Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. 03. 2020, 06:24

Čo zostáva KDH

Výzvy pre tých, čo prídu po Alojzovi Hlinovi.
Čo zostáva KDH

Foto: TASR/Vladimír Benko

Šanca, že KDH sa dostane do parlamentu, bola päťdesiat ku päťdesiat. Nevyšlo to a tak strana bude opäť po štyroch rokoch riešiť dilemu ako ďalej.

Dôvodov, ktoré sa podpísali pod tým, že KDH sa návrat nepodaril, je viacero. Začať môžeme letným paktom o neútočení s progresívcami, ktorý mnohých voličov KDH zneistil a Alojza Hlinu odsúdil na komunikačnú defenzívu, keď celú kampaň v podstate nerobil nič iné, len čelil výčitke, že zrádza kresťanov. A skončiť vlnou vyvolanou Igorom Matovičom, ktorá sa zarezala do voličov viacerých strán.

Výsledok KDH, samozrejme, negatívne ovplyvnila aj vyššia volebná účasť. Stranu volilo o približne päťtisíc voličov viac ako v roku 2016, ale na parlament to nestačilo.

Kresťanským demokratom opäť zafungovali tradičné bašty na Orave a na východe krajiny. Napríklad v okrese Námestovo ich volilo 7398 ľudí (22,35 %) pri 72-percentnej volebnej účasti. V roku 2016 to bolo 4228 (14, 87 %) voličov pri účasti približne 65 percent. Tu problém nebol.

Ten je skôr v schopnosti strany oslovovať voličov mimo svojich tradičných regiónov. Napríklad vo väčších mestách. Spomedzi krajských miest sa KDH dostalo nad päťpercentnú hranicu iba v Prešove.

Ďalším problémom bolo, že vo vekových skupinách do 50 rokov hnutie takmer neexistuje alebo je tam zastúpené len veľmi slabo.

Toto všetko je však už minulosť. To, čo členov tejto strany v najbližších týždňoch čaká, je hľadanie stratégie pre budúcnosť. KDH už oznámilo, že snem, na ktorom chcú voliť aj nové vedenie, bude už 14. marca, čo je rýchlosť, ktorá vyvoláva rozpaky. Najmä ak chýba jednoznačný kandidát na predsedu.

Vráťme sa však k tomu, aké má KDH možnosti vyhnúť sa úplnému vytrateniu zo scény, a buďme realisti.

KDH bude musieť zabrániť rozkladu straníckych štruktúr, čo je prvým predpokladom toho, aby hnutie zostalo hráčom aspoň na komunálnej úrovni.Zdieľať Zdieľať

Nové vedenie strany bude stáť pred dvoma výzvami. Bude musieť zabrániť rozkladu straníckych štruktúr, čo je prvým predpokladom toho, aby hnutie zostalo hráčom aspoň na komunálnej úrovni. Aj po neúspešných voľbách v roku 2016 dokázalo KDH v následných komunálnych a regionálnych voľbách slušne bodovať. Pre členov aj voličov to bol silný signál toho, že strana stále žije.

Druhou výzvou pre KDH je zápas o udržanie si svojho voličského jadra. Strana má tradične verných a disciplinovaných voličov, len ich počet klesá. Sklamaných podporovateľov iných strán a nerozhodnutých voličov kresťanskí demokrati nedokážu osloviť.

Ak sa KDH vyhne masovému rozpŕchnutiu voličov a udrží voličské jadro v takom rozsahu, že sa v prieskumoch preferencií bude pohybovať okolo troch percent, môže zostať zaujímavým partnerom na predvolebnú spoluprácu. Či už v podobe volebnej koalície, alebo účasti na kandidátke nejakej inej politickej strany.

Niekomu sa takáto stratégia môže zdať málo ambiciózna. Ale aj dosiahnutie týchto skromných cieľov bude stáť nové vedenie KDH veľa energie, námahy a vyžadovať si značnú politickú šikovnosť.

Pričom vôbec nie je isté, že hnutie v dnešnom stave vôbec má na to, aby naplnilo aj takýto minimalistický scenár prežitia.

Odporúčame