Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2015

V Peru po desiatkach rokov oslobodili vyše 50 ľudí unesených maoistami

Peruánske bezpečnostné zložky oslobodili 54 dospelých a detí, väčšinou z indiánskeho kmeňa Ašaninka, ktorých roky v odľahlej časti džungle zadržiavali povstalci z maoistickej organizácie Svetlý chodník. Šéf peruánskej protiteroristickej jednotky generál José Baella dnes uviedol, že niektorí z dospel...

Peruánske bezpečnostné zložky oslobodili 54 dospelých a detí, väčšinou z indiánskeho kmeňa Ašaninka, ktorých roky v odľahlej časti džungle zadržiavali povstalci z maoistickej organizácie Svetlý chodník.

Šéf peruánskej protiteroristickej jednotky generál José Baella dnes uviedol, že niektorí z dospelých sa stali obeťou únosu pred 20 či dokonca 30 rokmi. Únosy sa odohrali v meste Puerto Ocopa a ďalších blízkych mestách v čase, keď povstalecké hnutie bolo ešte silné.

Baella spresnil, že úlohou unesených žien bolo "rodiť deti", ktoré potom absolvovali výcvik a stali sa detskými vojakmi, venovať sa poľným prácam a pestovať plodiny pre povstalecké jednotky. Najstaršie z 34 detí malo v čase únosu 14 rokov.

Skupinu unesených osôb zachránila jednotka osobitného určenia, v ktorej boli okrem vojakov aj policajti. Do misie boli zapojené aj vrtuľníky. Oslobodení sa už podrobili lekárskym vyšetreniam, výsluchu príslušníkmi jednotky na boj s drogami a stretli sa aj so svojimi rodinami, s ktorými sa nevideli desiatky rokov. Žiadna z oslobodených osôb zatiaľ nepredstúpila pred médiá.    

Unesení žili v rôznych táboroch hlboko v džungli na mieste zvanom Sector Cinco v provincii Pangoa, spresnil Baella. Uviedol, že políciu na ich stopu priviedli dvaja dezertéri zo Svetlého chodníka, ktorí v táboroch vyrástli.

Baella vyhlásil, že posledná policajná a armádna operácia ešte viac oslabila Svetlý chodník, ktorého hlavným zdrojom financovania je teraz pašovanie kokaínu. K úpadku hnutia došlo po zatknutí jeho zakladateľa a ideového vodcu Abimaela Guzmána. Analytici odhadujú, že Svetlý chodník už nemá viac ako 200 bojovníkov - väčšina bývalých príslušníkov sa totiž maoistickej ideológie vzdala a venuje sa lukratívnemu obchodovaniu s drogami, najmä s kokaínom. Poslednou baštou hnutia je región Apurímac, ktorý je aj hlavným producentom kokaínu v Peru.  

Svetlý chodník začal svoj boj proti peruánskej vláde v 80. rokoch 20. storočia. Konflikt si vyžiadal viac ako 70 tisíc obetí.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Bratislave začína organový festival

V Bratislave začína organový festival

Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Na festivale sa predstavia renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, kon...

Peter Pollák: Rómsky holokaust nesmie zostať zabudnutý

Peter Pollák: Rómsky holokaust nesmie zostať zabudnutý

Pripomínať si rómsky holokaust je veľmi dôležité, ako aj nezabudnúť na to, čo sa dialo počas 2. svetovej vojny, aby sme v budúcnosti nemuseli stavať pamätníky tým, ktorí za nás vybojovali slobodu. Uviedol to dnes v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Pe...