Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. marec 2020, 09:47

Matovič, Kollár, Sulík a Kiska majú za sebou prvé rokovanie

Matovič, Kollár, Sulík a Kiska majú za sebou prvé rokovanie

Lídri po prvom spoločnom rokovaní. FOTO TASR – Dano Veselský

Lídri strán nechcú rušiť sociálne výhody, Sulík chystá balík opatrení pre podnikateľov.

20.00  „Nebudeme rušiť sociálne výhody, ktoré boli zavedené,“ povedal Boris Kollár. Pripomenul, že prípadná vláda nebude antisociálna. Skonštatoval, že kým vláda stihne urobiť veľké reformy napríklad v školstve či zdravotníctve, v prvom mesiaci vládnutia by mala začať opatreniami na pomoc ľuďom. 

Sulík zdôraznil potrebu zlepšiť podnikateľské prostredie. Priblížil, že sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa bude touto oblasťou zaoberať. Balíček opatrení by mal obsahovať najmä zlepšenie z hľadiska byrokracie. To podľa jeho slov nemá štát stáť žiadne financie.

19.40 Akýkoľvek výdavok ministerstiev nad sumu jeden milión eur bude prechádzať posúdením Útvaru hodnoty za peniaze, vyhlásil Igor Matovič po prvom stretnutí lídrov strán možnej budúcej koalície.

Matovič uviedol, že na návrh lídra Sme rodina Borisa Kollára sa dohodli na tom, že umožnia opozícii, aby si plnila svoju ústavnú úlohu, čiže efektívne kontrolovala vládu. „Ak niekto navrhne poslanecký prieskum, mal by sa uskutočniť,“ povedal Matovič s tým, že je to úcta nielen voči opozícii, ale aj voči voličom opozície.

Možní koaliční lídri sa tiež zhodli na vytvorení fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Podľa Matoviča budú o tom ešte diskutovať a doladia prípadné technické záležitosti.

18.45  Igor Matovič privítal lídrov vo štvrtok večer za okrúhlym stolom v reštaurácii na Bratislavskom hrade. „Začíname od čistého stola,“ povedal a dodal, že dnes budujú základy.

Richard Sulík aj Boris Kollár privítali rozhodnutie strany Za ľudí pristúpiť k oficiálnym rokovaniam o možnej koalícii. „Chvíľku to trvalo, ,vajatali‘, ale vysvetlili prečo. Som veľmi rád, že sa pridali, lebo toto bola spoločenská objednávka. Myslím si, že by to ich voliči veľmi ťažko niesli, keby sa rozhodli inak,“ reagoval Kollár. 

Predseda SaS naďalej deklaruje záujem o post ministra financií, no necháva to na ďalšie rokovania. 

„Ja som už svoj záujem deklaroval, ale nechám to hlavne na naše vyjednávanie, ktoré budeme mať dnes a možno ďalšie dni,“ reagoval Sulík na otázky týkajúce sa jeho nominácie na post ministra financií. Nevylúčil, že po štvrtkovom rokovaní štyroch lídrov už bude vedieť, či ním bude. „To závisí od toho, ako to dopadne,“ reagoval.   

 Lídri v reštaurácii na Bratislavskom hrade. FOTO TASR – Jaroslav Novák

18.15 Strane Za ľudí pripadajú v rámci prerozdeľovania rezortov v prípadnej štvorkoalícii maximálne dve ministerstvá, povedal Igor Matovič. 

Šéf OĽaNO ďalej priblížil, že v pondelok plánuje stretnutie aj z dôvodu zámeru masovej výstavby nájomných bytov, čo je programová priorita strany Sme rodina. Stretnutie sa podľa jeho slov bude konať na pôde Národnej banky Slovenska. Okrem lídrov strán Sme rodina a SaS pozval aj ekonómov zo Slovenska, Rakúska či odborníkov z Inštitútu finančnej politiky, Útvaru hodnoty za peniaze i NBS. Matovič chce počuť, či má takýto návrh potenciál a či je možné získať financie na takéto verejné investície.

17.30 Hodnotové otázky ako ochrana života či registrované partnerstvá nebudú súčasťou programového vyhlásenia budúcej vlády.

„Nebude to v programovom vyhlásení vlády a nemá to za cieľ žiadna z tých strán, s ktorými rokujeme,“ skonštatoval Matovič. Dodal však, že pri otázkach o zvýšenej ochrane života by mali mať poslanci voľné ruky, a to aj pri predkladaní takýchto návrhov zákonov. Poukázal na doterajšie neúspechy napríklad potratových zákonov v pléne NR SR.

Líder OĽaNO v tejto súvislosti zdôraznil potrebu pomoci matkám. „Skúsme pomôcť ženám, ktoré chcú ísť na potrat zo sociálnych dôvodov,“ povedal s tým, že takýchto prípadov by malo byť čo najmenej. Poznamenal, že ak by zakázali potraty na Slovensku, nikto nezabráni ženám podstúpiť interrupciu v zahraničí.

Tehotným ženám v núdzi má podľa neho podať pomocnú ruku štát, spomenul napríklad tehotenské príspevky a ďalšie opatrenia.

17.00 Návrh na prerozdelenie ministerstiev medzi budúce možné koaličné strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí v pomere 8 : 3 : 2 : 2 nepovažuje líder Za ľudí Andrej Kiska za najšťastnejší model. 

16.50 Lídri OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa plánujú ako potenciálni koaliční partneri stretnúť ešte vo štvrtok o 18.00 h za okrúhlym stolom v reštaurácii na Bratislavskom hrade.

16.40 Igora Matoviča Kiska informoval o postupe strany, chce, aby sa ešte vo štvrtok stretli lídri všetkých štyroch strán. Matovič už skôr avizoval toto stretnutie.

Vyjednávací tím Za ľudí bude podľa Kisku zložený okrem neho z podpredsedov strany, ktorými sú Veronika Remišová, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký a Michal Luciak. Súčasťou tohto tímu bude podľa Kisku aj Roman Krpelan, ktorý za stranu komunikuje s médiami.

Kiska sa s Matovičom vo štvrtok rozprával napríklad o hodnotových otázkach z pohľadu možného hlasovania. „Pretože nám nesmierne záleží na tom, aby bola naša vláda stabilná,“ priblížil. Rozprávali sa podľa neho aj o nástrojoch, ako dosiahnuť, aby boli nominanti vo verejných funkciách vystavení čo najprísnejšej verejnej kontrole. Veľa otázok zostalo podľa Kiskových slov nezodpovedaných, budú predmetom ďalších koaličných rozhovorov. 

16.20 Andrej Kiska nechcel konkretizovať, či ostane pôsobiť v parlamente, alebo pôjde do exekutívy, jeho pôsobenie v politike bude predmetom ďalších rozhovorov. 

Kiska označil samého seba za „najmenší problém“. „Najdôležitejšie z celého toho, o čom sa dnes rozprávame, je, čo je dobré pre krajinu, potom, čo je dobré pre našu stranu a pre hodnoty, ktoré zastupujeme. Z pohľadu priorít má celkom najnižšiu prioritu moja maličkosť,“ povedal s tým, že o svojom ďalšom pôsobení počul už veľa špekulácií.

15.40  Strana Za ľudí začína oficiálne rokovania o vstupe do budúcej vládnej koalície so stranami OĽaNO, SaS a Sme rodina.

Odsúhlasilo to štvrtkové predsedníctvo strany.

O rozhodnutí predsedníctva informoval líder strany Andrej Kiska. Ako však podotkol, neznamená to, že strana Za ľudí pôjde do koalície za každú cenu.

„Pre nás je podstatné, aby sa podarilo presadiť náš program v oblasti boja proti korupcii, pomoci regiónom, pomoci sociálne slabším a pevne ukotviť Slovensko v zahranično-politickej orientácii. Je dôležité, aby mala celá vláda vysoký morálny a odborný kredit. O tom všetkom oddnes začnú rokovania s našimi potenciálnymi partnermi budúcej vládnej koalície,“ vyhlásil Kiska.

Strana Za ľudí podľa jeho slov pred voľbami hovorila, že jej najbližšími partnermi sú strany PS-Spolu, KDH, SaS a OĽaNO. „Hovorili sme, že ak by sa vláda nedala zostaviť v takejto zostave, prichádza na rad rokovanie aj so stranou Sme rodina. Zo spolupráce sme vylúčili strany Smer-SD, SNS a ĽSNS,“ spresnil Kiska.

„Naším najbližším partnerom je aktuálne SaS a OĽaNO,“ poznamenal predseda Za ľudí. Kiska vyhlásil, že cítia zodpovednosť za Slovensko a strana chce ponúknuť najlepších odborníkov, ktorých má.

Inzercia

14.20 Predsedníctvo strany Za ľudí rozhoduje, či vstúpi do koalície s OĽaNO, SaS a Sme rodina.

Podpredsedníčka Jana Žitňanská si myslí, že strana dostala mandát na to, aby sa podieľala na zmene krajiny. Člen predsedníctva Marek Hattas verí, že Za ľudí bude súčasťou koalície.

„Máme silné nominácie, silnú predstavu,“ povedala Žitňanská novinárom. Názory v predsedníctve strany sú podľa Hattasa veľmi podobné, treba si však postup dobre rozmyslieť. Strana má podľa neho veľa otázok, či vôbec bude koalícia fungovať, ako bude vyzerať programové vyhlásenie vlády či obsadenie ministerských postov. „Povieme si, že toto sme schopní akceptovať, toto už je niečo za čiarou a toto už pre nás nedáva zmysel,“ priblížil, o čom sa chcú na predsedníctve rozprávať. 

Podľa podpredsedu Juraja Šeligu dopadne rokovanie predsedníctva „určite výborne pre všetkých“. „Na prvom mieste je krajina, to sme hovorili v kampani, toho sa držíme, tak to bude,“ doplnil s tým, že Matovič strane vysvetlil veci, na ktoré sa ho pýtali. „A rozprávame sa ďalej,“ skonštatoval.

Matovič a Kiska po stretnutí v utorok. FOTO TASR – Jaroslav Novák

13.40 Desiatka konzervatívnych organizácií píše budúcemu premiérovi Igorovi Matovičovi, aby na ministrov školstva, zdravotníctva, práce a kultúry dohodol pro-rodinne založených kandidátov. 

„Dovoľujeme si povzbudiť a požiadať Igora Matoviča ako designovaného premiéra, aby aj s ohľadom na výsledok volieb do NR SR a hodnotové nastavenie veľkej väčšiny koaličných poslancov na posty ministrov školstva, zdravotníctva, práce, sociálnych vecí a rodiny a kultúry dohodol s koaličnými partnermi a navrhol skutočne pro-rodinne založených kandidátov,“ uviedol predseda Asociácie za život a rodinu Tomáš Kováčik. 

Pod výzvu (celé znenie TU) sa podpísali Asociácia za život a rodinu, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku, Klub mnohodetných rodín, Aliancia za rodinu, Ženy ženám, CitizenGO Slovensko, Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Deti svätej Alžbety, Aliancia za život o. z., Nadácia Slovakia Christiana a 40 dní za život Slovensko. 

13.15 K otázke tzv. krížovej kontroly na ministerstvách Matovič povedal, že ak majú štátni tajomníci z inej strany, ako sú ministri, byť len „na okrasu“ a nemať prístup k informáciám, tak by to nemalo veľký význam.

Líder OĽaNO skôr uprednostňuje nadrezortný spôsob kontroly, čiže účinný zákon o slobodnom prístupe k informáciám, princíp otvoreného vládnutia, ako aj investigatívny fond.

12.40 Igor Matovič očakáva, že strana Za ľudí pôjde do vlády. Kiskova strana má o tom rozhodnúť na svojom predsedníctve a okolo 16:30 oznámiť rozhodnutie.

„Ak oznámia, že pôjdu do spoločnej koalície, stretnutie všetkých lídrov môže byť ešte dnes večer,“ povedal Matovič na brífingu novinárom.

Ak sa však predsedníctvo Za ľudí rozhodne, že do vládnej koalície s OĽaNO, SaS a Sme rodina nepôjde, podľa Matoviča vznikne trojkoalícia.

„Aj voliči strany Za ľudí, mám pocit, očakávajú rozhodnutie predsedníctva, že sa pridá spoločne do jedného boja a že sa táto strana nerozhodne byť v opozícii spoločne s Kotlebom a Ficom,“ priblížil Matovič.

Matovič podľa svojich slov odpovedal na otázky Kiskovej strany o tom, ako napríklad zabezpečiť čistotu fungovania budúcej vlády. „Tam sme sa predbežne dohodli na viacerých opatreniach,“ priblížil líder OĽaNO. Dodal, že partneri sa rozprávali aj o ľuďoch, ktorých ponúka strana Za ľudí na jednotlivé posty, mená však nekonkretizoval.

12.30 „Pozrite sa na tú rôznorodú skupinu, ktorá sa teraz uvidí prvýkrát. Sú tam umelci, športovci, predajcovia športových potrieb, kňazi, na druhej strane málo právnikov, málo ekonómov, je to taký divný klub,“ povedal končiaci predseda vlády Peter Pellegrini na adresu poslaneckého klubu OĽaNO. 

Pellegrini si nemyslí, že budúca vládna koalícia vydrží celé funkčné obdobie. Za najväčšie riziko považuje súdržnosť klubu OĽaNO. 

Podotkol, že ho tiež „vyrušujú“ prvé mená, ktoré znejú pri nových potenciálnych ministroch. Podľa Pellegriniho sú to ľudia, ktorí majú „priame pracovné vzťahy z minulosti s osobami, ktoré boli považované za oligarchov“.

12.00 Iniciatíva Igora Matoviča o vytvorení štátneho fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky by mohla byť vo svojich dôsledkoch riskantným a nesystémovým riešením problémov slovenskej mediálnej sféry. Upozorňuje na to Asociácia na ochranu novinárskej etiky.

Vníma ju však ako prejav zmeny prístupu k novinárskej obci zo strany budúcej vlády.

10:30 Líder OĽaNO Igor Matovič vo štvrtok dopoludnia prišiel na stretnutie s predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom, rokovať majú o vstupe strany do vládnej koalície. Odsúhlasiť to má predsedníctvo Za ľudí, ktoré sa má zísť popoludní.

Matovič v stredu dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej poverenie zostaviť vládu.

„Verím, že sa pridajú, ak sa rozhodnú ostať v opozícii s Kotlebom a Ficom, my sa určite zariadime,“ povedal Matovič pred stretnutím s Kiskom. Dodal, že tri strany, teda SaS, Sme rodina a OĽaNO, sú v podstate dohodnuté a záleží len na predsedníctve strany Za ľudí, ako sa rozhodnú.

Po verdikte strany Za ľudí by mali spoločnú koalíciu ešte schvaľovať predsedníctva OĽaNO a Sme rodina. Následne sa podľa Matovičových slov zídu vyjednávacie tímy.

Ak by sa Kiska rozhodol vstúpiť do koalície, spoločné stretnutie štyroch lídrov by podľa Matoviča mohlo byť ešte vo štvrtok.

Kiska chce podľa svojich slov tvoriť vládu so silným odborným a morálnym kreditom. Naznačil pochybnosti v súvislosti s prípadnými nomináciami zo Sme rodina. Matovič v tejto súvislosti prišiel s návrhom na vytvorenie fondu pre investigatívnu žurnalistiku. Tak by sa podľa neho zabezpečila objektívna a nespochybniteľná kontrola nakladania s verejnými zdrojmi.

 

Dnes treba vedieť

pred 26 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)