Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. marec 2020, 07:59

V Poľsku zvýšia počet omší s menším počtom ľudí

V Poľsku zvýšia počet omší s menším počtom ľudí

Ilustračné foto – TASR

V krajine dosiaľ evidujú 22 potvrdených prípadov nákazy.

V Poľsku by mali v nedeľu zvýšiť počet omší tak, aby sa na každej mohol zúčastnil menší počet veriacich. Opatrenie súvisí s novým nariadením vlády s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu v krajine. Informovala o tom v utorok konferencia biskupov Poľska, píše agentúra Reuters.

Poľsko, kde sa tretina obyvateľstva zúčastňuje na omšiach, sa rozhodlo v dôsledku koronavírusu zrušiť veľké zhromaždenia a kandidáti na úrad prezidenta pred májovými voľbami znížili intenzitu predvolebných mítingov.

V krajine dosiaľ evidujú 22 potvrdených prípadov nákazy.

"Tak, ako nemocnice liečia choroby tela, tak by mala cirkev liečiť choroby duše. Preto je nepredstaviteľné, že sa nebudeme modliť v našich kostoloch," povedal vo vyhlásení arcibiskup Stanislaw Gadecki.

"Vzhľadom na požiadavky hlavného hygienika, aby sa zabránilo hromadným zhromaždeniam ľudí, žiadame o rozšírenie - ak je to možné - počtu nedeľných omší v kostoloch tak, aby sa v ten okamih mohol zúčastniť na omši primeraný počet veriacich," dodal. Starší a chorľaví občania môžu podľa poľského arcibiskupa sledovať omše v televízii alebo počúvať v rozhlase.

Katolícke Taliansko, ktoré je po Číne najviac zasiahnutou krajinou na svete, pristúpilo k bezprecedentnému opatreniu a naradilo, že sa v severných častiach krajiny nebudú slúžiť omše.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.

pred 39 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 40 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 3 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.