Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. marec 2020

Koniec vojny v Afganistane? Čo znamená dohoda medzi USA a Talibanom

Mier vôbec nie je istý, ale v sobotu nastal prvý krok.
Koniec vojny v Afganistane? Čo znamená dohoda medzi USA a Talibanom

Kábul 3. septembra 2019. Dym pri komplexe Green Village, deň po bombovom útoku. Foto: TASR/AP

Iba za minulý rok zahynulo v Afganistane 3 400 civilistov. Podľa analýzy televízie Al Jazeera za 49 percent obetí mohlo povstalecké hnutie Taliban, 43 percent ide na konto vláde a spojeneckým vojskám. 

Postupný odchod

Snahy ukončiť 18-ročný konflikt v Afganistane dosiahli cez víkend dôležitý míľnik. Reč je o dohode, ktorú v katarskej Douhe podpísali v sobotu USA a predstavitelia Talibanu. Najprv pár faktov

Súčasťou dohody je časový plán na stiahnutie všetkých vojakov USA a NATO z Afganistanu. 

Na druhej strane, Taliban sa zaviazal, že nedovolí, aby medzinárodné teroristické skupiny ako Al-Káida využívali Afganistan na ohrozenie bezpečnosti Američanov a ich spojencov. 

V prvej fáze znížia Američania do 135 dní počet vojakov v krajine na 8 600. Úplné stiahnutie amerických a spojeneckých vojakov (spolu 39-tisíc) by malo nastať do 14 mesiacov, pokiaľ dodrží svoje záväzky Taliban. 

Dohoda zároveň žiada hnutie Taliban, aby začalo s afganskou vládou – ktorú povstalci dlhodobo neuznávajú – a ďalšími politickými silami v krajine rokovania o mieri a deľbe moci v krajine. 

Malo by tiež dôjsť aj k výmene zajatcov, a to ešte tento mesiac – Taliban prepustí podľa dohody zhruba tisíc, vláda zase päťtisíc zajatcov z radov povstalcov. 

Bude mier? Skôr chaos

Svetové médiá si kladú otázku, čo znamená podpísanie dohody medzi USA a Talibanom. Lepšie sa však odpovedá na obrátenú otázku – čo neznamená? 

Inzercia

Určite neznamená mierovú zmluvu. „Je to skôr šanca na ňu,“ poznamenáva New York Times. Noviny pripomínajú, že pri podpise dohody v Katare neboli predstavitelia afganskej vlády, čo posilní pozíciu Talibanu pri takzvaných „vnútorných rokovaniach“, ktoré dohoda požaduje. 

Práve rozhovory v rámci krajiny rozhodnú o ďalšom osude a vôbec – prípadnom mieri. Je dosť možné, že násilie bude počas vyjednávaní pokračovať. Rokovania pritom môžu trvať mesiace. Začať by sa mali už o pár dní v nórskom Osle. 

Nástrah v ďalšom vývoji je mnoho. Ako poukazuje The Washington Post, dôkazom je aj fakt, že len deň po podpise dohody medzi USA a Talibanom vzniesol afganský prezident Ašraf Ghaní námietky voči prepusteniu piatich tisícok bojovníkov Talibanu. Prezident Ghaní chce, aby otázka prepustenia zajatcov bola súčasťou jeho vlastného vyjednávania s Talibanom. Povstalecké hnutie zase tvrdí, že nezačne s vládou rokovať, kým neprepustí jeho zadržaných bojovníkov. 

Nášľapných mín je viac. Neisté napríklad je, ako sa Taliban začlení do bezpečnostných štruktúr krajiny, aký vplyv bude mať jeho prípadný podiel na moci na ľudské práva v štáte a mnoho ďalších oblastí. 

Stavu nepomáha ani vnútropolitická situácia. Britský Financial Times pripomína antipatiu, ktorú voči prezidentovi Ghanímu prechováva líder opozície Abdulláh Adulláh. Ten odmietol uznať Ghaního znovuzvolenie a istý čas hrozil vytvorením paralelnej vlády. 

Okrem toho, aj keby Taliban zložil definitívne zbrane, hrozby predstavujú naďalej Al-Káida a ISIS, ktorí majú v krajine bojovníkov. Podľa zdrojov Financial Times existuje obava, že môžu efektívne pôsobiť práve počas nastávajúcich zmien v nastavení spojeneckých a vládnych síl. Takisto sa nedá vylúčiť, že niektorí z prepustených bojovníkov Talibanu sa pridajú k spomínaným džihádistickým skupinám. 

Na koniec vojny, v ktorej zahynuli aj traja slovenskí vojaci, to zatiaľ nevyzerá. Je však dobré, že sa konečne k tomu urobil prvý vážny krok. 

Odporúčame