Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2015

Andrej Kiska: Rusko sa bojí vyšetrovania a klame

Podľa slovenského prezidenta Andreja Kisku sa Rusko vyšetrovania prípadu letu MH17 bojí a klame. Krajina, ktorá chce hovoriť o pravde a ktorá by chcela ovplyvňovať osudy iných krajín, sa bojí vyšetrovania a klame. Takto reagoval prezident SR Andrej Kiska na ruské vetovanie rezolúcie OSN o vytvorení ...

Podľa slovenského prezidenta Andreja Kisku sa Rusko vyšetrovania prípadu letu MH17 bojí a klame.

Krajina, ktorá chce hovoriť o pravde a ktorá by chcela ovplyvňovať osudy iných krajín, sa bojí vyšetrovania a klame. Takto reagoval prezident SR Andrej Kiska na ruské vetovanie rezolúcie OSN o vytvorení medzinárodného tribunálu pre vyšetrovanie prípadu letu MH17, ktorý sa vlani zrútil na východe Ukrajiny.

Rusko sa tak podľa prezidenta vyhýba hľadaniu spravodlivosti pred celým svetom. Uviedol to na sociálnej sieti. Ako poznamenal, všetci by si želali, aby bol z Ruska skutočný priateľ a partner. "Vladimir Putin, žiaľ, zo svojej krajiny spravil niečo, nad čím každý slobodne mysliaci človek len neveriacky krúti hlavou. Mám rád ruskú kultúru, vážim si ruských ľudí. Dúfam preto, že ruský intelekt čím skôr prekoná túto ideologickú mašinériu a z Ruska sa stane partner, ktorému budeme môcť veriť," podčiarkol.

Moskva nepodporila vytvorenie tohto tribunálu, lebo na to nevidí opodstatnenie a podľa nej predmetná záležitosť nespadá pod mandát Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Rovnako tak spochybňuje vyšetrovanie prípadu pod vedením holandských úradov.

Záväzná rezolúcia by vytvorila súd, ktorý by stíhal zodpovedných za zničenie lietadla, pričom by vyžadoval účasť všetkých príslušných krajín na tomto procese. Návrh predložilo päť krajín zúčastňujúcich sa na spoločnom vyšetrovaní prípadu - Austrália, Belgicko, Holandsko, Malajzia a Ukrajina -, ktoré boli incidentom najviac postihnuté.

Za návrh hlasovalo 11 krajín v 15-člennej BR OSN, pričom Angola, Čína a Venezuela sa zdržali hlasovania. Rusko dokument ako jediné podľa očakávaní odmietlo.

Pri páde lietadla Boeing-777, ktorý letel na linke Amsterdam-Kuala Lumpur, zahynulo vlani 17. júla všetkých 298 ľudí na palube. Podľa Ukrajiny i Západu lietadlo zostrelili proruskí povstalci raketovým systémom Buk, ktorý im do výzbroje poskytlo Rusko. Moskva však akýkoľvek podiel na tragédii odmieta.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Bratislave začína organový festival

V Bratislave začína organový festival

Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Na festivale sa predstavia renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, kon...

Britský premiér varuje ilegálnych migrantov pred deportáciou

Britský premiér varuje ilegálnych migrantov pred deportáciou

Británia sa nestane "bezpečným útočiskom" pre migrantov, ktorí sa z francúzskeho Calais snažia dostať do Spojeného kráľovstva, vyhlásil dnes britský premiér David Cameron. Varoval, že ilegálnych migrantov z Británie deportujú. Cameronove slová zazneli v čase, keď sa množstvo migrantov snaží dostať d...

K usmrteniu rodiny vo Veľkom Mederi nedošlo konaním inej osoby

K usmrteniu rodiny vo Veľkom Mederi nedošlo konaním inej osoby

V prípade troch mŕtvych osôb vo Veľkom Mederi v okrese Dunajská Streda k usmrteniu nedošlo konaním inej osoby, vyplýva zo stredajšej (29. 7.) pitvy. Procesné úkony naďalej pokračujú. TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová. Pondelňajší (27. 7....