Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. august 2015

Peter Pollák: Rómsky holokaust nesmie zostať zabudnutý

Pripomínať si rómsky holokaust je veľmi dôležité, ako aj nezabudnúť na to, čo sa dialo počas 2. svetovej vojny, aby sme v budúcnosti nemuseli stavať pamätníky tým, ktorí za nás vybojovali slobodu. Uviedol to dnes v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Pe...

Pripomínať si rómsky holokaust je veľmi dôležité, ako aj nezabudnúť na to, čo sa dialo počas 2. svetovej vojny, aby sme v budúcnosti nemuseli stavať pamätníky tým, ktorí za nás vybojovali slobodu. Uviedol to dnes v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák počas pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu.

Na dnešnej spomienke sa zúčastnil aj veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko Thomas Götz, zástupcovia ministerstiev, rôznych organizácií i združení, ktorí položili vence a kvety pri pomníku obetiam rómskeho holokaustu. Ten sa často označuje aj ako "zabudnutý" holokaust.

V rokoch 1939 – 1945 v Európe zahynulo viac ako 300.000 európskych Rómov. Nacistické Nemecko Rómov, podobne ako Židov, klasifikovalo ako "element zabraňujúci čistote rasy". Jeden z najväčších koncentračných táborov, v ktorom boli internované celé rómske rodiny, bol v Auschwitz-Birkenau. Jeho bránami prešlo viac ako 21.000 osôb. Likvidácii tábora predchádzalo kruté vyvražďovanie. V noci z 2. na 3. augusta 1944 skončilo v plynových komorách 2900 rómskych mužov, žien a detí.

"V nedeľu 2. augusta si už po 71.-krát pripomenieme deň, keď príslušníci SS vyvraždili v roku 1944 v plynových komorách Osvienčimu posledných 2900 Rómov a Sinti (tzv. nemeckí Rómovia – pozn. TASR) - medzi nimi deti, matky a starých ľudí. Druhý august je dňom, ktorý je pre nás všetkých dnes nepochopiteľným. Každý jeden osud v koncentračných táboroch je príbehom nekonečného utrpenia a za každým jedným osudom je meno a život. Boli to ľudia ako my. Toto nás ešte vždy robí bezradnými a nás Nemcov napĺňa veľkým smútkom a hanbou," konštatoval v príhovore nemecký veľvyslanec Götz. Podľa neho to, čo sa vtedy udialo a vyšlo z Nemecka, ostane navždy nepochopiteľné.

"Rómovia umierali v koncentračných a pracovných táboroch. Bojovali spoločne s partizánmi a v Československej armáde za našu slobodu. Aj môj dedo a príbuzní boli súčasťou protifašistického odboja," zdôraznil pre TASR vládny splnomocnenec Pollák v súvislosti s významom tohto pamätného dňa. Ako dodal, o rómskom holokauste sa akoby zámerne dlhé roky nerozprávalo, preto sa o ňom hovorí aj ako o zabudnutom holokauste. Rómovia však zažili tie isté kruté zverstvá ako Židia a ostatní ľudia.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Bratislave začína organový festival

V Bratislave začína organový festival

Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Na festivale sa predstavia renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, kon...

V Maďarsku začali platiť prísnejšie pravidlá azylového procesu

V Maďarsku začali platiť prísnejšie pravidlá azylového procesu

Zjednodušenie a sprísnenie azylového procesu sú hlavnými prvkami novely maďarského zákona o utečencoch, ktorá začala platiť dnes. Podľa denníka Népszabadság to znamená, že migranti, ktorí prichádzajú smerom zo Srbska, môžu byť do 15 dní vrátení Srbsku a prakticky nebudú mať žiadnu šancu. Na zozname ...