Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. marec 2020, 09:30

Slovinsko a Bosna hlásia prvý prípad koronavírusu

Slovinsko a Bosna hlásia prvý prípad koronavírusu

Ilustračné foto: TASR/AP

Čína má viac ako 3 000 obetí, počet nových prípadov však aj naďalej klesá.

V Slovinsku v stredu potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Pacient pricestoval do krajiny z Maroka cez Taliansko.

S odvolaním sa na vyhlásenie slovinského ministra zdravotníctva Aleša Šabedera o tom informovala agentúra APA.

Pacient sa podľa dostupných informácií v stredu sám s príznakmi ochorenia obrátil na svojho praktického lekára. Ten nakazeného muža následne poslal na infekčnú kliniku v Ľubľane, kde sa momentálne nachádza v karanténe.    

Slovinské úrady sa teraz snažia zistiť, s kým sa muž stretol a koho mohol ešte infikovať. Maja Socanová zo slovinského Národného inštitútu pre verejné zdravie v tejto súvislosti zdôraznila, že medzi pricestovaním infikovaného muža do krajiny a jeho hospitalizáciou ubehlo niekoľko dní. 

Prvý prípad má aj Bosna, v Číne je cez 3 000 obetí

Ministerstvo zdravotníctva Bosny a Hercegoviny potvrdilo vo štvrtok prvý prípad nákazy novým koronavírusom v tejto balkánskej krajine. Informovala o tom agentúra Reuters. 

Prípad zaznamenali v bosnianskej Republike srbskej, bližšie podrobnosti však ministerstvo bezprostredne neposkytlo.  

Inzercia

Podľa srbskej verejnoprávnej televízie RTS sa vírusom SARS-CoV-2 nakazil obyvateľ mesta Banja Luka, ktorý pracuje v Taliansku. Jeho manželka a dieťa žijú v Banja Luke, metropole bosnianskej Republiky Srbskej, ktorá je druhým najväčším mestom v Bosne. Stav pacient je údajne dobrý, má len miernu horúčku.

Už viac než 3 000 obetí na životoch si v Číne vyžiadal nový koronavírus SARS-COV-2. Celkový počet nových potvrdených prípadov nákazy tam však aj naďalej klesá. S odvolaním sa na štvrtkové údaje čínskych úradov o tom informovala agentúra AP. 

Celkový počet nakazených osôb sa v Číne podľa najnovších údajov od začiatku epidémie vyšplhal na 80 409, z toho 3 012 ochoreniu podľahlo.

Infekčnému ochoreniu COVID-19 podľahlo v Číne za posledných 24 hodín 31 osôb, pričom potvrdených bolo 139 nových prípadov nákazy. Všetky nové prípady okrem piatich boli zaznamenané v provincii Chu-pej, ktorá je považovaná za epicentrum šírenia nového koronavírusu. Zatiaľ čo miestne nemocnice v Chu-peji prijali 134 nových pacientov, v celej krajine bolo po vyliečení zo zdravotníckych zariadení prepustených 1923 ľudí. 
 

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.