Cestovanie po východnej Európe: Delta Dunaja (fotoseriál)

Po moldavskom kláštore a dvoch majestátnych hradoch na Ukrajine je čas na prírodnú rezerváciu a najväčšiu a najkrajšiu riečnu deltu na našom kontinente. Prinášame ďalšiu časť fotoseriálu o krásach východnej Európy v spolupráci s cestovateľom Martinom Maťkom, tentokrát z Rumunska.

Ľudia radi putujú k prameňom veľkých riek. Má to svoje čaro, ale pri Dunaji to treba otočiť a ísť s prúdom. Fascinujúcejší ako prameň je skôr jeho prúd a najmä koniec pri Čiernom mori. Na svete je len málo riek, ktoré majú taký nadnárodný a cezhraničný význam ako Dunaj. Nazvať ho hraničnou riekou, aj keď to občas sedí, by bolo ponížením. Dunaj prepája a zjednocuje. Možno to uchopiť ako intelektuálne dobrodružstvo a prečítať si slávnu knihu Claudia Magrisa: Dunaj. Životopis rieky (česky 2010) alebo dať kultúrne dejiny bokom a nechať sa uchvátiť prírodou. Práve na to je najlepšia delta.

Delta Dunaja - satelitná fotografia z roku 2000 (zdroj: wikipedia.org/NASA)

Delta Dunaja, to je vyše tritisíc kilometrov štvorcových. Preto je prvou emóciou z delty najmä nekonečná rozľahlosť, zážitok z priestoru. Môžete tu pokojne stráviť viac ako týždeň, minimálne však tri dni. Len cesta z jednej z rybárskych dedín, kde si nájdete ubytovanie po rieke k moru, trvá jeden deň. Znalci obdivujú vtáctvo (žije tu 300 druhov vtákov), desiatky druhov rýb a vyše tisíc druhov rastlín. A celkom jedinečné je, samozrejme, spojenie rieky s morom, množstvo ramien rieky, ostrovčekov, zákutí a - pokoj. Všadeprítomný neodbytný pokoj.

V poslednej dobe ide o jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich turistických destinácií vo východnej Európe. Keď som tu bol prvýkrát, dalo sa bývať v podstate len na súkromí, teraz tu už nájdete hotelíky a penzióny, domácu kuchyňu dopĺňajú reštaurácie, chudoba miestnych rybárov sa spája s rastúcimi počtami turistov. Oplatí sa cestu do delty neodkladať, kým to tu nebude – prepáčte mi to slovo - preturistované. Ručím vám za jedno: na Dunaj u nás, v Bratislave či inde, sa budete pozerať inak.

Autormi fotografií sú cestovatelia Martin Maťko a Kamil Homoľa. Ďalšiu časť fotoseriálu prinesieme o týždeň. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo