Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2020, 10:24

Prezidentka v stredu poverí zostavením vlády Igora Matoviča

Prezidentka v stredu poverí zostavením vlády Igora Matoviča

Foto – TASR/Martin Baumann

Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini sa v utorok stretol s prezidentkou.
Hlavné udalosti dňa

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala Andreja Kisku, Richarda Sulíka a Borisa Kollára.

Igor Matovič sa stretol s Andrejom Kiskom.

Líder strany Za ľudí by uprednostnil trojkoalíciu bez Borisa Kollára, Matovič trvá na štvorkoalícii s ústavnou väčšinou.

Posty vo vláde sa majú deliť v pomere 8 (OĽaNO), 3 (Sme rodina), 2 (SaS), 2 (Za ľudí).

Sme rodina chce obsadiť pozíciu vicepremiéra, ministerstvá obrany a dopravy, hnutiu zrejme pripadne aj predseda parlamentu. 


17.52 - Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu o 10.30 poverí zostavením vlády lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

16.36 - Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa v utorok stretol s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa predsedu vlády Patrícia Macíková. Na stretnutie upozornil denník Nový Čas.

„Môžeme potvrdiť, že pán premiér bol dnes na stretnutí s pani prezidentkou, v súvislosti s ďalším ústavnoprávnym postupom po parlamentných voľbách,“ priblížila hovorkyňa. Ďalšie podrobnosti nateraz nechcela konkretizovať.

14.28 - Hnutie Sme rodina by mohlo v novej vláde obsadiť ministerstvá obrany, dopravy a post vicepremiéra. Na ministra obrany by nominovalo Milana Krajniaka, rezortu dopravy by mohol šéfovať Štefan Holý. Meno prípadného vicepremiéra líder hnutia Boris Kollár nekonkretizoval. Uviedol to po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorej meno možného nástupcu doterajšieho vicepremiéra Richarda Rašiho (Smer-SD) prezradil.

Kollár zároveň dodal, že považuje za kľúčové, aby strany plnili svoje predvolebné sľuby. Trvá na tom, že výstavba nájomných bytov je na Slovensku realizovateľná. Zároveň vyhlásil v reakcii na slová predsedu Za ľudí Andreja Kisku, že morálny kredit má.


Foto – TASR/Martin Baumann

V súvislosti s pochybnosťami Kisku o vstupe Sme rodina do vlády Kollár povedal, že nechce eskalovať napätie. „Ľudia dali spoločenskú objednávku hnutiu Sme rodina, OĽaNO, SaS, Za ľudí,“ reagoval Kollár s tým, že ľudia nechcú počuť špekulácie, ako nejsť do vlády. „Dostali sme objednávku od ľudí na zmenu,“ doplnil.

Lídrovi víťazného hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi Kollár odkázal, že môže počítať so 17 poslancami za Sme rodina. Kollár sa podľa svojich slov nechystá obsadiť funkciu v exekutíve, jeho strana chce post predsedu parlamentu. Šéf Sme rodina nemá problém ani s tým, aby každý nominant na ministra predostrel výpis z registra trestov.

Kollár tiež povedal, že Sme rodina nemá v pláne obsadiť ministerstvo životného prostredia.

14.15 - Stranu Za ľudí by hnutie OĽaNO veľmi rado získalo do vlády. Po stretnutí s predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom to uviedol líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je stále v rámci možnosti vytvoriť štvorkoalíciu optimista.

Podľa jeho slov však nešlo na utorkovom stretnutí o presviedčanie, aby vznikla štvorkoalícia aj s hnutím Sme rodina. Skôr podľa neho s Kiskom hovorili o možnosti zabrániť niečomu, z čoho teraz vznikajú isté obavy. „Hovorili sme spolu o vzniku akejsi protikorupčnej jednotky, ktorá by pozorne monitorovala správanie nominantov a členov vlády,“ povedal Matovič.

Kiska takúto myšlienku prijíma, zopakoval, že rozumie snahe vytvoriť ústavnú väčšinu, zopakoval však tiež, že by uprednostnil vládu bez Borisa Kollára. Podľa neho v strane Za ľudí existujú pochybnosti o „určitých menách a skutočnostiach“, ktoré sa s hnutím Sme rodina spájajú.


Foto – TASR/Jaroslav Novák

„Máme dohodnuté ďalšie stretnutie v priebehu dvoch dní, ešte pred štvrtkovým predsedníctvom našej strany, ktoré mi má autorizovať rokovanie o koalícii. Položil som otázky, na ktoré mi má Igor Matovič odpovedať,“ povedal. Či sa výhrady týkajú ekonomického experta Sme rodina a presadzovania výstavby nájomných bytov, ako to naznačil šéf SaS, ani jeden nepotvrdil. „Potrebujeme, aby sme si veci neodkazovali cez médiá,“ zdôraznil Matovič.

Prípadné otvorenie hodnotových otázok v budúcej vláde je podľa Matoviča o dohode budúcich koaličných strán. „Naďalej zo strany OĽaNO platí, že nepôjdeme do vlády, ktorá chce presadiť registrované partnerstvá či napríklad uvoľnenie drogovej politiky. Áno, sú tu otázky zvýšenej ochrany života, kde si myslíme, že by nemali byť poslanci limitovaní, aby nepredkladali návrhy. Chceme však uistiť liberálnejšiu časť spoločnosti, že nechceme vzbudzovať dojem, že sa vraciame do stredoveku, a prijímať niečo, čo by malo byť Achillovou pätou budúcej koalície,“ povedal Matovič.

O obsadení postov budúcich ministrov Kiska povedal, že ministrom by mal byť čo najväčší možný odborník s morálnou integritou. „Žiadne mená ani posty však dohodnuté nie sú,“ zdôraznil Matovič.

12.15 - Cieľom pri zostavovaní vlády je dať dokopy ústavnú väčšinu. O svojom postoji to povedal líder víťazného hnutia OĽaNO zo sobotných parlamentných volieb Igor Matovič pred utorkovým stretnutím s predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom.

V súvislosti so slovami Kisku po dopoludňajšom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, že by preferoval budúcu vládu bez hnutia Sme rodina, Matovič uviedol, že „niečo v médiách počul, no nevie, či to bol oficiálny postoj“.

„Budeme sa rozprávať, slobodne,“ povedal pri vstupe do hotela, v ktorom budú obedovať. Na stretnutie prišli spoločne.

11.49 - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) má záujem byť súčasťou vlády a je k dispozícii pre akúkoľvek konšteláciu. Po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou to v utorok vyhlásil líder SaS Richard Sulík s tým, že nechcú ďalšie komplikácie pre vznik vlády a súhlasia s rozdelením rezortov, a to osem pre OĽaNO, tri pre Sme rodina, dva pre SaS a dva pre Za ľudí.

Inzercia

Ak sa líder Sme rodina Boris Kollár bude chcieť stať predsedom Národnej rady SR, SaS to bude rešpektovať.

V súvislosti s profilom niektorých kandidátov na ministrov Sulík podľa svojich slov súhlasí s predsedom Za ľudí Andrejom Kiskom. Ten uviedol, že vláda musí mať silný morálny kredit, a bol presvedčený o tom, že pokiaľ by to šlo, vláda by sa mala zostavovať bez lídra Sme rodina Borisa Kollára.

„Ak sú pochybnosti, treba sa pozrieť na minulosť tých ľudí preto, lebo existuje niečo ako reputačné riziko, a to naozaj táto nová, slušná pravicová vláda potrebuje čo najmenej,“ povedal v tejto súvislosti Sulík.

Šéf SaS súhlasí s rozdelením rezortov, podľa ktorého by jeho strane pripadli dve ministerstvá. „Máme dostatok odborníkov, máme silný program na to, aby sme vedeli dva rezorty riadiť,“ skonštatoval.


Predseda strany SaS Richard Sulík počas brífingu s novinármi po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Foto – TASR/Martin Baumann

Sulík reagoval aj na návrh hnutia Sme rodina postaviť 25-tisíc nájomných bytov ročne. To sa podľa neho nedá kapacitne stihnúť. „Nie je kde a za čo postaviť tie byty,“ dodal. Znamenalo by to podľa neho, že by sa Slovensko extrémne rýchlo a extrémne veľa zadlžilo, čo Sulík nechce. Ak by to bol menší počet, napríklad dvetisíc bytov ročne, s tým by súhlasil.

Najsilnejšia strana, teda OĽaNO, si podľa neho vybrala post premiéra, Kollár ašpiruje na post predsedu parlamentu. „A keď my budeme akceptovať pravidlo v prípade ich dvoch, tak očakávam, že bude akceptované to isté pravidlo v prípade nás. My sme tretia najväčšia strana, čiže po tých dvoch pozíciách by sme mali byť na rade my,“ reagoval na otázky novinárov, či má stále záujem o ministerstvo financií. Nepovedal teda jasne, či bude trvať na tomto rezorte pre svoju stranu.

„Kvalita tej dohody je oveľa dôležitejšia ako rýchlosť,“ povedal Sulík na otázku, kedy by mohla byť hotová koaličná dohoda. Dodal, že to môže byť 18 dní aj 30.

10.41 - Predseda Za ľudí Andrej Kiska očakáva, že vláda bude mať silný odborný i morálny kredit. Lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi bude na utorkovom stretnutí klásť podľa svojich slov veľa otázok. Informoval tiež, že vo štvrtok sa zíde predsedníctvo strany Za ľudí, ktoré rozhodne, či dá Kiskovi mandát oficiálne rokovať s Matovičom o zostavení vlády. Kiska to povedal na brífingu po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

„Sme pripravení pomôcť zostaviť silnú a stabilnú vládu, ale očakávame, že táto vláda bude mať silný odborný a morálny kredit,“ vyhlásil Kiska.

Jeho utorkové stretnutie s Matovičom bude mať informatívny charakter, Kiskova strana nemá žiadne požiadavky. „Budem klásť veľa otázok okolo štýlu vládnutia, okolo toho, ako by sa nová vláda vyrovnala s prípadným otvorením hodnotových otázok,“ priblížil. Matoviča sa chce napríklad pýtať na prístup k priamej demokracii či záväznosti referend.


Foto – TASR/Martin Baumann

Kiska sa chce tiež Matoviča pýtať na prípadných nominantov. „Ako bude vnímaná ich minulosť, ich pôsobenie z minulosti, ale nielen nominantov z vlády, ale aj ďalších, ktorí by mali byť zapojení do riadenia nášho štátu,“ dodal v tejto súvislosti.

„Bol som presvedčený o tom, že by sme mali zostavovať vládu, pokiaľ by sa dala, bez pána Kollára, ale toto rozhodnutie je na pánovi Matovičovi,“ odpovedal Kiska na otázku, či by chcel trojkoalíciu alebo štvorkoalíciu. 

Kiska podľa svojich slov rozumie potrebe mať ústavnú väčšinu. „Pokiaľ je ústavná väčšina, je podstatne lepšia šanca presadzovať potrebnú reformu našej krajiny aj z pohľadu justície,“ dodal s tým, že štvorkoalícia je podľa neho stabilnejšia ako trojkoalícia.

„Máme mnohých odborníkov, ktorí sú plne pripravení pomôcť našej krajine,“ odpovedal na otázky o nominantoch strany Za ľudí na jednotlivé rezorty. Kiska nechcel odpovedať na otázku, či sa vidí skôr v parlamente alebo v exekutíve. Vyjednávací tím odsúhlasí podľa neho predsedníctvo strany.

10.00 - Prezidentka Zuzana Čaputová prijíma v paláci lídrov Za ľudí Andreja Kisku, Sme rodina Borisa Kollára a SaS Richarda Sulíka. Hovoriť s nimi bude o ich záujme vstúpiť do koalície. Ak sa potvrdí vôľa vytvoriť vládu, prezidentka poverí jej zostavením lídra OĽaNO Igora Matoviča.

Hlava štátu o tom informovala po stretnutí s Matovičom. Líder OĽaNO potvrdil, že sa stretáva s potenciálnymi partnermi. Už sa zišiel so Sulíkom a Kollárom, v utorok ho čaká rokovanie s Kiskom. Prezidentkin postup Matovič ocenil. Uviedol, že pri zostavovaní vlády nechce nič urýchľovať, ale chce, aby to bolo čím skôr.

Dnes treba vedieť

pred 46 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)