Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. 02. 2020, 23:40

Diktatúra populizmu

Budú po víkende v parlamente strany, ktoré sa riadia diktatúrou populizmu alebo aj strany odvážnej pravdivosti?
Diktatúra populizmu

Peter Pellegrini. Foto – TASR

V čase, keď tento stĺpček píšem, je predvolebné moratórium. Víkendu kraľuje politika. Ponúkam preto istú reflexiu toho, čo sme videli v predvolebnej kampani. Zvlášť chcem upozorniť na jedno veľké nebezpečenstvo.

Boli sme svedkami niečoho nevídaného: dve vládne strany s pomocou ďalších dvoch strán len niekoľko dní pred voľbami presadili výdavky vo výške stámiliónov eur. Pre lepší kontext tohto kroku je potrebné si pripomenúť slová dosluhujúceho premiéra:

„Takúto smršť poslaneckých návrhov zákonov na sklonku volebného obdobia som nevidel už dávnejšie. Pozmeňujúce návrhy pribúdajú veľmi rýchlo. Viaceré návrhy sú podľa neho ekonomicky náročné a rozpočet s nimi neráta. Niektoré návrhy by sme si mohli dovoliť o rok alebo o dva. Zaváňa mi to viac predvolebným súbojom, ako snahou o zlepšenie situácie na Slovensku. Nerád by som bol, aby sa posledné mesiace v parlamente rozbehli preteky, kto príde so senzačnejším návrhom,“ povedal premiér.

Premiér tieto slová povedal v polovici októbra 2019. Človek by neveril, že ten istý človek pár dní pred voľbami podá do parlamentu návrhy zákonov, ktoré zvýšia deficit rozpočtu o stovky miliónov.

Je to jasný populizmus toho najhrubšieho zrna. Nikto príčetný nepochybuje, že dôchodky by mali byť vyššie a prídavky na deti taktiež. Ale nie ako forma predvolebnej korupcie.

Prečítajte si tiež:
Čo tak nájsť si inú prácu a držať hubu a krok? Zdieľať

Lenže tu príbeh nekončí. Videli sme totiž reakcie akože príčetného politického spektra: ak parlament populistické zákony schváli, nájdeme peniaze, nič nebudeme rušiť. Reakciou na populizmus je – úplný nedostatok odvahy pomenovať veci pravdivo.

Nedostatok odvahy vysvetliť ľuďom, že toto bol len bezbrehý populizmus zúfalej strany s absťákom po uvedomení si, že stráca moc.

Nedostatok odvahy povedať, že chcú hľadať systematické riešenia prorodinnej politiky a starostlivosti o seniorov.

Že poctivé k voličom je nastaviť systém, aby bolo v budúcnosti ťažšie takto bez hanby korumpovať voličov a robiť z nich nechápajúcich poddaných, na ktorých si vládcovia spomenuli.

Budú v parlamente po sobote aj strany, ktoré sa tomuto cynickému pokusu postavili, alebo len tie, ktoré sa prispôsobili? Budú tam strany, ktoré sa riadia diktatúrou populizmu alebo aj strany odvážnej pravdivosti?

Odporúčame