Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. marec 2020, 17:48

Ochranné rúška proti koronavírusu by mala vyrábať bánovecká Zornica

Ochranné rúška proti koronavírusu by mala vyrábať bánovecká Zornica

Predseda vlády Peter Pellegrini, poverený riadením ministerstva zdravotníctva, ministerka vnútra Denisa Saková a minister hospodárstva Peter Žiga (vpravo). FOTO TASR - Pavol Zachar

Oznámil to v pondelok na brífingu po stretnutí s predstaviteľmi veľkých priemyselných podnikov dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Rúška chrániace dýchacie cesty proti novému koronavírusu by mala vyrábať v SR Zornica v Bánovciach nad Bebravou.

"Konštatovali sme, že v Európe pretrváva akútny nedostatok ochranných prostriedkov. Som veľmi rád, že sa nám ozval slovenský výrobca. Z Bánoviec nad Bebravou prišla správa, že vo fabrike Zornica, ktorá vyrába košele, okamžite prechádzajú na nový výrobný program a po veľmi rýchlej certifikácii sú na slovenský trh schopní dodávať až do 20-tisíc kusov ochranných rúšok denne," spresnil.

Podľa Pellegriniho je to "dobrá správa, ktorú veľmi pozitívne vnímajú aj najväčší zamestnávatelia, pretože pravdepodobne tak oni, ako aj Správa štátnych hmotných rezerv SR, veľmi radi siahnu po tomto výrobku".

"Určite očakávame ešte nejakú regulovanú a rozumnú cenu. Nebudeme tak v rukách nejakých priekupníkov alebo tých, ktorí chcú na vzniknutej situácii zarobiť," dodal predseda vlády SR.

Plynulé dodávky elektriny, plynu a palív by mali byť zabezpečené

Dosluhujúci minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) vyzval všetky podniky kritickej infraštruktúry, aby zabezpečili záložné tímy na obsluhu najdôležitejších zariadení.

Žiga to v pondelok povedal po stretnutí s veľkými zamestnávateľmi, najmä zástupcami automobiliek.

Inzercia

"Môže nastať situácia, že pracovníci, ktorí obsluhujú napríklad jadrovú elektráreň alebo dispečing pri prenose elektrickej energie, budú musieť ísť do karantény," povedal Žiga.

Aby bola zachovaná plynulá dodávka energií, mali by byť záložné tímy pripravené zastúpiť svojich kolegov.

Minister sa údajne stretol s pozitívnou reakciou na svoje požiadavky, a to aj u spoločnosti Slovnaft, ktorá nepatrí pod akcionársku štruktúru ministerstva hospodárstva.

Podľa predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) by veľkí zamestnávatelia na Slovensku dokázali ustáť približne 10-percentný výpadok zamestnancov.

Pri vyššom percente absencie pracovníkov by museli firmy už obmedzovať, respektíve zastavovať výrobu.

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

„Režim na hraniciach je otvorená otázka. Nikto nechce zavrieť hranice spôsobom, akým boli počas prvej vlny,“ povedal v Sobotných dialógoch podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga. 

 

pred 45 minútami

Britský pretekár F1 Lewis Hamilton dosiahol najlepší čas v záverečnom treťom tréningu na Veľkú cenu Ruska. Úradujúci master sveta časom 1:33,279 min predstihol o 776 tisícin sekundy svojho tímového kolegu z Mercedesu Fína Valtteriho Bottasa. Tretí bol na okruhu v Soči Španiel Carlos Sainz. 

pred hodinou

Ak situáciu považujeme za alarmujúcu, krízový štát by už mal zasadať a prijať opatrenia, ktoré by mohli platiť už od pondelka. Atmosféra v spoločnosti je zle nastavená a prispievajú k tomu aj vyjadrenia premiéra, povedal Peter Pellegrini v relácii Sobotné dialógy.

pred 3 hodinami

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 950 potvrdených prípadov nákazy a 12 úmrtí spojených s ochorením COVID-19. Celkový počet obetí stúpol na 730. V nemocniciach ošetrujú 589 pacientov, na umelú pľúcnu ventiláciu je z nich napojených 36.

pred 3 hodinami

Donald Trump tvrdí, že meno víťaza novembrových prezidentských volieb v USA nemusí byť známe niekoľko mesiacov vzhľadom na spory týkajúce sa korešpondenčného hlasovania. Trump to vyhlásil na mítingu v štáte Virgínia, pričom budoval na svojom kritickom postoji k danej metóde, ktorú by mohla v tomto roku využiť až polovica amerických voličov.

pred 3 hodinami

Lekár Peter Visolajský sa zastal doktora Igora Bukovského. Premiér Igor Matovič včera na tlačovke kritizoval Bukovského za vyjadrenia o koronavíruse. „Bukovský je len malinká čiastka v skladačke problému,“ tvrdí Visolajský.

Obávam sa,že hádzat nezvládnutie pandémie na Slovensku na dr. Bukovského nie je fér a obávam sa eskalácie nenávisti....

Uverejnil používateľ Peter Visolajský Sobota 26. septembra 2020