Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2015

Spiegel: Merkelová sa chce v roku 2017 uchádzať o úrad spolkovej kancelárky

Angela Merkelová má v pláne uchádzať sa opäť o úrad nemeckej kancelárky, ktorý by v prípade úspechu kresťanských demokratov v parlamentných voľbách v roku 2017 zastávala štvrté funkčné obdobie. Bez uvedenia zdroja o tom informovalo najnovšie vydanie spravodajského magazínu Spiegel. Hovorkyňa Merkel...

Angela Merkelová má v pláne uchádzať sa opäť o úrad nemeckej kancelárky, ktorý by v prípade úspechu kresťanských demokratov v parlamentných voľbách v roku 2017 zastávala štvrté funkčné obdobie. Bez uvedenia zdroja o tom informovalo najnovšie vydanie spravodajského magazínu Spiegel.

Hovorkyňa Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) odmietla správu magazínu komentovať. Samotná kancelárka, ktorá 17. júla oslávila 61. narodeniny, je momentálne na dovolenke v Alpách.

Spiegel vo svojej správe uviedol, že Merkelová mala stretnutie s vedením CDU, na ktorom sa diskutovalo o volebnej stratégii strany. Podľa magazínu Merkelová svoj zámer oficiálne oznámi začiatkom roku 2016. K možnosti, že by sa uchádzala o funkciu spolkovej kancelárky, sa Merkelová doteraz verejne nevyjadrovala.

Merkelová získala funkciu predsedníčky spolkovej vlády tretíkrát v roku 2013, keď sa postavila na čelo koaličného kabinetu CDU so sociálnymi demokratmi.  

Merkelová, ktorá Nemecko - najsilnejšiu ekonomiku v Európe - v roku 2008 previedla cez finančnú krízu a aktívne hľadá aj riešenie problémov v eurozóne, patrí dlhodobo medzi najobľúbenejších politikov v Nemecku, čo je v prípade kancelára nezvyčajné.

Inzercia

V Nemecku nie sú žiadne limity na počet volebných období, ktoré by sa vzťahovali na funkciu kancelára. Helmut Kohl tento úrad zastával 16 rokov a v roku 1998 sa uchádzal aj o piate funkčné obdobie, ale prehral súboj so sociálnym demokratom Gerhardom Schröderom. Pokiaľ ide o sympatie občanov, ani jeden z nich nebol taký populárny ako teraz Merkelová, uviedla agentúra Reuters.

Merkelová je v Nemecku taká obľúbená, že jeden z lídrov SPD, predseda vlády spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko Torsten Albig, nedávno uviedol, že SPD by proti nej v roku 2017 radšej ani nemala stavať protikandidáta. "Odvádza skvelú robotu," uviedol Albig pre NDR TV.

Nedávno sa pritom objavili aj špekulácie, že Merkelová by mohla v polovici funkčného obdobia z funkcie odstúpiť, čo však poprel jej hovorca Steffen Seibert, ktorý vtedy uviedol, že Merkelová sa ohľadom svojej kandidatúry na funkciu kancelárky rozhodne až krátko pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia koncom roku 2017.

TASR

Odporúčame

V Bratislave začína organový festival

V Bratislave začína organový festival

Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Na festivale sa predstavia renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, kon...

V Peru po desiatkach rokov oslobodili vyše 50 ľudí unesených maoistami

V Peru po desiatkach rokov oslobodili vyše 50 ľudí unesených maoistami

Peruánske bezpečnostné zložky oslobodili 54 dospelých a detí, väčšinou z indiánskeho kmeňa Ašaninka, ktorých roky v odľahlej časti džungle zadržiavali povstalci z maoistickej organizácie Svetlý chodník. Šéf peruánskej protiteroristickej jednotky generál José Baella dnes uviedol, že niektorí z dospel...

Peter Pollák: Rómsky holokaust nesmie zostať zabudnutý

Peter Pollák: Rómsky holokaust nesmie zostať zabudnutý

Pripomínať si rómsky holokaust je veľmi dôležité, ako aj nezabudnúť na to, čo sa dialo počas 2. svetovej vojny, aby sme v budúcnosti nemuseli stavať pamätníky tým, ktorí za nás vybojovali slobodu. Uviedol to dnes v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Pe...