Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2015

Egyptská armáda tvrdí, že zlikvidovala jedného z lídrov Sinajskej provincie

Komando egyptskej armády včera v provincii Severný Sinaj zlikvidovalo jedného z lídrov teroristickej skupiny Sinajská provincia, ktorá prisahala vernosť extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Podľa vyhlásenia hovorcu ministerstva obrany počas operácie jednotiek osobitného určenia prišiel o ž...

Komando egyptskej armády včera v provincii Severný Sinaj zlikvidovalo jedného z lídrov teroristickej skupiny Sinajská provincia, ktorá prisahala vernosť extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Podľa vyhlásenia hovorcu ministerstva obrany počas operácie jednotiek osobitného určenia prišiel o život Sálim Sulajmán Charám, po ktorom egyptské tajné služby pátrali už veľmi dlho. Operácia bola úspešná až po tom, ako tajné služby získali tip o mieste Charámovho pobytu.

Vojaci obkľúčili Charámov dom v meste Šajch Zuwajd a vyzvali ho, aby sa vzdal. Muž sa odmietol podriadiť a spustil do komanda paľbu. Pred tým, ako ho vojaci zastrelili, sa pokúsil aktivovať na svojom tele výbušninu.

Na Sinajskom polostrove, kde majú základne extrémistické skupiny podnikajúce útoky na vládnych vojakov a policajtov, už takmer dva roky trvá rozsiahla protiteroristická operácia. Počet útokov extrémistov sa v Egypte prudko zvýšil po zosadení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v roku 2013, keď vrcholili protesty umiernenej časti obyvateľstva proti spôsobu, ako vykonáva svoj úrad, a proti jeho vláde.

K zodpovednosti za väčšinu nedávnych násilností na Sinajskom polostrove sa prihlásila džihádistická skupina Sinajská provincia, ktorá je egyptskou odnožou IS ovládajúceho rozsiahle územia v Iraku a Sýrii. Priznala sa k zodpovednosti za nedávny útok v blízkosti mesta Rafah ležiaceho v blízkosti pásma Gazy, ako aj k raketovému útoku na egyptskú loď, ku ktorému došlo v blízkosti pobrežia Izraela a pásma Gazy. Prihlásila sa aj k nedávnemu útoku v Káhire, pri ktorom bola vážne poškodená budova talianskeho konzulátu.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Bratislave začína organový festival

V Bratislave začína organový festival

Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Na festivale sa predstavia renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, kon...

Ženy v kanadskom Ontáriu pripomenuli svoje právo na odhalené poprsie

Ženy v kanadskom Ontáriu pripomenuli svoje právo na odhalené poprsie

Desiatky od pása hore nahých žien a mužov sa dnes v meste Waterloo v kanadskej provincii Ontário zúčastnili na pochode a demonštrácii, ktorých cieľom bolo pripomenúť ženám, že majú právo odhaliť si na verejnosti prsia, ak si to želajú. Podujatie zorganizovala trojica sestier, ktoré pred týždňom zast...