Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. marec 2020, 10:43

Fico priznal porážku, vedenie SNS položí funkcie

Fico priznal porážku, vedenie SNS položí funkcie

Šéf Smeru Robet Fico. FOTO TASR – Martin Baumann

Matovič začína rokovania o koalícii, PS a Spolu riešia, čo ďalej. (aktualizujeme)
Igor Matovič plánuje rokovať o novej vládnej koalícii, dve stretnutia by mal stihnúť ešte dnes. 
Prezidentka Čaputová oznámi ďalší postup v pondelok, s Matovičom už komunikovali.
Ešte dnes zasadne predsedníctvo strán PS a Spolu. V pondelok by mali oznámiť ďalšie kroky.
Fico priznal porážku, špičky SNS zložia na sneme funkcie.
Most-Híd zvolá predsedníctvo, na rokovanie pozýva SMK. 


18.44 Most-Híd zvolá v najbližších dňoch predsedníctvo strany. Pre TASR to uviedla hovorkyňa strany Klára Magdeme. Béla Bugár v reakcii na nepriaznivý výsledok volieb už skôr oznámil, že odstúpi z funkcie predsedu. O novom predsedovi sa má podľa neho rozhodnúť na sneme strany. Bugár zároveň pozval SMK k rokovaciemu stolu.

18.20 Koalícii PS-Spolu chýbalo pre vstup do parlamentu 926 hlasov. Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Štatistického úradu Alexander Ballek.

18.00 Najvyššia volebná účasť bola v okrese Bratislava I (78,75 percenta), naopak, najnižší počet voličov zaznamenali v okrese Revúca (51,34 percenta).

Z pohľadu samosprávnych krajov bola najvyššia účasť zaznamenaná v Bratislavskom kraji (73,05), najmenej voličov prišlo k volebným schránkam v Košickom kraji, jedinom, v ktorom účasť klesla pod 60 percent (presne 58,65).

Víťaz volieb, hnutie OĽaNO, získal najvyšší počet hlasov v okrese Skalica (38,69 percenta), Smer-SD v okrese Medzilaborce (34,22), Sme rodina v okrese Žiar nad Hronom (11,87), ĽSNS v okrese Krupina (17,03). SaS bola najúspešnejšia v okrese Bratislava I (15,03), v rovnakom okrese dosiahla najlepší výsledok strana Za ľudí (12,67).

V prípade najmenších ziskov bolo OĽaNO najmenej úspešné v okrese Medzilaborce, v ktorom Matovičovci získali 15,26 percenta, Smeru sa najmenej darilo v okrese Dunajská Streda (3,92) a Sme rodina v bratislavskom Starom Meste, teda okrese Bratislava I (3,43). ĽSNS získala tak ako Smer najmenej hlasov v okrese Dunajská Streda (1,41), SaS podporilo najmenej voličov v okrese Sobrance (2,28) a Za ľudí v okrese Čadca (2,43).

17.40 Polícia zaznamenala počas volieb 53 podnetov, z toho sedem trestných oznámení. 

17.30 Štátna volebná komisia potvrdila oficiálne výsledky volieb. Volebná účasť dosiahla 65,8 percenta oprávnených voličov. Do parlamentu sa dostalo šesť strán a hnutí.

Hnutie OĽaNO zvíťazilo v 50 okresoch, čo sú takmer dve tretiny zo všetkých 79 okresov. Smer-SD zvíťazil v 25 okresoch Slovenska a Maďarská komunitná spolupatričnosť v troch. 

Koalícia Progresívne Slovensko-Spolu zvíťazila v jednom okrese. Progresívci dominovali aj vo volebnom okrsku, ktorý tvorili hlasujúci zo zahraničia.

16.45 KDH povedie Pavol Zajac. Dočasným vedením ho poveril doterajší predseda Alojz Hlina. Hlina ostáva členom hnutia.

16.30 Vedenie SNS po neúspechu vo voľbách položí svoje funkcie na straníckom sneme, uviedol Andrej Danko. 

„V priebehu mesiaca-dvoch bude spomínaný snem,“ uviedol Danko s tým, že strana sa musí najskôr vyrovnať so situáciou smerom dovnútra. Šéf SNS neuviedol, či odchádza z politiky alebo sa bude o funkciu predsedu opätovne uchádzať. 

Danko dodal, že strana prijíma s plnou pokorou výsledok parlamentných volieb. SNS v nich dosiahla podľa predbežných výsledkov 3,16 percenta hlasov a ostala tak pred bránami parlamentu. Danko pripomenul, že to nie je prvýkrát, čo sa strana nedostala do parlamentu, a verí, že značka SNS prežije.

16.00 Predseda Smeru-SD Robert Fico uznal porážku strany vo voľbách. Dodal, že Smer-SD má ambíciu byť silným subjektom v opozícii a poďakoval všetkým voličom. 

„Prehrali sme. Uznávam porážku,“ zdôraznil Fico. Skonštatoval, že vo voľbách prehrali traja a jeden vyhral. „Prehrali ste vy, tretí sektor a Smer-SD. Vyhral niekto, o kom ešte uvidíme, ako sa bude správať na slovenskej politickej scéne a čo to vlastne znamená,“ tvrdí Fico.

Na otázku, či vyvodí zodpovednosť v súvislosti s výsledkami volieb ako predseda strany, reagoval tým, že nebol súčasťou kampane. Nepovedal, či ponúkne funkciu predsedu strany premiérovi a volebnému lídrovi Petrovi Pellegrinimu. Zdôraznil, že chce viesť ľavicovú stranu a že budúcnosť preberú členovia strany medzi sebou na sneme.

Pripomenul, že Smeru-SD by malo pripadnúť 38 mandátov v NR SR, čo im zabezpečuje zvolávanie mimoriadnej schôdze, či predkladať návrhy na odvolanie ministrov z funkcie.

Fico sa poďakoval voličom, ktorí dali hlas Smeru-SD. Rovnako tak sa poďakoval Pellegrinimu za jeho prácu. Podľa vlastných slov trvá na tom, že mu ako volebnému lídrovi bude patriť najvyššia funkcia, akú strana po voľbách získa. Pellegrini by tak mohol zastávať pozíciu podpredsedu parlamentu, ktorá zvyčajne pripadne najsilnejšej opozičnej strane.

15.00 Igor Matovič má v nedeľu začať stretnutia s nádejnými koaličnými partnermi, s ktorými by mohol vytvoriť vládu. Rokovania by sa mali podľa Eduarda Hegera z OĽaNO konať jednotlivo.

V nedeľu má Matovič absolvovať dve stretnutia a v pondelok jedno. Predseda SaS Richard Sulík povedal, že Matovič ho pozval na stretnutie v nedeľu. Myslí si, že na koalícii by sa strany mali dohodnúť čo najskôr. „Chápe to aj Matovič. Pozval ma aj na dnešné stretnutie. Ide tak spraviť aj s ostatnými potenciálnymi partnermi. Toto musí ísť rýchlo. Nemáme na čo čakať,“ uviedol. 

V pondelok ráno by sa mal Matovič stretnúť s predsedom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom, ktorý to potvrdil. Najlepšia vláda bude podľa Kollára taká, ktorá bude myslieť na ľudí. Hnutie nemá problém ani so stranou Za ľudí a SaS ako potenciálnymi koaličnými partnermi. 

Matovič poznamenáva, že teraz by sa mali pokúsiť o vytvorenie vlády, ktorá bude mať ústavnú väčšinu v parlamente. „Bolo by to určite lepšie, aj keď komplikovanejšie,“ hovorí Matovič. Dodáva, že by uprednostnil štvorkoalíciu pred trojkoalíciou.

14.50 Štefan Harabin vidí za neúspechom vo voľbách masívnu antikampaň médií a prieskumných agentúr. Vlasť by chcel viesť aj do ďalších volieb, povedal to v nedeľu v relácii TV Markíza.

Alojz Hlina v reakcii na výsledky volieb povedal, že zatiaľ zostáva v KDH, funkcie predsedu sa vzdá. Jednotka Dobrej voľby Tomáš Drucker potvrdil, že strana pokračuje a v politike nekončí.

Predseda Maďarského fóra, ktoré je súčasťou Maďarskej komunitnej spolupatričnosti, Zsolt Simon uviedol, že je potrebné vyhodnotiť situáciu a do budúcna vytvoriť jednotnú platformu, ktorá bude reprezentovať Maďarov. Je však podľa neho potrebné pomenovať veci, s Mostom-Híd ich rozdeľujú podľa Simona hodnotové otázky. 

Podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz v relácii skonštatoval, že OĽaNO je úplne nová výzva pre maďarskú politickú reprezentáciu na Slovensku. „Nemyslím si, že niekto bude kandidovať,“ reagoval na otázku, či bude kandidovať za predsedu Mosta-Híd. Je podľa neho potrebné, aby si strana zanalyzovala výsledky a postavila sa na nohy.

Michal Truban odchádza z centrály PS-Spolu. Foto: TASR/Jaroslav Novák

14.10 Igor Matovič nepredpokladá, že by v budúcej vláde mali vzniknúť konflikty pre kultúrno-etické témy. Zamerať sa chce skôr na „opravu základov krajiny“. „Máme jediný pokus,“ zdôraznil. Boris Kollár povedal, že má určité podmienky pre budúce fungovanie vlády. Prvou je, že sa nebudú otvárať kultúrno-etické otázky. 

14.00 Do parlamentu by sa mali dostať viaceré rodinné dvojice. 

Ide napríklad o otca s dcérou, bratov či otca so synom, vyplýva to z neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu.

ĽSNS by mala mať v parlamente dva rodinné vzťahy. Podľa preferenčných hlasov by sa do parlamentu mal dostať okrem lídra strany Mariana Kotlebu aj jeho brat Marek. Rovnako by mal pôsobiť v parlamente z tejto strany aj Štefan Kuffa so svojím synom Filipom. 

V hnutí Sme rodina by mal pôsobiť švagor so švagrinou, ide o Petra a Adrianu Pčolinských. Rovnako by sa mala do parlamentu dostať aj Petra Krištúfková, ktorá je mamou jednej z dcér Borisa Kollára.    

Aj strana Za ľudí bude mať v parlamente rodinný vzťah. Ide o Vladimíra Ledeckého s dcérou Vladimírou Marcinkovou. „Otec a dcéra. Je to asi po prvý raz, čo sa takéto ,kombo‘ dostalo do parlamentu. Som za to veľmi vďačná. Hoci sme išli každý po vlastnej ceste, je veľkým zadosťučinením, že sa nám cesty pretínajú a môžeme spojiť sily v tých najväčších snahách a výzvach,“ uviedla Marcinková na sociálnej sieti.

12.35 Igor Matovič má pre hnutie OĽaNO záujem o ministerstvo vnútra. Má predstavu o konkrétnom ministrovi, avšak povie ju až pri rokovaniach s potenciálnymi partnermi. Uviedol to novinárom po nedeľnej televíznej diskusii.

„Sme autentické protikorupčné hnutie, ktoré išlo do politiky preto, aby vykynožilo korupciu, no a na to potrebujete ministerstvo vnútra,“ myslí si Matovič. Opätovne potvrdil, že chce účinný zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

Na otázku, či by bolo v poriadku, aby mal predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár silový rezort, neodpovedal priamo. V minulosti sa dostali do médií fotky Kollára s členmi bratislavského podsvetia na spoločnej dovolenke vrátane odsúdeného bosa skupiny piťovcov Juraja Ondrejčáka. „Fotka s mafiánom je problém, ale títo ľudia (súčasná vláda, pozn. TASR) priamo s mafiánmi robili biznis,“ reagoval Matovič.

12.32 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán vyhlási oficiálne výsledky volieb dnes o 17.00.

12.18 V stanovisku, ktoré médiám zaslala hovorkyňa koalície PS-Spolu Silvia Hudáčková, priblížili lídri, že ešte v nedeľu zasadne predsedníctvo oboch strán. „Ideme intenzívne rozmýšľať, čo ďalej. V pondelok oznámime naše ďalšie kroky,“ uviedli.

Inzercia

Viacerí predstavitelia a zástupcovia oboch strán na sociálnej sieti poďakovali voličom za ich dôveru. Europoslanec za PS Michal Šimečka skonštatoval, že si vážia podporu a nevzdávajú sa. Programový líder koalície Miroslav Beblavý sa ospravedlnil za to, že nebudú môcť svojich voličov zastupovať.

„Veľmi nás mrzí, že vás nebudeme môcť reprezentovať v parlamente. Prepáčte,“ napísal.

PS-Spolu podľa zverejnených neoficiálnych výsledkov získala 6,96 percenta hlasov, čo jej ako koalícii na mandát do parlamentu nestačilo.

12.08 Predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, poďakoval za pokojný priebeh volieb a ocenil, že ľudia sa rozhodli využiť svoje volebné právo.

„Ďakujem všetkým za pokojný priebeh volieb. Oceňujem rozhodnutie využiť volebné právo, vyššia účasť je pozitívnym znakom záujmu o spoločnosť,“ povedal Zvolenský. Zablahoželal úspešným kandidátom a víťazom volieb a odchádzajúcemu parlamentu poďakoval za službu.

11.15 Prezidentka Zuzana Čaputová je pripravená na začiatok politických rokovaní o zostavení novej vlády. Aký bude jej ďalší postup, oznámi v pondelok.

Občania podľa prezidentky svojím hlasovaním potvrdili túžbu po zmene. Poďakovala všetkým, ktorí sa na voľbách zúčastnili. „Gratulujem víťazovi volieb aj stranám a poslancom, ktorým voliči svojimi hlasmi vyjadrili dôveru,“ vyhlásila.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič v nedeľu ráno oznámil, že už volal s prezidentkou. Dohodli sa na stretnutí.

 Politici v televíznej diskusnej relácii O 5 minút 12 v štúdiu RTVS 1. marca 2020. FOTO TASR – Pavel Neubauer

11.13 Richard Sulík si nemyslí, že by po neoficiálnych volebných výsledkoch v SaS chceli, aby sa vzdal predsedníckej stoličky. Ak by sa však tak stalo a niekto zo strany by ho na to vyzval, zváži to. Povedal to v nedeľnej povolebnej diskusnej relácii TV Markíza.

„Budem sa určite rozprávať s najbližšími kolegami. Budeme mať kongres. Uvidíme, aké sú nálady v strane,“ komentoval s dôvetkom, že strana mala „rozhodne väčšie ambície“. Mrzí ho, že KDH sa ocitlo mimo parlamentu.

Na margo zostavovania novej vlády povedal, že ak vznikne do mesiaca, tak to bude podľa neho „veľmi rýchle“. „Ak to budú dva mesiace, tak to bude štandardná doba,“ dodal.

Sulík tiež v relácii povedal, že sa poučil z pádu Radičovej vlády. Aj Igor Matovič avizoval, že urobí všetko preto, aby vláda vydržala štyri roky. „Mandát pre demokratickú opozíciu bol veľmi silný. Ľudia nám dali obrovskú objednávku.“

11.05 Líder volebnej kandidátky Smeru-SD Peter Pellegrini si myslí, že na najbližšom sneme by malo celé vedenie ponúknuť svoje funkcie. Smer má podľa neho na viac ako 18 percent. Ak príde k diskusii o kandidatúre za predsedu strany, nepovie nie. Aj vo vnútri Smeru by sa podľa neho mala uskutočniť zodpovedná zmena. Uviedol to v relácii TV Markíza.

„Ak bude dôvera členskej základne, dôvera ľudí a príde taká situácia v Smere-SD, že sa bude diskutovať o možnej výmene a takýto súboj alebo nominácia nastane, tak určite nepoviem nie,“ povedal Pellegrini.

Podotkol, že má chuť byť predsedom strany, no nepovažuje za správne, aby Robertovi Ficovi, ktorý teraz vedie stranu, posielal odkazy cez médiá. Pellegrini verí, že Smer-SD by mohol na Slovensku fungovať ďalších 20-30 rokov.

11.00 Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič si myslí, že so zostavovaním vlády netreba čakať. V nedeľnej povolebnej diskusnej relácii TV Markíza však zdôraznil, že vládu „nechcú skladať za pomoci médií“.

Matovič mieni, že súčasťou vládneho programu by mali byť aj výsledky internetovej ankety rozhodni.to, ktoré hnutie zverejnilo krátko pred voľbami do Národnej rady. Deklaroval, že chce, aby kabinet vydržal celé volebné obdobie.

„Každý z nás má predstavu, niekde to bude možno kolidovať,“ reagoval Matovič na otázku rozdelenia ministerstiev s dôvetkom, že niekde to možno bude „bezprizorné“. V pozícii ministra zdravotníctva si však vie predstaviť Marka Krajčího (OĽaNO). Chce, aby nad ministerstvami fungovala nezávislá kontrola. Uviedol tiež, že spraví „všetko pre to“, aby vláda vydržala štyri roky.

Matovič tiež požiadal dosluhujúceho premiéra Petra Pellegriniho, aby postrážil nominantov SNS a Mosta, ktorí po neúspechu vo voľbách budú „kradnúť ako po nebohom“.

Predseda SaS Richard Sulík si myslí, že sa budú vedieť dohodnúť. Ak by zostavovanie vlády trvalo aj dva mesiace, nešlo by podľa jeho slov o „žiadnu tragédiu“. Sulík si vie predstaviť, že by bol aj v inej funkcii ako na poste ministra financií.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár uviedol, že v pozícii ministra dopravy si vie predstaviť Štefana Holého. Milana Krajniaka by posunul na silový rezort, Jaroslava Karahutu na pôdohospodárstvo.

Rovnako predseda Za ľudí Andrej Kiska si myslí, že si najprv treba sadnúť a rokovať. Poznamenal, že ho Matovič na zostavenie vlády nepotrebuje.

Zároveň si však Andrej Kiska myslí, že témou povolebných rokovaní by malo byť tiež to, či neprideliť niektoré ministerstvá aj ľuďom zo strán, ktoré sa nedostali do parlamentu, menujúc Michala Trubana ako prípadného ministra pre informatizáciu.

Podľa Matoviča je o niečom podobnom ešte predčasné hovoriť, bude to však tiež témou povolebných rokovaní.

10.45 Líder OĽaNO Igor Matovič potvrdil, že chce o zostavení vlády rokovať aj s hnutím Sme rodina. Rokovania so Smerom-SD vylúčil. Povedal to v diskusnej relácii televízie Markíza.

Ponuku od Matoviča vstúpiť do vlády líder hnutia Boris Kollár ešte nedostal. 

„Chcel by som byť dobrým premiérom. Chcem, aby si aj tí voliči, ktorí nás nevolili, povedali, že je to dobrá vláda. Po tomto túžim a to je cieľ, ktorý ma ženie dopredu,“ uviedol Matovič.

Kollár hovorí, že Sme rodina sa bude snažiť vytvoriť vládu. Chce, aby sa strany o možnej spolupráci na podmienkach najprv porozprávali medzi sebou. Zopakoval, že nová vláda by podľa neho nemala otvárať kultúrno-etnické otázky, rušiť sociálne opatrenia, dôležitá je preňho tiež výstavba nájomných bytov.

Kollár nespresnil, či by mal záujem o post predsedu parlamentu. Za ministra dopravy by za svoju stranu nominoval napríklad Štefana Holého, ak by hnutie dostalo silový rezort, mohol by ho podľa neho viesť Milan Krajniak.

Lídri strán OĽaNO, Sme rodina, SaS, Za ľudí sú za to, aby sa zaviedli previerky sudcov, ktoré by mali prispieť k očiste justície.

Pellegrini sa bude uchádzať o post podpredsedu parlamentu, ak bude možnosť

Volebný líder Smeru-SD Peter Pellegrini sa bude uchádzať o post podpredsedu Národnej rady, ak na to bude príležitosť, uviedol pred diskusiou v televíznej relácii.

„Ak takúto možnosť dostanem, tak sa o ňu uchádzať budem,“ uviedol Pellegrini na margo otázky, či sa bude ako volebný líder pravdepodobne najsilnejšej opozičnej strany uchádzať o tento post. „Ak by tá funkcia pripadala Smeru, tak by som to mal byť ja,“ doplnil dosluhujúci premiér. 

Na margo zverejnených výsledkov vyjadril spokojnosť, že sa Smer-SD neprepadol tak, ako to predpovedali prvé exit polly. „Na druhej strane vidíme, ako dopadli tie novotvary, jeden sa dostal s odretými ušami a jeden už vôbec nie,“ doplnil na adresu volebných výsledkov Za ľudí a koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu.

V súvislosti s vyjadreniami niektorých politikov o tom, že budú posielať iných politikov do väzenia, uviedol, že by mala platiť opatrnosť. „Môže sa im stať, že im zavrú aj koaličného partnera,“ myslí si Pellegrini, ktorý dodal, že by sa politici nemali takto vyjadrovať.

Truban: PS-Spolu bude rozmýšľať, čo ďalej

Koalícia Progresívne Slovensko-Spolu bude v najbližších dňoch rozmýšľať, čo ďalej, po tom, ako sa nedostala do parlamentu. Líder koalície Michal Truban o tom informoval na sociálnej sieti. 

Trubana veľmi mrzí, že koalícia nebude môcť reprezentovať ľudí v parlamente. „Zamyslíme sa, opravíme veci a budeme aj naďalej bojovať za také Slovensko, aké si predstavujeme,“ uviedol. Poďakoval aj voličom, ktorí ich volili.

PS-Spolu podľa zverejnených neoficiálnych výsledkov získala 6,96 percenta hlasov, čo jej ako koalícii na mandát do parlamentu nestačilo.

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)