Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. marec 2020, 20:01

Vo voľbách prepadlo historicky najviac hlasov

Vo voľbách prepadlo historicky najviac hlasov

Ilustračný záber. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

V sobotných parlamentných voľbách prepadlo 820 411 hlasov, teda 28,39 percenta hlasov, čo je doposiaľ najviac v histórii samostatného Slovenska.

Podľa politológa Daniela Kerekesa je téma prepadnutých volebných hlasov skôr problémom nešťastnej stratégie politických strán než volebného systému. Ako pre TASR uviedol, niektorých môže prepadnutie voličských hlasov odradiť od účasti na ďalších voľbách.

Kerekes poukázal na to, že najviac prepadnutých hlasov spôsobilo najmä to, že sa koalícia PS-Spolu nedostala do parlamentu, pretože neprekročili tzv. aditívne volebné kvórum.

"Svojím spôsobom je to chyba koalície, pretože tie možnosti si asi mohli vopred zvážiť, či preklenú hranicu siedmich percent," povedal s dôvetkom, že problém prepadnutých hlasov sa dotýka aj KDH a dvoch maďarských strán.

Najmä maďarské strany podľa politológa neodhadli situáciu a nedohodli sa na spoločnom postupe, pripravili tak maďarskú menšinu, ktorá je dostatočne veľká, o to, aby bola reprezentovaná v parlamente.

Päťpercentné volebné kvórum politológ vníma ako úplne legitímne na to, aby integrovalo stranícky systém a aby tak v parlamente nebolo priveľa politických strán či prípadne, aby sa z neho vylúčil aj úplný extrém.

"Za prepadnuté hlasy v podstate môžu politické strany, ktoré nevolili správnu stratégiu a možno precenili svoje schopnosti. Časť voličov teda nebude reprezentovaných v parlamente a môžu z toho zostať frustrovaní a môže ich to odradiť z volebnej účasti na ďalších voľbách," doplnil.

Inzercia

Podľa Kerekesa však zmena volebných pravidiel nepripadá do úvahy. "Existujú určité možnosti, že by volič mohol vyjadriť nejaký druhý či tretí hlas, prípadne ísť k alternatívnym volebným systémom. Myslím si však, že na Slovensku na toto nie sme pripravení," komentoval, pričom poukázal na to, že takáto možnosť sa využíva v Írsku. Vysvetlil, že volič tam môže vyjadriť viac ako jednu preferenciu. Tak môže nadobudnúť pocit, že jeho hlas neprepadol, pretože sa prejaví v inej preferencii.

Politológ si však myslí, že aj takýto krok by bol výrazným zásahom do inštitucionálneho nastavenia volebného systému.

Podľa Kerekesa stojí za zváženie zrušenie aditívneho volebného kvóra. Diskutovali o ňom napríklad v susednom Česku. "Väčšina strán ho obišla tým, že sa spojili do jednej. Debata o tom, že by sa upravilo na päť percent pre všetkých, by tu mohla byť. Tým by sa koalície vytvárali jednoduchšie. PS–Spolu k tomu pristúpili poctivo, neobchádzali zákon a doplatili na to," uzavrel.

Najväčší prepad v posledných voľbách mala koalícia PS-Spolu (6,96 percenta) s 200 780 hlasmi. Mimo brány parlamentu ostali tiež KDH so ziskom 4,65 percenta (134 099 hlasov), Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS), ktorú volilo 3,90 percenta voličov (112 662 hlasov), SNS, ktorá získala 3,16 percenta (91 171 hlasov), a Dobrá voľba so ziskom 3,06 percenta (88 220 hlasov). Pod tromi percentami získaných hlasov ostali Vlasť s 2,93 percenta (84 507 hlasov) a Most-Híd s výsledkom 2,05 percenta (59 174 hlasov).

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Prepad HDP v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo – na úrovni 8,7 %. Vyplýva to z letných ekonomických prognóz, ktoré v utorok predstavila Európska komisia. Exekutíva EÚ ešte v máji, v rámci svojich jarných prognóz, predpovedala pre eurozónu pokles o 7,7 %. (TASR)

pred 7 hodinami

Pred pár dňami sa na YouTube objavil nový hodinový videorozhovor s Thomasom Sowellom, pozoruhodným konzervatívnym mysliteľom, o ktorom sme písali len nedávno. Čerstvý deväťdesiatnik v ňom predstavuje svoju novú knihu o fenoméne takzvaných „charter schools“, flexibilných škôl, v ktorých americký ekonóm vidí potenciál na prekonanie vzdelávacej priepasti medzi bielymi, čiernymi a hispánskymi žiakmi v USA. 

pred 8 hodinami

Za odvolanie predsedu parlamentu Borisa Kollára hlasovali aj koaliční poslanci Miroslav Kollár a Ján Benčík (obaja Za ľudí). Poslanecký klub Za ľudí pritom avizoval, že sa na hlasovaní nezúčastní. Za odvolanie Kollára hlasovalo päť poslancov. (TASR)

pred 8 hodinami

Počet úmrtí na koronavírus presiahol v Európe 200-tisíc. Vyše dve tretiny zaznamenaných mŕtvych pripadajú na štyri štáty – Britániu, Taliansko, Francúzsko a Španielsko. Celkovo sa koronavírusom nakazilo 2 751 606 ľudí po celej Európe. (TASR)

pred 8 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministra životného prostredia Jána Budaja. Pri starých environmentálnych záťažiach, ktorých je na Slovensku až dvetisíc, je problémom vymožiteľnosť práva a utajovanie geologických správ a posudkov, konštatovali po stretnutí. (TASR)