Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. marec 2020

Koronavírus a naše nemocnice

Drvivá väčšina pacientov s COVID-19 sa z ochorenia dostane, dáta o priebehu ochorenia však naznačujú, že pre naše zdravotníctvo to môže byť zložitá situácia.
Koronavírus a naše nemocnice

Foto – Profimedia.sk

Včera bol potvrdený prvý prípad výskytu koronavírusu (COVID-19) na Slovensku. Ochorenie sa dodnes potvrdilo už u takmer stotisíc ľudí na celom svete. Maximum výskytu je v Číne, Južnej Kórei a Taliansku. Všade, kde ho zachytili, sa zavádzajú prísne opatrenia. Je koronavírus naozaj taký nebezpečný?

Každý rok svetom prebehne pandémia chrípky a nikoho to nadmerne nestresuje. Na jednej strane by malo, pretože ročne je chrípka zodpovedná za 800 úmrtí len na Slovensku (áno, aj tieto sa započítavajú medzi odvrátiteľné úmrtia). Napriek tomu sa prevažná väčšina populácie voči nej ani len neočkuje a ľudia sa viac obávajú údajných závažných nežiaducich účinkov očkovania (ktoré sa v skutočnosti vyskytujú len extrémne zriedka) ako chrípky samotnej.

Záťaž pre nemocnice

Teraz sa však svetom šíri panika.

Jednou z príčin paniky je i strach z nového, nepoznaného, ale koronavírus má skutočne oproti chrípke a iným bežným vírusom aj viacero rizík.

Úmrtnosť pri nakazení je zhruba 2 percentá, pri bežnej chrípke je to len 0,1 percenta. Tiež je problémom jeho silná infekčnosť – teda sa rýchlo šíri. Ak je človek chorý, s obrovskou pravdepodobnosťou nakazí ďalších ľudí.

Údaje z februára z Číny na vzorke 44672 ľudí. Najvyššia úmrtnosť je u osôb nad 80 rokov, kde ochoreniu podľahne skoro 15 percent pacientov.

Špecifikom je aj priebeh ochorenia, lebo až vyše šesť percent pacientov vyžaduje liečbu na jednotkách intenzívnej starostlivosti alebo na ARO. Drvivá väčšina pacientov sa síce z ochorenia dostane, zablokujú však lôžka v nemocnici a nakazia personál a iných pacientov. Priemerná doba hospitalizácie pacienta s koronavírusom je veľmi dlhá – až 12 dní.

Zatiaľ nemáme vakcínu proti koronavírusu. Na rozdiel od chrípky tak personál nevieme chrániť očkovaním. Nakazení zdravotníci nemôžu pracovať, pretože by šírili vírus po nemocnici, časť z nich taktiež bude vyžadovať nemocničnú starostlivosť. Tým sa môžeme dostať do začarovaného kruhu, keď nemocnice tlak chorých jednoducho nezvládnu.

Inzercia

Už dnes nám slovenské nemocnice kolabujú z dôvodu nedostatku personálu. Ilustrujeme to na príklade nitrianskej krajskej fakultnej nemocnice. Pred pár týždňami ochorel jediný atestovaný lekár ORL oddelenia. Hoci bol už v dôchodkovom veku, vedenie nemocnice bolo prekvapené a stav nazvali „havarijnou situáciou“. Toto dôležité oddelenie krajskej nemocnice museli dočasne uzavrieť.

Tento týždeň je zase napríklad v obmedzenom režime novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti nitrianskej nemocnice, lebo tri kmeňové sestry sú na PN (dve dlhodobo, jedna mala nedávno úraz). Na novorodeneckej klinike pracujú aj dôchodkyne, ktoré v práci trávia až šesť dní v týždni, či sestry s nevyčerpanou celou dovolenkou za minulý rok.

V normálnom svete takýto výpadok sestier oddelenia bez problémov zvládnu, veď podobný stav je bežný počas dovoleniek alebo v čase kongresov. Na prípadný výskyt koronavírusu v nitrianskom kraji je „pripravená“ infekčná klinika s aktuálne piatimi kmeňovými lekármi, čo je už pri bežnej prevádzke pod normu, rovnako aj počet sestier je na klinike dlhodobo pod personálny normatív.

Riziko pre starších lekárov

Ďalšia vážna správa zo sveta je, že úmrtnosť a riziko ťažkého priebehu ochorenia koronavírusu významne rastie s vekom. Čím je človek starší, tým má väčšie riziko smrti alebo nutnosti liečenia na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) s potrebou podpory dýchania. Ako asi dopadnú naše obvodné ambulancie, kde tretina pediatrov má nad 65 rokov a priemerný vek obvodného lekára pre dospelých je 60 rokov? A ako dopadnú naše nemocnice s oddeleniami odkázanými na lekárov a sestry v dôchodkovom veku, kde priemerný vek sestry je 50 rokov?

Obávame sa, že na Slovensku sa dnes nemusíme obávať ani tak koronavírusu ako personálnej situácie v našich nemocniciach. Zdieľať

U zdravotníkov v tomto vekovom pásme je nákaza koronavírusom doslova život ohrozujúca.

Obávame sa, že na Slovensku sa dnes nemusíme obávať ani tak koronavírusu ako personálnej situácie v našich nemocniciach.

Myslím si, že Peter Pellegrini ako zastupujúci minister zdravotníctva počíta dni, kedy sa konečne funkcie zhostí nový minister zdravotníctva a rozšírenie koronavírusu a následný kolaps nemocníc bude riešiť za neho niekto iný. Smer vládol takmer dvanásť rokov a za ten čas priviedol spolu so svojimi predchodcami slovenské zdravotníctvo tesne pred kolaps.

Kritická situácia v zdravotníctve túto vládu „lízne doslova o chlp“.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.