Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. marec 2020

Podľa čoho spoznáme odhodlanosť Matovičovej vlády

Sú rozhodnutia, ktoré sa dajú urobiť len na začiatku vládnutia.
Podľa čoho spoznáme odhodlanosť Matovičovej vlády

Foto: TASR/Dano Veselský

Rodiacu sa Matovičovu koalíciu čaká hneď nielen krízová situácia v súvislosti s koronavírusom, ale aj niekoľko rozhodnutí, ktoré otestujú jej odhodlanie pohnúť túto krajinu dopredu.

Nejde o kroky, ktoré súvisia s bojom proti korupcii a za lepšie fungujúci právny štát, pretože zvolenie lepších nástupcov Dušana Kováčika a Jaromíra Čižnára už všetci akosi berieme ako samozrejmosť.

Zároveň ide o rozhodnutia, ktoré bude nová vláda robiť pomerne rýchlo, pretože za ne môže zaplatiť veľkú politickú cenu. Veď všetci poznáme to staré politické klišé, že záver volebného obdobia nie je ten správny čas na prijímanie citlivých opatrení.

Nemocnice

Politicky citlivých rozhodnutí bude musieť nová vláda určite urobiť na začiatku viacero, ale v tomto texte sa bližšie pozrime aspoň na tri z nich. Také, kvôli ktorým by v koalícii nemusela hneď vypuknúť vojna.

Prvým je reforma nemocníc, známa tiež pod názvom stratifikácia, ktorá zostala v šuplíku po ministerke zdravotníctva Kalavskej. Tá kvôli nepresadeniu tejto reformy podala na sklonku minulého roku demisiu.

Veľmi zjednodušene. Kalavskej návrh vychádzal z toho, že ten, kto robí viac výkonov, to robí kvalitnejšie. To znamená, že daný výkon (zákrok, operáciu) by nemali robiť všetky nemocnice, ale len tie, ktoré to robia dostatočne často.

Dnešné vládne strany OĽaNO a SaS vtedy Kalavskej stratifikáciu podporovali, mali však jednu podmienku. Žiadali, aby ministerstvo zdravotníctva definovalo maximálne čakacie lehoty na liečbu ochorení a operácií.

Za stratifikáciu bolo pripravené hlasovať aj hnutie Sme rodina, ktorého predstavitelia sa vtedy s ministerkou stretli a nevyslovili voči jej návrhu žiadne vážne výhrady.

Mohlo by sa teda zdať, že nič nestojí v ceste tomu, aby bol tento návrh oprášený a možno s malými úpravami predložený do parlamentu a schválený. Lenže také jednoduché to nebude. Voči tomuto návrhu už vtedy tvrdo protestovali stavovské lekárske organizácie a odbory. Slovenská lekárska komora (SLK) a Lekárske odborové združenie usporiadali pred parlamentom spoločnú tlačovku a žiadali stiahnutie návrhu.

Určite by sa začali ozývať aj rôzni regionálni lobisti z miest, ktorých nemocnice by najvýraznejšie postihla redukcia výkonov. Čiže hoci je táto reforma v podstate pripravená, jej presadenie bude chcieť značnú politickú odvahu a nový minister zdravotníctva bude musieť byť dostatočne odolný, aby ustál paľbu, ktorá na neho bude smerovať z viacerých kútov.

Dlh

Ďalším testom pre novú vládu bude konsolidácia verejných financií.

Inzercia

Dnes už je jasné, že nový minister financií bude musieť zápoliť s deficitom, ktorý sa pri optimistickom odhade bude pohybovať niekde okolo dvoch percent HDP. Obidvaja potenciálni kandidáti na tento post, Richard Sulík aj Eduard Heger, sa pritom zhodujú, že úlohou novej vlády bude dodržiavať európske záväzky, to znamená znižovať deficit o 0,5 percenta ročne.

„Pre mňa je dôležité fixovať sa na to, že deficit pôjde dole ročne o pol percenta. Dúfam, že sa nám podarí zapísať aj do programového vyhlásenia vlády, že budeme dodržiavať Pakt stability a rastu,“ vyhlásil Sulík po voľbách.

Ak bude chcieť nová vláda tieto deklarácie dodržať, bude musieť buď začať tvrdo šetriť, alebo zvyšovať rozpočtové príjmy, čo znamená aj dvíhať dane. Alebo, čo je najpravdepodobnejšie, kombinovať obidva tieto nástroje. Ani jeden z nich však nie je populárny, veľa plusových bodov koalícii neprinesie, naopak, opozícia tento nový front určite privíta.

Komunálna reforma

Jedna odvážna reforma, ktorá by rozpočtu ušetrila aj zaujímavé peniaze, sa tu už dlhodobo ponúka. Je to zlučovanie výkonu samosprávy do väčších celkov. Inštitút finančnej politiky (IFP) už pred viac ako dvomi rokmi publikoval štúdiu, podľa ktorej by tento krok mohol ušetriť desiatky až stovky miliónov eur ročne.

Stručne len niekoľko faktov zo spomínanej štúdie. Až 92 percent všetkých obcí na Slovensku má menej ako 3 000 obyvateľov. Slovensko má viac ako 3,5-násobne vyšší podiel starostov a viac ako dvojnásobne vyšší podiel komunálnych poslancov na 100-tisíc obyvateľov ako priemer EÚ.

Rozdrobenosť samospráv vedie k neefektívnemu vykonávaniu správy (k vysokému podielu výdavkov na samotný výkon správy). Tie najmenšie obce minú viac ako polovicu všetkých výdavkov na výkon správy, teda na úkor rozvoja obce a kvalitného poskytovania služieb. Naopak, obce s počtom obyvateľov 20-tisíc až 50-tisíc minú na výkon správy len 10 percent svojich výdavkov.

Podľa IFP by sa sústredením výkonu správy do väčších celkov dalo ušetriť od 181 do 316 miliónov eur ročne.

Tento problém reflektovali vo svojich programoch aj nové vládne strany. SaS chce zriadiť komisiu, ktorá sa má zaoberať tvorbou motivujúceho prostredia na zlučovanie malých obcí. OĽaNO sľubovalo reformu územnej samosprávy s cieľom vytvoriť strediskové obce a mestá a strana Za ľudí hovorila o spoločných úradovniach pre samosprávy.

Ani presadenie zlučovania malých obcí by však nebolo politicky jednoduchou záležitosťou. Okrem nespokojnosti obyvateľov dotknutých obcí treba rátať aj s odporom takého mocného lobistického spolku, ako je Združenie miest a obcí Slovenska.

Ale práve od odvahy odhodlať sa na tento typ rozhodnutí bude závisieť to, či tu najbližšie roky budeme mať akcieschopnú a zmysluplnú vládu alebo prevádzkový kabinet, ktorého modusom operandi bude robiť tak, aby nás to stálo čo najmenej popularity.

 

Odporúčame