Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
05. marec 2020

Údel najslabšieho

Strana Za ľudí smeruje do vlády. Ale nie je jej čo závidieť.
Údel najslabšieho

Foto: TASR/ Martin Baumann

Posledná hádanka o podobe budúcej vládnej koalície je rozlúštená. Vládu Igora Matoviča budú s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote tvoriť štyri subjekty vrátane Kiskovej strany Za ľudí.

Vedenie tejto strany dnes jednomyseľne rozhodlo, že začne rokovať o vstupe do vládnej koalície s OĽaNO, Sme rodina a SaS. Andrej Kiska k tomu povedal, že toto rozhodnutie neznamená, že do koalície pôjdu za každú cenu, ale cítia zodpovednosť za krajinu.

Aj keď sa to trochu naťahovalo, záujem exprezidentovej strany vstúpiť do vlády nie je žiadnym prekvapením. Nedá sa mesiace tvrdiť, že strana sa založila najmä preto, aby pomohla občanom vrátiť unesený štát, a potom, keď táto šanca príde, z celej misie vycúvať. Kvôli Borisovi Kollárovi, ktorého minulosť a program síce môžu vzbudzovať nejaké otázniky, ale v tejto chvíli nie je na stole nič relevantné, čo by zo strany Sme rodina robilo ohrozenie pre kľúčové plány OĽaNO, SaS a Za ľudí s touto krajinou.

Útek do opozície by Kiska voličom nevedel vyjadriť ako zásadový, odvážny politický krok. Jednoducho preto, lebo by to bola iba póza. Navyše, ak by pristupoval k politike s doterajším nasadením, jeho strana by sa v opozícii časom prepadla do bezvýznamnosti.

Útek do opozície by Kiska voličom nevedel vyjadriť ako zásadový, odvážny politický krok. Jednoducho preto, lebo by to bola iba póza. Zdieľať

Ani v novej koalícii však Za ľudí nebude nejakým zásadným hráčom. Dôvodom je jednoduchá matematika, keďže Matovičova koalícia bude mať dosť hlasov na prežitie aj bez tejto strany. Váha kiskovcov môže nabrať na sile len v situácii, ak by v ďalších vládnych kluboch časom došlo k odchodu poslancov. Aj to len za predpokladu, že oni sami si udržia jednotu a akcieschopnosť.

To, či tomu tak bude, závisí od viacerých faktorov. V strane je viacero ambicióznych ľudí, ktorí si seba vedia predstaviť v ministerských kreslách (Juraj Šeliga, Mária Kolíková, Veronika Remišová, Tomáš Valášek), len tých vládnych postov zase pre nich toľko nebude. Príkladov, keď sa nenaplnené ambície stali zdrojom budúcich problémov, by sme v našej politickej minulosti dokázali nájsť desiatky.

Kľúčovou v tomto bude aj budúca pozícia Andreja Kisku. O nej zatiaľ veľa nevieme. Vidí sa vo vláde, v parlamente alebo úplne mimo? Bude stranu aktívne riadiť alebo len udeľovať kniežacie rady z Popradu?

Strana bude musieť prehodnotiť aj niektoré naivné deklarácie z prvých povolebných dní. Napríklad to, aby sa v novej vláde neotvárali hodnotové otázky. Tento postoj dnes v rozhovore pre Denník N potvrdil podpredseda Za ľudí Vladimír Ledecký.

Inzercia

Lenže aká bude realita? Vôbec nie je ťažké si predstaviť, že líder KDŽP príde do mesiaca od zloženia poslaneckého sľubu s návrhom tvrdého zákona na obmedzenie interrupcií a konzervatívni poslanci OĽaNO k tomu budú musieť zaujať stanovisko. Iste, chvíľu je tomu možné čeliť stratégiou, že tieto návrhy sa budú púšťať na voľné hlasovanie poslancov. To znamená, že títo poslanci budú môcť argumentovať, že síce za ne hlasovali, ale nenašla sa dostatočná podpora.

Keď však tieto návrhy prídu znovu a znovu, na týchto poslancov OĽaNO začne z kresťanského prostredia silnieť tlak, aby sa k tejto téme postavili pozitívne a prišli s nejakým vlastným návrhom, ktorý by mal šancu na úspech. Ak by im to nebolo umožnené, mohlo by to v klube OĽaNO spôsobiť napätie.

Môžno preto bude politicky prezieravejšie túto tému na pôde koalície otvoriť a baviť sa napríklad o nejakej miernejšej úprave interrupčnej legislatívy, ktorá by mohla byť prijateľná aj pre Za ľudí.

Najmä ak konzervatívnych členov klubu OĽaNO bude raz toľko ako poslancov Za ľudí.

V prípade Kiskovej strany na seba narážajú dve veci. Nemala dobré argumenty na to, aby odišla do opozície, zároveň nebola projektovaná niesť údel najslabšej vládnej strany, ktorá sa dokonca v prípade potreby dá nahradiť.

V novej Matovičovej vláde tak Za ľudí nebude mať mocenskú silu ani tvrdo presadzovať svoju agendu, ani efektívne čeliť tomu, keď to budú robiť jej partneri v témach, ktoré sa kiskovcom nebudú páčiť. Zároveň budú musieť voličov presvedčiť o tom, že má význam, aby ich projekt prežil dlhšie ako jedno volebné obdobie.

Celkom ťažká úloha aj pre väčšieho a dravejšieho politického hráča, ako je Andrej Kiska.

Odporúčame