Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. február 2020, 07:11

Všetko spočítané: Víťaz OĽaNO, PS-Spolu mimo parlamentu, účasť 65,8 percenta

Všetko spočítané: Víťaz OĽaNO, PS-Spolu mimo parlamentu, účasť 65,8 percenta

Igor Matovič pózuje fotografom. FOTO TASR – Michal Svítok

Najviac preferenčných hlasov získali Matovič, Pellegrini a Fico.

10.20 Spracovaných je všetkých 5 998 okrskových zápisníc. Stále ide o neoficiálne výsledky volieb.

Účasť vo voľbách bola 65,8 percenta, čo je najviac od roku 2002. Vtedy prišlo voliť 70,2 percenta ľudí. 

 

Víťazom parlamentných volieb sa stalo hnutie OĽaNO, ktoré získalo 25,02 percenta hlasov. Vyplýva to zo zverejnených neoficiálnych výsledkov na stránke Štatistického úradu SR po spočítaní všetkých volebných okrskov.

Do parlamentu sa dostalo šesť strán a hnutí.

Na druhom mieste skončil Smer-SD so ziskom 18,29 percenta hlasov, tretie je hnutie Sme rodina, ktorému odovzdalo hlas 8,24 percenta voličov.

Nasleduje ĽSNS so ziskom 7,97 percenta, koalícia PS-Spolu, ktorá získala 6,96 percenta hlasov, čo jej ako koalícii na mandát do parlamentu nestačilo.

Kreslá v Národnej rade naopak získala SaS, ktorú volilo 6,22 percenta voličov, a strana Za ľudí, ktorá dostala 5,77 percenta hlasov.

Mimo brány parlamentu ostali KDH so ziskom 4,65 percenta, Maďarská komunitná spolupatričnosť, ktorú volilo 3,90 percenta voličov, SNS, ktorá získala 3,16 percenta a Dobrá voľba so ziskom 3,06 percenta hlasov. Pod tromi percentami získaných hlasov ostali Vlasť (2,93) a Most-Híd s výsledkom 2,05 percenta hlasov.

Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov. 

 

8.00 Do kompletného sčítania volieb zostáva spracovať posledných šesť zápisníc. 

6.50 Pri pohľade na 99,53 percenta spracovaných zápisníc sa zdá byť všetko jasné, otázny zostáva výsledok koalície PS-Spolu, ktorý je aktuálne na úrovni 6,94 percenta hlasov. Na vstup do parlamentu potrebuje sedem.  

4.45 Vyhlásenie Igora Matoviča: 

4.03 Líder KDH Alojz Hlina v nedeľu nadránom pripustil, že odstúpi z funkcie predsedu. Vedením chce poveriť súčasného podpredsedu Pavla Zajaca.

KDH sa po spracovaní 85,36 percenta zápisníc pohybuje na úrovni 4,76 percenta. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Hlina pred priaznivcami vo volebnej centrále vyhlásil, že hnutie pravdepodobne vo voľbách neuspeje a v pondelok sa vzdá funkcie.

Hnutie malo podľa neho zrejme urobiť viac. „Asi sme urobili chyby, asi som aj ja urobil chyby a všetky na mňa, všetky hriechy sveta pokojne na mňa,“ skonštatoval Hlina s tým, že KDH ešte bude musieť zapracovať. Poznamenal, že možno v súčasnosti je neštandard, antisystém a extrém na vrchole, ale po vrchole sa ide z kopca, preto by podľa neho kresťanskí demokrati mali byť pripravení.

3.44 Akýkoľvek partner sa môže spoľahnúť na slovo hnutia Sme rodina alebo jeho lídra Borisa Kollára. Vyhlásil to šéf hnutia po spočítaní viac ako 70 percent hlasov v sobotných parlamentných voľbách. Zdôraznil však, že slovo dali najmä ľuďom a toto slovo nezradia.

„Akýkoľvek partner sa môže spoľahnúť, že keď Kollár dá slovo alebo hnutie Sme rodina, tak to do bodky dodržíme. Ale my sme hlavne dali slovo ľuďom a to my nikdy, nikdy nezradíme,“ ubezpečil Kollár. Pripomenul, že i doteraz dodržali vždy to, čo sľúbili, a neplánujú robiť inak ani naďalej.

Zdôraznil tiež, že nech budú v akejkoľvek vláde, bude hnutie pozerať na ľudí srdcom a sociálne istoty budú stopercentne garantované. Na otázku, v akej koalícii sa vidí, odpovedať zatiaľ nechcel, chcel si počkať na 100 percent spočítaných hlasov. „Potom poviem, že je vymaľované,“ podotkol s tým, že sa vidí len v jednej koalícii.

Kollár opätovne pogratuloval Igorovi Matovičovi, ktorého hnutie je podľa predbežných neoficiálnych výsledkov víťazom volieb. „Keď budeme dobrou nevestou, Igor si nás nájde,“ skonštatoval. Zároveň vysvetlil, prečo neodcestoval za ním do Trnavy. Urobil tak kvôli ľuďom, ktorí mu pomáhali v kampani a prišli ho podporiť do volebnej centrály v bratislavskej Petržalke. Uraziť Matoviča týmto rozhodnutím však nechce.


Foto – TASR/Jakub Kotian

3.39 Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odstúpi zo svojej funkcie. Povedal to na tlačovej konferencii po sčítaní viac ako 60 percent hlasov vo voľbách. Podľa svojich slov bude naďalej pomáhať strane, nechcel však povedať, kto by mal byť jeho nástupcom. „Je to vec vnútorných štruktúr,“ dodal s tým, že sa o tom bude hovoriť na sneme strany.

Podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz pripustil, že má ambíciu byť novým predsedom strany. „Každý podpredseda musí mať túto ambíciu, ale nie som jediný vhodný kandidát. Najdôležitejšie je, aby sme túto stranu postavili na nohy,“ reagoval pred novinármi.

Ravasz zároveň dodal, že vzdať svojej funkcie by sa mali všetci podpredsedovia. „Považujem to za prirodzené, že keď predseda ponúkne svoju pozíciu, tak ju ponúknu aj podpredsedovia,“ vyhlásil.

Bugár skonštatoval, že s politikou nekončí. Opätovne uviedol, že bude okamžite telefonovať predsedovi SMK Józsefovi Menyhártovi v súvislosti s tým, „ako ďalej postupovať v zastupovaní záujmov menšín na Slovensku“.

„Výsledok je veľmi zlý, očakávali sme oveľa lepší,“ reagoval na predbežné výsledky volieb Bugár, ktorý po 30 rokoch končí ako poslanec parlamentu. „Veľa našich voličov na juhu volilo OĽaNO a predpokladám, že budú očakávať pomoc južným regiónom a zastupovanie ich menšinových práv,“ skonštatoval.

3.20 Z víťaznej trnavskej športovej haly postupne odchádzajú hostia. Dohrala aj ľudová hudba a čaká sa na spočítanie ďalších, väčších okrskov. Potom by malo prísť na rad ďalšie vyhlásenie Igora Matoviča. Ten sa zatiaľ stále prechádza medzi priaznivcami hnutia a zhovára sa s nimi.

3.00 Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odstúpi zo svojej funkcie. Povedal to na tlačovej konferencii po sčítaní vyše 60 percent hlasov vo voľbách. Podľa svojich slov bude naďalej pomáhať strane, nechcel však povedať, kto by mal byť jeho nástupcom. „Je to vec vnútorných štruktúr,“ dodal s tým, že sa o tom bude hovoriť na sneme strany.

2.53 Podpredseda Smeru-SD a volebný líder Peter Pellegrini zagratuloval lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi k víťazstvu v sobotňajších parlamentných voľbách. Nevylúčil, že by s Matovičom bol ochotný hovoriť o prípadnej spolupráci, no pochybuje, že by ich OĽaNO oslovilo. Pellegrini zároveň verí, že Smer-SD by mohol mať lepší výsledok, ako mu predpovedali odhady. V tých sa strana pohybovala okolo 15 percent.

„Nikdy nehovor nikdy. Ak by mala vzniknúť nejaká koalícia zmierenia alebo koalícia, ktorá by mala garantovať čo najväčšiu stabilitu, nech sa páči. Ale túto otázku dajte Igorovi Matovičovi, či by niečo také spravil, či by zdvihol telefón a zavolal,“ odpovedal Pellegrini na otázku, či by si vedel predstaviť spoluprácu s Matovičom.

Doterajšie výsledky podľa Pellegriniho ukázali, že ľudia odmietli nové projekty a uprednostnili politikov, ktorí sú na scéne dlhšie. „Zostali ďalej voliť dlhoročných politikov,“ uviedol premiér.

2.45 Po zrátaní takmer 60 percent to vyzerá tak, že sa KDH do parlamentu nedostane. Predsedovi KDH to je úprimne ľúto. Ďakuje všetkým svojim voličom, ktorí si tuto stranu vybrali. „Ja ako demokrat však rešpektujem vôľu ľudu.“ Aký bude Matovič premiér, nevie, pretože premiérom ešte nebol. „Hovorí sa: nesúď, ak nechceš byť súdený.“ 

Útok na kresťanského voliča bol podľa neho enormný a KDH malo veľký problém si voliča ubrániť. „Ak KDH nedosiahne výsledok, je to aj moja chyba.“ Napriek tomu za zlým výsledkom nevidí pakt o neútočení. „Hodnotím ako úspech, že KDH nenasadlo do vlaku populizmu a prinášalo do spoločnosti zmierlivosť, že sme sa nenaťahovali s Harabinom a Kotlebom. Ja to hodnotím ako dobrý krok, problém bol to, že sa na to všetci vrhli. Nech si každý povie, či k útoku na dohodu išiel s poctivým úmyslom.“ 

Podľa Hlinu už asi nie je asi dopyt po štandardnom type politiky. „Asi je dopyt po vykrikovaní a vzývaní.“ Keď strana neuspeje, vzdá sa postu predsedu. „Chvalabohu, mám sa kde vrátiť a čaká ma tam veľa roboty.“

2.30 Očakáva sa príchod niektorých lídrov do Trnavy. Matovič už volal s prezidentkou Čaputovou, dohodli sa na stretnutí v pondelok alebo utorok.

2.10 V štábe OĽaNO sú aj hlavné tváre Kresťanskej únie Anna Záborská a Richard Vašečka. Prišiel tiež bývalý europoslanec Branislav Škripek.

Napokon prišiel aj Daniel Lipšic. „Myslím, že ľudia chceli radikálnu zmenu v oblasti spravodlivosti. Verím, že ich nová vládna koalícia naplní,“ povedal pre Postoj. Hovorí, že o poste v budúcej vláde neuvažoval. „Je prirodzené, aby do ústavných funkcií išli ľudia, ktorí kandidovali do parlamentu. Ja som medzi nimi nebol.“

V súvislosti s postom generálneho prokurátora hovorí, že to zatiaľ nie je aktuálne. „Prax je, že sa ním stáva prokurátor z generálnej prokuratúry. Ja som advokát.“

Na štábe OĽaNO vládne veselá atmosféra. Foto: Postoj/Adam Takáč

2.05 Volebný štáb KDH sa pomaly vyprázdňuje. V centrále po páde strany pod 5 percent vládne pomerne neistá atmosféra, píše Lukáš Kekelák. Predstavitelia strany čakajú na postupné sčítavanie hlasov. Heslo „nádej“ z predvolebnej kampane sa z Umelky pomaly vytráca.

2.00 Voliči v južných okresoch Slovenska boli možno nerozhodní a volili hnutie OĽaNO, vyhlásil volebný líder strany Most-Híd Árpád Érsek v reakcii na predbežné výsledky volieb. Vôľu voličov akceptuje, no je to podľa neho pre stranu sklamanie.

„Očakávali sme viac, pretože aj v tejto vláde sme dokázali dosť veľa, čo sa týka južných okresov,“ dodal Érsek s tým, že pre Most-Híd bude veľmi ťažké mieriť na päť percent. „Táto eufória zobrala so sebou maďarských voličov,“ reagoval pred novinármi.

1.55 Ako sa hýbali preferencie politických strán podľa agentúry Focus od augusta 2019 až po posledný nezverejnený prieskum AKO/Focus z konca februára 2020:

1.50 Vo volebnej centrále ĽSNS zavládlo po zverejnení výsledkov exit pollov prekvapenie. Ako priznal podpredseda strany Milan Uhrík, kým ešte neboli zverejnené názvy strán, zaraďovali sa inde. „Čísla sú trošku iné, ako sme očakávali,“ pripustil. Zdôraznil, že treba počkať na oficiálne výsledky.

V exit polle agentúry Median SK pre RTVS získala strana 8,8 percenta, Focus pre TV Markíza predpovedal ĽSNS 6,5 percenta.

Výsledky strán nad päť percent sú podľa neho „pomiešanejšie“, ako očakávali. „Spravili veľký kus práce, ľudom odprezentovali svoj program, získali dôveru, čiže treba im len zagratulovať,“ komentoval Uhrík predbežného favorita OĽaNO. 

Viacerým novinárom odmietli akreditácie podľa Uhríka preto, aby sa zbytočne netlačili. Na to, aby sa informácie dostali k občanom, stačia podľa neho dve, tri, štyri televízie.

1.45 V centrále víťazov volieb je veľmi dobrá nálada, hlási sa z Trnavy Adam Takáč. Na pódiu hrá ľudová skupina, ľudia diskutujú a sledujú priebežné výsledky. Nikto nepochybuje o jasnej výhre OĽaNO. Hovorca hnutia povedal, že chcú počkať aspoň do sčítania 70 percent hlasov, a potom prídu s ďalším vyhlásením.

1.40 Dvojka na kandidátke KDH a prešovský župan Milan Majerský s „malou dušičkou“ dúfa, že sa hnutie do parlamentu dostane. Verí, že okresy na periférii Slovenska stranu potiahnu. 

Igor Matovič mal podľa neho v závere kampane dobrý ťah na bránku. Bolo by podľa neho však na škodu, keby voľby vyhrávali len strany, ktoré fungujú na marketingovej vlne. „Som presvedčený, že ľudia na Slovensku majú dosť rozumu a vo voľbách sa rozhodli aj na základe programu a hodnôt, ktoré strany zastupujú,“ povedal kolegovi Kekelákovi.  

Ak by KDH preliezlo do parlamentu a dostalo ponuku ísť do vlády, zatiaľ nehovorí nie, no musí o tom podľa neho rozhodnúť predsedníctvo strany. Pád Smeru hodnotí ako prejav politickej gravitácie a myslí si, že v posledných dňoch tomu dopomohol aj film Sviňa, ktorý fungovanie štátu pod správou Smeru vyzliekol doslova „donaha“. Verí, že z volieb vzíde v prvom rade slušná vláda, pričom nezáleží na tom, koľko bude mať členov.

1.13 Volebný líder Smeru-SD Peter Pellegrini ponúkne svoju funkciu podpredsedu strany, ak sa potvrdí volebný výsledok okolo 15 percent. Premiér to uviedol v reakcii na predbežné neoficiálne výsledky volieb. Zodpovedať za prípadný zlý výsledok sa bude podľa Pellegriniho celé vedenie strany. Predseda strany Robert Fico na tlačovej konferencii prítomný nebol. Podľa odhadov by mal Smer-SD skončiť na druhom mieste za OĽaNO.

„Politika sociálnej demokracie, ktorú reprezentuje strana Smer-SD, by si mala trúfať na lepší výsledok,“ myslí si premiér na margo zverejnených exit pollov. Presnejšie sa vyjadrovať nechcel vzhľadom na to, že ešte nie je sčítaná väčšina hlasov. Vtedy plánuje aj zagratulovať oficiálnemu víťazovi volieb. Ak sa však potvrdí odhadovaný výsledok, ako volebný líder s ním nebude spokojný.

Za volebný výsledok Smeru-SD viní najmä „historickú záťaž“. Konštatoval, že bola strana možno pod najväčším politickým tlakom zo všetkých kandidujúcich subjektov. „Za niektoré veci sme dostali vyúčtovanie a to treba brať do úvahy,“ uviedol.

Na margo personálnych zmien vo vedení Smeru-SD uviedol okrem toho, že ponúkne svoju funkciu snemu, aj to, že rolu zohrá tiež to, koľko kto dostal preferenčných hlasov. Pellegrini zároveň poďakoval voličom Smeru-SD aj ostatným, že prišli voliť.

Predseda strany Fico sa vyjadrí k výsledku volieb na nedeľnej tlačovej konferencii. Počas volebnej noci medzi novinárov zatiaľ neprišiel.

1.11 Eduard Heger si myslí, že do parlamentu sa prekrúžkuje viac konzervatívnych ako liberálnych poslancov za OĽaNO. „Každej strane demokratickej opozície prajem, aby sa dostala do parlamentu. Verím, že aj KDH sa to podarí,“ povedal Heger pre Postoj. Nesúhlasí s tým, že by útoky Igora Matoviča prispeli k výsledku KDH, ktoré je zatiaľ na hrane zvoliteľnosti. „Každý líder je zodpovedný, ako vedie svoju stranu, a to platí aj pre Alojza Hlinu.“

Na úvahy o vytvorení vlády bez PS/Spolu je podľa Hegera ešte priskoro. Hovorí, že kľúčovým momentom kampane, ktorý hnutiu pomohol, bolo video z Cannes. „Ukázali sme, ako Smer cynicky okrádal občanov a kupuje si za to veľké majetky. Ľudia si uvedomili, že naozaj bojujeme proti korupcii.“

Ďalším bodom bola podľa jeho slov anketa s 11 otázkami, ktorá bola kontroverzná, ale podarilo sa voličom ukázať, že chcú, aby mali podiel na programovom vyhlásení vlády. O pridelení jednotlivých rezortov zatiaľ nechcel hovoriť.

0.45 „Igorovi Matovičovi sa ponúkajú aj také možnosti, že by do koalície nepribral PS/Spolu alebo Sme rodina. Nejaké veľké liberálne experimenty zrejme nebudú mať v novom parlamente podporu. Ale treba si počkať na to, kto sa tam vlastne prekrúžkoval,“ domnieva sa komentátor denníka Postoj Jozef Majchrák. „Otázkou je, či sa PS/Spolu nerozhodnú pre odchod do opozície, ak sa zloženie novej koalície bude črtať ako príliš konzervatívne,“ reaguje Martin Hanus.

0.38 Práca budúcej slovenskej vlády má byť otvorená a nový premiér musí byť premiérom všetkých. Myslí si to Igor Matovič, ktorý v prípade, že na základe výsledkov volieb bude skladať nový kabinet, chce voličom pravidelne predkladať účty.

Ako zdôraznil, cieľom novej vlády musí byť otvorené vládnutie. „Chceme, aby ľudia mali pravidelné zúčtovanie, aby vedeli, ako sa vyberajú dane a na čo sa využívajú. Chceme dať ľuďom nádej, aby vedeli, že vláda tu nie je iba pre tých, ktorí vyhrali voľby. Chceme, aby aj voliči súčasných vládnych strán pochopili, že my sme tá lepšia voľba,“ povedal Matovič.

Tak ako vláda, aj jej predseda má byť podľa lídra OĽaNO premiérom všetkých občanov. „Ak budem zastávať túto funkciu, chcem organizovať pravidelné stretnutia s opozičnými stranami. Premiér musí byť pre všetkých, už nesmie platiť, že vyhraj voľby a môžeš všetko. Chcem zabojovať aj o voličov Mariana Kotlebu, z ktorých 80 až 90 percent chce len to, aby právo platilo pre všetkých. Nestavajme voči nim hrádzu,“ dodal Matovič.

0.34 V centrále strany Za ľudí čaká na výsledky aj František Mikloško. Z výsledku strany Igora Matoviča nie je nadšený. Neuznáva strany jedného človeka. „OĽaNO pre mňa nie je alternatívou zaujímavého Slovenska.“ Naopak, teší ho prepad preferencií Smeru a kotlebovcov. Je rád, že éra Smeru sa skončila. Úprimne si tiež želá, aby sa KDH do parlamentu dostalo. Zároveň dúfa, že zo strany exprezidenta Andreja Kisku sa vybuduje solídna, pokojná, stredová strana.

0.20 Líder OĽaNO Igor Matovič sa neobáva, že by vláda, ktorá by mohla na základe výsledkov exit pollu vzniknúť zo strán súčasnej demokratickej opozície, bude nestabilná. „Nástup opozície je taký silný, že máme nádej, že ak aj niekto z nášho hnutia alebo iných strán odíde, vláda zostane stabilná,“ myslí si Matovič.

Podľa jeho slov nehrozí, že by sa strany budúcej vlády zostavenej z opozičných strán rozhádali na kultúrno-etických otázkach, akými sú registrované partnerstvá či interrupcie. „Dnes máme od voličov úplne iné zadanie, ako viesť kultúrne vojny. Neobávam sa ani odchodu budúcich poslancov za OĽaNO. Ak aj v tomto volebnom období niekto od nás odišiel, nikdy sa nestalo, že by prešiel na druhý breh a hlasoval s mafiou,“ vyhlásil Matovič.

Ako doplnil, neobáva sa ani prognózy šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, podľa ktorého sa vláda do dvoch rokov rozpadne a on sa vráti ešte silnejší. „Nech si pán Fico aj naďalej sníva svoje ,opilecké‘ sny,“ skonštatoval Matovič.

0.15 Postoj sa opýtal Richarda Sulíka, či štvrté miesto SaS-ke vyniesol imidž strany s najlepším programom alebo zmätkovanie odídencov okolo Jozefa Rajtára a Natálie Blahovej počas mimoriadnej schôdze Národnej rady, či niečo iné. „Zrejme pôjde o kombináciu rôznych faktorov, ale nechcem sa tešiť predčasne. Exit polly zvyknú lietať hore-dole,“ hovorí.

S prvými povolebnými rokovaniami chce Richard Sulík začať čo najskôr, najlepšie už v nedeľu, po skončení politických diskusných relácií v televízii: „Igor Matovič sa bude o nás môcť oprieť a najprv sa budem radiť s ním, akú predstavu má o zložení koalície.“

Popri OĽaNO vidí predseda SaS ako najbližších partnerov strany Za ľudí, PS/Spolu a KDH. Naopak, je sklamaný z vystupovania Borisa Kollára počas predvolebnej kampane: „Nasľuboval toľko populistických hlúpostí, že Fico sa od neho môže učiť. A ešte spravil tú chybu, že tými vecami podmieňoval vstup do koalície, čím sa sám vyšachoval z hry. Volič rozhodol tak, že Boris Kollár k zostaveniu vlády nebude potrebný.“

00.10 Igor Matovič zavolal na pódium Annu Remiášovú, Jána Budaja aj Milana Kňažka a ďakuje im za ich odvahu, ktorú ukázali vo svojej minulosti. „Ste symbolom boja proti tejto garnitúre,“ vyhlásil Matovič.  

„Som dojatá. Veľmi dlho som čakala na tento moment. Som rada, že sme tento boj konečne vyhrali,“ povedala matka zavraždeného Róberta Remiáša.

„Musíte byť lepší premiér ako ten predošlý. Je to ľahké, pretože latka je na zemi. Musíte sa dohodnúť s ostatnými stranami. Držím vám palce, pán premiér,“ hovorí Milan Kňažko. Ľudia skandujú „Igor, Igor!“

0.07 Líder OĽaNO Igor Matovič po zverejnení prvých výsledkov exit pollu poďakoval voličom všetkých strán za ich účasť vo voľbách i za dôveru, ktorú voliči dali OĽaNO. „Zobudili sme spiaceho draka a podarilo sa nám pritiahnuť k urnám aj nevoličov. Kľúčovým momentom bola vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Po nej sa Slovensko zobudilo,“ vyhlásil Matovič.

Predseda OĽaNO už telefonicky oslovil všetkých lídrov strán demokratickej opozície a pozval ich ešte počas volebnej noci do Trnavy. „Pokúsime sa spoločne vytvoriť tú najlepšiu vládu, akú Slovensko môže mať, kde spravodlivosť bude platiť pre všetkých,“ povedal Matovič.

Ako pripomenul, jeho pozvanie platí aj pre Borisa Kollára. Cieľom je podľa jeho slov vytvoriť v parlamente ústavnú väčšinu, ktorú chce využiť napríklad aj na presadenie previerok sudcov. „Nečakajú nás ružové zajtrajšky, chliev je plný a my počítame s každým, kto chce priložiť ruku k dielu,“ uviedol Matovič.

Líder OĽaNO chce viesť povolebné rokovania s ostatnými lídrami strán demokratickej opozície bez vopred stanovených podmienok. „Bolo by nezodpovedné hneď na začiatku vytvárať nejaké prekážky,“ dodal Matovič.

0.06 Líder Sme rodina Boris Kollár je rád, že ľudia s hnutím v parlamente počítajú. Reagoval tak na exit poll agentúry Focus pre Televíziu Markíza. Podľa neho získalo hnutie 7,5 percenta. „Som rád, že máme taký výsledok. Že ľudia s nami zatiaľ počítajú. Uvidíme, ako budú výsledky potvrdené volebnou komisiou,“ povedal Kollár.

Šéf hnutia je rád, že veľa ľudí pochopilo, že ak má prísť zmena, treba sa na ľudí pozerať srdcom, nie cez peňaženku alebo excelovskú tabuľku. Prisľúbil, že ak bude hnutie vo vláde, bude sa pozerať na všetkých obyvateľov krajiny a je pripravené vyvažovať sociálny program.

Hnutie je pripravené na rokovania s tým, kto ich na spoluprácu osloví. Zdôraznil však, že budú „drahou nevestou“, pretože ak chce niekto pomáhať ľuďom, nemal by byť lacný. O konkrétnostiach hovoriť zatiaľ nechce, počkať si chce na oficiálne výsledky volieb a na to, kto bude poverený na zostavenie novej vlády, ktorý sa rozhodne, s kým bude rokovať. Niektoré otázky preto nie sú momentálne na mieste a smerovať ich treba inam.

„Ak je rozumný, bude sa rozprávať s každým, nielen s jedným alebo druhým,“ odpovedal na to, či očakáva, že ho šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorého hnutie podľa exit pollu skončilo na prvom mieste, zavolá na rokovania. Podľa Kollára by však mala vzniknúť konzistentná vláda, ktorá sa nerozpadne alebo bude tlačiť štát dopredu a vyrovná s korupciou.

Kollár zároveň pogratuloval nielen Matovičovi, ale aj sympatizantom, podporovateľom a voličom Sme rodina, ako aj všetkým tým, ktorí prišli k voľbám.


Líder strany Smer-SD Peter Pellegrini prichádza na  brífing po zverejnení prvých volebných odhadov. Foto – TASR/Martin Baumann

23.58 Predseda SNS Andrej Danko poďakoval voličom SNS, bude rešpektovať výsledky volieb. Pri otázkach, kde urobila strana chybu, keď zrejme vypadla z parlamentu, zaútočil na médiá. Zopakoval, že bude stranícky snem. Voličom OĽaNO, ktoré by podľa odhadov malo voľby vyhrať, odkázal, že dúfa, že im hnutie zlepší kvalitu života.

„Bez ohľadu na to, ako voľby dopadnú, SNS bude mať snem, kde ich vyhodnotí. Je ťažko hodnotiť podľa exit pollov to, čo sa deje,“ povedal predseda SNS.

Danko podotkol, že vo voľbách boli dôležitejšie emócie ako program strán. Podľa vlastných slov verí, že sa ľudia vrátia k tomu, aby chceli od politikov riešenie problémov, pretože rozčúlenie a zloba na to podľa jeho slov nestačia. „Verím, že tí, ktorí volili tých, ktorí vyzerá, že voľby vyhrali, ste mali šťastné ruky a že vám zlepšia kvalitu života,“ povedal.

Skonštatoval, že vo výsledku volieb vníma aj chyby, ktoré každá strana urobí v komunikácii. „Mám však za to, že to boli aj médiá, ktoré išli ďaleko za hranicu toho, čo by médiá robiť mali,“ podotkol.

Doplnil, že je zvedavý, ako sa zostaví vláda a ako sa jej podarí pomôcť ľuďom. „Zajtra budeme múdrejší, určite sa vyjadríme aj ku konečným výsledkom,“ povedal na záver Danko.

23.55 Zahraničné médiá očakávajú, že po voľbách nastúpi široká stredo-pravá vláda zostavená Igorom Matovičom. Bude tak pokračovať trend zmeny, ktorý nastolilo minuloročné zvolenie Zuzany Čaputovej do prezidentského úradu. Za úpadkom Smeru vidia hnev verejnosti na korupčné kauzy a vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 

Financial Times si všímajú aj dlhodobú parlamentnú spoluprácu s ĽSNS pri schvaľovaní zákonov, a to aj napriek tomu, že predstavitelia Smeru deklarovali, že s kotlebovcami by prípadnú vládnu koalíciu nevytvárali.

Portály France 24 a Deutche Welle si pripomínajú, že je to práve Matovič, ktorý so svojím antikorupčným hnutím dokázal najlepšie prečítať a pochopiť zmenu v náladách ľudu a odpovedať na ich požiadavku o slušnosť v politike. Avšak v prípade, že sa Matovičovi nepodarí zostaviť stabilnú vládu, môžeme v blízkej budúcnosti očakávať nové parlamentné voľby. 

BBC a CNN zdôrazňujú rastúcu popularitu kotlebovcov ako protestnú voľbu frustrovaného voliča a preferovanú stranu prvovoličov.

23.54 Lídra strany Za ľudí Andreja Kisku teší, že demokratická opozícia bude môcť po voľbách zostaviť vládu. Ako tvrdí, vyzerá to tak, že strana bude spokojná s výsledkom. Uviedol to po zverejnení exit pollov.

Kiska sa poďakoval ľuďom, že prišli voliť, rovnako sa poďakoval aj tým, ktorí vo voľbách hlasovali za jeho stranu. „Najväčšie ďakujem patrí ľuďom, ktorí stoja okolo mňa a ktorí nie v jednoduchých podmienkach za nás zabojovali. Vyzerá, že po týchto voľbách budeme spokojní s výsledkom,“ povedal Kiska. Igorovi Matovičovi, ktorý by mal so svojím hnutím OĽaNO vyhrať podľa exit pollov voľby, zablahoželal.

„Podarilo sa to, v čo sme všetci dúfali, že Smer nebude mať prvú možnosť zostavovať vládu. Naša strana má za sebou šesť mesiacov, počkajme si ešte na výsledky. Napriek tomu vyzerá, že z tohto súboja odídeme a skončíme ako úspešná strana,“ povedal. Teší ho, že extrémisti klesli. Zároveň si myslí, že maďarská strana by mala byť v parlamente.

Podľa dvojky kandidátky Veroniky Remišovej by sa premiérom mal stať líder najsilnejšej strany. „Verím, že to bude dobrá vláda. Dlžíme to občanom, pretože občania dali všetkým stranám demokratickej opozície veľkú dôveru. Túto dôveru nesmieme sklamať. Od budúcej vlády očakávam výsledky a plnenie sľubov, ktoré občanom jednotlivé strany dali,“ povedala Remišová. Na otázky, s kým by išla strana do opozície, zatiaľ nechcela odpovedať. Podľa nej to je zatiaľ predčasné. Potvrdila, že táto predvolebná kampaň bola pre ňu osobne zatiaľ najťažšia v jej politickej kariére.

„Je skvelé, že podľa týchto čísel by vznikla dôveryhodná vláda bez Smeru-SD a bez fašistov. Príjemne som bol prekvapený, ako tieto čísla klesli, kiež by tie čísla boli naozaj také,“ povedal kandidát strany Za ľudí Juraj Šeliga. Najviac pozitívne ho prekvapilo číslo strany, za ktorú kandiduje. Podotkol, že je potrebné si počkať na výsledok, pretože už v minulosti sa stalo, že exit polly ukázali jedno a realita bola iná.

23.54 Volebný líder koalície PS-Spolu Michal Truban po zverejnení exit pollov verí, že možnú tretiu pozíciu vo voľbách obhája a ich preferencie možno ešte v oficiálnych výsledkoch volieb do Národnej rady SR porastú.

Rozdiely v dvoch zverejnených exit polloch sú podľa Trubana pri niektorých stranách aj niekoľkopercentné. „Treba preto opatrne komentovať predbežné výsledky. Uvidíme, kam sa čísla posunú,“ vyhlásil. Dúfa však, že výsledok PS-Spolu bude smerovať k dvojcifernému číslu.

„Ak by to zostalo tak, že budeme treťou najsilnejšou stranou, budeme spokojní s výsledkom,“ podotkol Truban. Je rád, že bola vysoká účasť v parlamentných voľbách a že voliči išli voliť zmenu. „Vyzerá to tak, že po ôsmich rokoch Smeru sa to tu celé zmení. Som rád, že aj kotlebovci klesli a ľudia volili niekoho iného,“ podotkol líder PS-Spolu.

Predseda Spolu a programový líder koalície PS-Spolu Miroslav Beblavý uviedol, že tieto parlamentné voľby ukázali vôľu po zmene. „Všetky strany, ktoré reprezentovali pre ľudí zmenu, majú spolu ústavnú väčšinu. Vôľa k zmene bola obrovská a podarilo sa zastaviť nárast fašizmu,“ vyhlásil.

Predstavitelia PS-Spolu avizujú, že si budú volať s Igorom Matovičom, ktorého hnutie OĽaNO sa podľa exit pollov stalo víťazom volieb. „Nemyslím si, že teraz budeme hneď rokovať. Na to si budeme musieť počkať. Všetko bude záležať na Igorovi Matovičovi,“ spresnil Truban. Podľa Beblavého je kľúčové, aby debaty boli rozumné.

23.50 Andrej Kiska počas spoločnej tlačovej besedy strany Za ľudí pozdravil Igora Matoviča do Trnavy a zablahoželal mu, reportuje kolega Lukáš Kekelák. 

Pre Veroniku Remišovú to boli pre masívnu predvolebnú antikampaň jedny z najťažších volieb. Či by išla strana Za ľudí do vlády bez koalície PS/Spolu, sú podľa nej predčasné otázky. 

Remišová si želá, aby sa do Národnej rady dostalo aj KDH a aby strany demokratickej opozície mali čo najsilnejší mandát, drvivú väčšinu v parlamente a definitívne sa zbavila Roberta Fica a Mariána Kotlebu. Tvrdí, že Za ľudí urobí všetko preto, aby budúca vláda vydržala čo najdlhšie. Na otázku, či bude Igor Matovič dobrý premiér, nechcela priamo odpovedať. Je však podľa nej dobré, keď líder najsilnejšej strany je zároveň aj premiérom.

23.49 Výsledky exit pollu sú pre Most-Híd veľkým sklamaním. Pred novinármi to vyhlásil podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz. Zároveň potvrdil slová predsedu strany Bélu Bugára, že SMK a jeho predseda József Menyhárt bude prvý, komu budú volať po voľbách.

Výsledky exit pollu označil Ravasz sa veľké sklamanie. Dôvody by sa podľa neho mohli hľadať v nízkej účasti vo voľbách v južných okresoch Slovenska. Chce si však počkať na oficiálne výsledky volieb.

„Bélovi Bugárovi, ktorý končí v parlamentnej politike po 30 rokoch, sa podarilo urobiť z maďarskej strany štátotvornú stranu. Nesporne je to nová výzva pre SMK.“ Jozef Majchrák Zdieľať

„Zatiaľ je dosť desivé, že by maďarská menšina ostala bez reprezentácie v Národnej rade SR,“ skonštatoval Ravasz s tým, že možno mal Most-Híd odísť z vlády po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo februári 2018. Ravasz bol podľa svojich slov za tento variant.

Za predbežným nepriaznivým výsledkom Mosta-Híd vidí predstaviteľ strany László Sólymos to, že strana bola súčasťou vládnej koalície. „Zatiaľ to nevyzerá dobre, uvidíme,“ reagoval na výsledky exit pollu pre TASR.

„Bolo to vidno už rok, že sa schyľuje k výsledkom, aké sú teraz. Ale uvidíme, ako sa to vyvrbí na konci, aké budú reálne rozdiely,“ uviedol v reakcii na to, že Maďarská komunitná spolupatričnosť má podľa výsledkov exit pollu vyššie percentá ako Most-Híd. 

23.40 Želám si, aby výsledky boli definitívne lepšie, ako sa ukazuje v exit polle. Uviedol to líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker po zverejnení prvých povolebných prieskumov, podľa ktorých zostala strana pred bránami parlamentu.

Po prvých číslach zavládli vo volebnej centrále strany v kaviarni na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sklamanie a mĺkva atmosféra. „Nemôžeme byť spokojní,“ zhodnotil Drucker. Zároveň však pripomenul, že nie sú stranou na jedny voľby. „Určite chceme pokračovať,“ dodal.

23.15 Atmosféra v KDH je veľmi napätá a rozpačitá. Pri sledovaní exit pollu bolo v centrále ticho a pri výsledku KDH bolo na tvárach hlavných predstaviteľov strany vidieť veľkú neistotu, píše kolega Lukáš Kekelák. Podľa Alojza Hlinu to bude napínavé do poslednej chvíle. „Vedeli sme, že tancujeme na hrane“. Dúfa však, že sa KDH ako štandardná príčetná strana s históriou do parlamentu dostane. Podľa jeho slov u Igora Matoviča zafungovala vlna víťaza, k výsledku mu blahoželá. Zároveň sa teší, že hrozba silných koltebovcov sa nepotvrdila.

Reakcia Igora Matoviča na exit polly. 

Lukáš Krivošík z centrály sulíkovcov: Medzi členmi SaS vyvolali prvé vlny potlesku už výsledky Demokratickej strany na úrovni desatiny percenta, kam vlani v októbri odišli bývalí členovia pod vedením Jozefa Rajtára. Skutočné salvy jasania prišli, keď exit poll Markízy prisúdil liberálom štvrté miesto s 8,3 percentami. Richard Sulík pogratuloval víťazovi Igorovi Matovičovi. Poďakoval voličom a ohlásil koniec éry Smeru a Roberta Fica.

Starou tržnicou sa ozýval potlesk už pri výsledkoch exit pollu pri stranách ako Vlasť či SNS, ale ovácie zožala aj KDH s jej 5,1 percentami, píše kolegyňa Lenka Chlebanová. Skutočne príjemným prekvapením pre prítomných bolo však tretie miesto pre PS-Spolu, ktoré sa, samozrejme, nezaobišlo bez búrlivého potlesku.

Inzercia

23.00 Postoj spustil svoje volebné štúdio. Voľby komentujú Martin Hanus, Jozef Majchrák a Jaroslav Daniška. 


23:00 Tohtoročné parlamentné voľby by malo vyhrať hnutie OĽaNO so ziskom 25,8 percenta. Za ním nasleduje Smer-SD so 14,9 percenta a koalícia PS-Spolu s 9,7 percenta. Vyplýva to z exit pollu agentúry Focus pre televíziu Markíza.

Do parlamentu by sa mali dostať aj strany Sloboda a Solidarita s výsledkom 8,3 percenta, Za ľudí so 7,8 percenta, Sme rodina so 7,5 percenta, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko so 6,5 percenta a KDH s 5,1 percenta.

Pred bránami parlamentu zostali Maďarská komunitná spolupatričnosť so ziskom 3,8 percenta, Dobrá voľba s 2,8 percenta, Slovenská národná strana s 2,4 percenta, Most-Híd s 2 percentami a Vlasť s 1,9 percenta. Ostatné kandidujúce strany by nemali získať ani jedno percento.

Exit poll je považovaný za najpresnejší odhad volebných výsledkov. Ide o prieskum uskutočnený na voličoch, ktorí práve odovzdali svoj hlas.

Z exit pollu, ktorý robila agentúra Median SK pre RTVS, vyplýva toto: 

Parlamentné voľby by malo vyhrať hnutie OĽaNO so ziskom 25,3 percenta hlasov. Druhý by mal byť Smer-SD s 13,9 percenta a tretia koalícia PS-Spolu (8,8 percenta). 

Rovnako 8,8 percenta by mala dostať strana ĽSNS, ďalej by malo nasledovať hnutie Sme rodina (7,5 percenta). SaS by mala mať 6,4 percenta hlasov, Za ľudí 5,6 percenta. Ako posledné by sa do parlamentu malo dostať KDH so ziskom päť percent hlasov.

Pred bránami parlamentu by zostali Maďarská komunitná spolupatričnosť (4,4 percenta), SNS (tri percentá) a Dobrá voľba (2,9 percenta). Most-Híd by mal mať 2,8 percenta, Vlasť 2,7 percenta hlasov. Ostatné kandidujúce strany by nemali získať ani percento hlasov.

Exit poll je považovaný za najpresnejší odhad volebných výsledkov. Ide o prieskum uskutočnený na voličoch, ktorí práve odovzdali svoj hlas.

22.51 Postreh Jaroslava Danišku: Primárny odkaz volieb je jasný, ide len o to, aký silný napokon Igor Matovič bude. Myslím, že to celé zapadá do základnej poučky slovenskej politiky za uplynulých 30 rokov: Keď dochádza k zmene politickej epochy, jeden problém sa skončí, druhý sa od prvého momentu začína. Tak to bolo s nahradením Mečiara Dzurindom, tak s nahradením Radičovej Ficom a tak to bude aj teraz, s nástupom Igora Matoviča. Čím väčší triumf na začiatku, čím väčší potlesk a očakávania, tým tvrdšie odsudzovanie o pár rokov.

Začína sa politický turnus Igora Matoviča. Tak ako pri nástupe Mečiara a Fica, aj tu bude problémom politická osobnosť a veľká dôvera voličov, tentokrát aj pri veľkej účasti. Nuž, vitajte v nových časoch, priatelia.

22.42 Postreh Martina Hanusa: „Hoci už v povetrí aj na facebooku poletujú všelijaké čísla, ešte nemôžeme nič komentovať, treba čakať kvôli hodinovému predĺženiu moratória až do 23.00. Na Slovensku máme inak veľmi dlhý volebný deň, napríklad v Nemecku sa volí do Bundestagu tradične v nedeľu od rána 8.00 do 18.00, keď sa zatvárajú volebné miestnosti a Nemci už na základe exit pollov vedia, ako dopadli voľby. V Rakúsku sa končia voľby ešte skôr, o 17.00. Dokonca aj na inak chaotickej Ukrajine sú rýchlejší, volí sa od 8.00 do 20.00. Podobáme sa skôr na Taliansko, kde sa zatvarajú volebné miestnosti o 23.00. Ale keďže najmä Taliani na juhu večerajú až niekedy okolo 21.00, do zverejnenia exit pollov im akurát vytrávi, kým nám už pomaly klipkajú oči.“

22.39 Sobotné parlamentné voľby budú pravdepodobne špecifické svojou vysokou volebnou účasťou. Povedal to predseda Štátnej volebnej komisie a kontroly pre financovanie politických strán Eduard Bárány po uzatvorení volebných miestností.

22.33 Do volebného štábu KDH v bratislavskej Umelke krátko po desiatej dorazil predseda hnutia Alojz Hlina, informuje redaktor Postoja Lukáš Kekelák. Čo sa týka volebného výsledku, Hlina hovorí, že je večný optimista, i keď momentálne s miernymi obavami. Myslí si, že počas predvolebnej kampane bolo KDH cítiť v priestore. „Spravili sme, čo sme mohli. Dalo sa aj viac. Sme mimoparlamentná strana a chceme byť parlamentnou, s akýmkoľvek číslom,“ reagoval na otázku, na aký výsledok si trúfa.

22.25 Postreh Jozefa Majchráka: „Táto volebná kampaň bola oproti minulosti zaujímavá aj tým, akú úlohu v nej zohrali videá na sociálnych sieťach, prostredníctvom ktorých sa lídri prihovárali voličom. Tento žáner sa svojím významom už možno priblíži finálovým predvolebným televíznym debatám. Niektoré z týchto videí sa dajú označiť za zlomové momenty v kampani.“

22.10 Volebné miestnosti na väčšine Slovenska sa zatvorili, okrskové volebné komisie začínajú sčítavať hlasy.

Voľby pokračujú v piatich volebných miestnostiach.

Štatistici budú priebežné neoficiálne výsledky zverejňovať na stránke www.volbysr.sk.

Najzávažnejším problémom sobotných parlamentných volieb je podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania strán Eduarda Báránya predĺženie hlasovania v piatich volebných miestnostiach. Posledná sa zatvorí o 23.00 a s ňou sa skončí aj moratórium.

Voľby boli podľa štátnej volebnej komisie relatívne pokojné. Riešili podnety so schránkou na nepoužité volebné lístky, ktoré sa napĺňali veľmi rýchlo. Štátna volebná komisia dostala aj podnet týkajúci sa neúmyselného vysypania urny s nepoužitými hlasovacími lístkami. Zaoberala sa aj voličskými zoznamami v bratislavskej mestskej časti Petržalka, kde boli zapísaní zosnulí ľudia. 

22.00 Prichádzajúcim hosťom v centrále hnutia OĽaNO kontrolujú teplotu pre riziko koronavírusu, píše z Trnavy kolega Adam Takáč. 

21.50 Koalícia strán PS-Spolu má svoj volebný štáb, podobne ako pri Zuzane Čaputovej, v bratislavskej Starej tržnici. Očakávajú pritom okolo tisícky hostí, medzi ktorých patria kandidáti strany, dobrovoľníci, podporovatelia, mnohé osobnosti verejného života a asi stovka akreditovaných novinárov.

Pred Starou tržnicou stojí rad ľudí, ktorí sa snažia dostať do vnútra, kde je atmosféra už teraz dosť rušná, hoci stále ešte neistá a rozpačitá, reportuje redaktorka Postoja Lenka Chlebanová.

21.35 Účastníkom volebnej noci v štábe OĽaNO by mali zdravotníci merať teplotu pre potenciálne riziko koronavírusu. 

Igor Matovič by mal prísť do centrály hnutia po zverejnení exit pollu, teda po 23. hodine.

21.20 Do centrály SaS práve dorazil Richard Sulík. Hneď si spravil selfíčko s bratislavským županom Jurajom Drobom, europoslankyňou Luciou Nicholsonovou a poslankyňou strany Janou Cigánikovou. Sulík vyjadril optimizmus, pokiaľ ide o výsledok SaS.

21.16 V najväčšom volebnom štábe, ktorý má hnutie OĽaNO v Mestskej športovej hale v Trnave, sa iba pred niečo vyše hodinou skončil florbalový zápas, informuje kolega Adam Takáč. Organizátori tak rýchlo na ploche pripravujú stage a stand up stolíky. Hovorca hnutia nám potvrdil, že hala je vypredaná a okrem registrovaných hostí by malo prísť viac ako 130 novinárov.

20.59 Richard Sulík zatiaľ do centrály svojej strany Sloboda a Solidarita na Priemyselnej ulici v Ružinove nedorazil, informuje redaktor Postoja Lukáš Krivošík. Predseda SaS odvolil už ráno v bratislavskom Starom meste.

Vo veľkej miestnosti Liberálneho domu, ktorá je vo všedných dňoch vyhradená tlačovým besedám, je približne tridsať ľudí. Podľa hovorkyne SaS sa do ich centrály dnes akreditovalo asi 70 novinárov.

20.43 Na výsledky volieb bude Matovičovo OĽaNO čakať v Mestskej športovej hale v Trnave spolu s 2 500 sympatizantmi a zvedavcami zo širokej verejnosti. Smer, SNSSaS budú tak ako po minulé roky vo svojich centrálach (na Súmračnej, Šafárikovom námestí a na Priemyselnej), strana Za ľudí bude v hoteli Devín, KDH sa udomácnilo v bratislavskej galérii Umelka. 

Členovia a podporovatelia Sme rodina sa zídu v bratislavskej reštaurácii Au Café, v pizzérii Ciao blízko straníckej centrály zasadne Most-Híd. PS/Spolu sa spolieha na Starú tržnicu, kde minulý rok oslavovala víťazstvo Zuzana Čaputová. Kde sa zhromaždia kotlebovci, nie je zatiaľ známe. Informoval denník SME.

20.00 Zhotovovanie fotografií s upraveným hlasovacím lístkom môže byť problém, povedal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Robenie si „selfie" fotografií však podľa neho nie je zakázané.

„Pokiaľ začnem fotografovať hlasovací lístok a hlavne vyplnený hlasovací lístok, tým začínam porušovať tajnosť hlasovania. Nikto by nemal disponovať dôkazom o tom, ako volil,“ uviedol Bárány. Dodal, že sú na to aj staršie rozhodnutia Ústavného súdu. Predseda štátnej volebnej komisie upozornil, že v minulosti boli za takéto konania ukladané aj pokuty.

19.45 V bratislavskej Rači evidujú zatiaľ veľmi vysokú účasť. Pre TASR to potvrdila Jarmila Ďuríková z miestneho úradu s tým, že volebné miestnosti sú takmer sústavne plné a verejnosť sa aj viac obracia na úrad s otázkami, kde majú ísť voliť. V mestskej časti očakávajú ešte v najbližších hodinách druhú veľkú vlnu voličov.

„Čakáme, že teraz budú chodiť skupiny voličov po skončení omší v kostoloch, po televíznych novinách, alebo tí, ktorí chodia večer venčiť psov,“ priblížila Ďuríková s tým, že rodiny s deťmi a starší chodia skôr voliť dopoludnia i krátko popoludní.

19.00 Kolega Martin Hanus píše: „V mojom petržalskom okrsku bolo okolo 18.00 relatívne rušno, nečakalo sa však v radoch a keď som sa členov volebnej komisie opýtal, na koľko tipujú predbežnú volebnú účasť, zhodli sa, že je to už asi viac ako polovica a očakávajú prekročenie 60-percentnej hranice. Naposledy v roku 2016 bola v bratislavskej Petržalke účasť okolo 65 percent (zhruba o päť percentuálnych bodov viac než na celom Slovensku), najväčšie slovenské sídlisko je baštou protismeráckej opozície, pred štyrmi rokmi tu s prevahou zvíťazila SaS (26 percent).

Moja anekdotická skúsenosť síce nenaznačuje, že účasť v Petržalke by mala byť o poznanie vyššia, na druhej strane, okrsky sa od seba môžu líšiť a ani pocitovo nemám s čím porovnávať, keďže predtým som volieval v inom okrsku. Stále však tipujem, že Petržalka sa dotkne 70-ky“.

17.40 V uliciach Bratislavy sú dnes dve petície, ktoré sa týkajú hazardu. Prvú zbierajú dobrovoľníci iniciatívy Zastavme hazard, ktorí chcú dosiahnuť opätovné zakázanie herní v meste, keďže prvé bolo zrušené súdom. 

Na sociálnych sieťach viacerí ľudia upozorňujú na aktivistov, ktorí tiež zbierajú podpisy v súvislosti s hazardom, sú v modrých tričkách s nápisom „Obmedzme hazard“. Ich petícia však žiada, aby mestskí poslanci neprijali zákaz hazardu. 

„Stoja pred budovou a oslovujú ľudí, aby sa im pod petíciu podpísali. Doslova sa predháňajú. Viacerí ľudia sa však podpíšu jedným a aj tým druhým,“ povedala pre TASR jedna z členov okrskovej komisie na Základnej škole Pankúchovej v bratislavskej Petržalke.

17.15 Netradičný prípad sa stal v jednom z okrskov v bratislavskom Ružinove. V sprievode policajtov tam prišiel odvoliť zadržaný muž v putách. 

„V jednej z našich okrskových komisií sme mali náročnejšiu situáciu. Polícia priviedla zadržaného, ktorý požiadal o možnosť uplatniť svoje volebné právo. Keďže však bol zadržaný v Petržalke a nemal hlasovací preukaz, musel byť privedený do svojho okrsku a odvoliť tam,“ povedala Tatiana Tóthová z ružinovského miestneho úradu.

V tom čase bolo vo volebnej miestnosti veľmi málo ľudí. Kým Ružinovčan odvolil, polícia mu dala dole putá.

16.50 „Účasť je u nás dosť vysoká, niekde musíme aj doplňovať hlasovacie lístky, pretože chodí veľa ľudí s hlasovacím preukazom. Napríklad na Štrbskom Plese je zhruba 80 zapísaných voličov a už tam bolo voliť niekoľko stoviek ľudí,“ uviedol zapisovateľ obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký pre TASR. 

Podobnú skúsenosť majú v Banskej Štiavnici, kde prišlo voliť veľa obyvateľov hlavného mesta. V radnici na Námestí sv. Trojice, kde je zriadená volebná miestnosť okrsku číslo jeden, chvíľami čakalo v rade aj 25 voličov. „Na budúce voľby by som určite privítala aj štyri plenty, lebo dve sú tu málo,“ povedala predsedníčka okrskovej komisie Katarína Pištová. 

Na košickom sídlisku Dargovských hrdinov museli podľa našich informácií popoludní doobjednávať hlasovacie lístky, keďže sa im takmer všetky minuli. 

16.25 Takto vyzerala volebná účasť v jednotlivých obciach pri posledných parlamentných voľbách v roku 2016: 


Mapa vo väčšom rozlíšení.

15.50 Hoci niektoré volebné miestnosti zostanú dnes otvorené dlhšie, väčšina sa zatvorí riadne o 22.00, pričom v nich budú môcť sčítavať hlasy. Potvrdila to riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová s tým, že v Banskej Bystrici sa bude hlasovať do 22.30 a vo Veľkom Krtíši do 23.00. Na spomínaných miestach zomreli počas volieb ľudia – vo Veľkom Krtíši členka volebnej komisie a v Banskej Bystrici volič. 

Voľby sa definitívne ukončia zatvorením poslednej volebnej miestnosti na Slovensku.

15.00 V jednej z okrskových komisií v Senci dosahovala už krátko popoludní účasť 60 percent. Veľký záujem o voľby hlásia z viacerých kútov Slovenska. 

14.20 Na voľbách sa už zúčastnili aj bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič.

Schuster sa pri týchto voľbách dlho rozhodoval, koho podporí. Hovoril aj o potrebe zmeny volebného systému. A to tak, aby si ľudia nemuseli vyberať pri hlasovaní stranu. Takúto zmenu však nateraz nevidí celkom reálne, možno v budúcnosti.

Gašparovič považuje každé voľby za kľúčové. Pred žiadnymi si však nepamätal toľko nervozity medzi politikmi i národom, ako to bolo pri aktuálnych parlamentných voľbách. Voľby podľa neho ovplyvní aj vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Alojz Hlina spolu s manželkou a dcérou vhadzujú obálky do volebnej schránky na ZŠ Mudroňova v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Michal Truban s partnerkou vhadzuje hlasovací lístok v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Gyula Bárdos volí v Senci. FOTO TASR – Henrich Mišovič

13.20 Voľby doteraz poznačili drobné incidenty. 

Vo volebnej miestnosti v Žiline mal dopoludnia 48-ročný muž fyzicky napadnúť 75-ročného predsedu volebnej komisie. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Radko Moravčík.

Doplnil, že po incidente muža zadržali príslušníci mestskej polície. „Následne ho odovzdali príslušníkom PZ, ktorí ho eskortovali na policajný útvar,“ uviedol krajský policajný hovorca.

V Košiciach mal muž s viac ako dvoma promile napadnúť predsedu aj člena volebnej komisie, informuje polícia na sociálnej sieti. Stalo sa tak dopoludnia vo volebnej miestnosti v košickej mestskej časti Juh.

Okresná volebná komisia v Piešťanoch riešila podnet, podľa ktorého jeden člen okrskovej volebnej komisie nedovolene propagoval kandidáta jednej z politických strán. TASR to potvrdila predsedníčka komisie v Piešťanoch Alena Vráblová.

„Na telefonický podnet sme uskutočnili kontrolu v okrsku číslo 21. Člen komisie mal na sebe tričko s menom kandidáta politického zoskupenia...Upozornila som celú okrskovú komisiu, že porušujú zákon,“ uviedla Vráblová. Podľa jej slov si v komisii neboli vedomí, že ide o kandidáta. Nakoniec si na tričko podľa jej slov neochotne obliekol bundu. 

V bratislavskom Ružinove zase narušil voľby v jednej z okrskových volebných komisií opitý muž. Na mieste zasahovala polícia, ktorá musela muža z budovy vyviesť. „Muž bol veľmi hlučný a veľmi emotívny,“ uviedla Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.

12.35 Niektoré volebné miestnosti ostanú počas sobotných parlamentných volieb otvorené až do 23.00. „Vo všeobecnosti sa definitívne voľby skončia o hodinu neskôr, čiže o 23.00,“ uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.

Dôvodom predĺženia sú úmrtia členky volebnej komisie vo Veľkom Krtíši a voliča v Banskej Bystrici. Volebné miestnosti tam boli na istý čas zatvorené, a preto sa tam voľby predlžujú.

„Volebná miestnosť vo Veľkom Krtíši bola z dôvodu úmrtia uzatvorená hodinu a v Banskej Bystrici na polhodinu,“ ozrejmila Chmelová. Volebné moratórium sa tak skončí až o 23.00.

Podotkla, že zasadnutia volebnej komisie prebiehajú štandardne, „bez mimoriadne rušivých podaní“.

V prípade voliča, ktorý zomrel v Banskej Bystrici, polícia informovala, že mu prišlo zle a skolaboval priamo vo volebnej miestnosti. 

„Žiaľ, počas volieb došlo k smutnej udalosti. Vo volebnom okrsku číslo štyri zomrel volič. Od 9.30 do 10.00  bolo v tejto miestnosti prerušené hlasovanie. O dobu prerušenia bude predĺžený čas volieb v uvedenom okrsku, teda do 22.30,“ uviedla pre TASR hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Muž mal podľa polície pravdepodobne zdravotné problémy. Pomôcť mu už nedokázali ani privolaní záchranári. Polícia zrejme nebude začínať trestné stíhanie, doplnila Faltániová.

12.30 Obyvatelia najväčšieho ružomberského sídliska Klačno volia na miestnej základnej škole. Krátko pred poludním postávalo pred plentami niekoľko ľudí, ktorí čakali, kým na nich príde rad. „Voliči prichádzajú od rána, nebola chvíľa, počas ktorej by sme nemali vo volebnej miestnosti nikoho. Chvíľami čakalo v rade aj osem-deväť voličov,“ hodnotí priebeh volieb jeden z členov volebnej komisie. 

Prezidentka Zuzana Čaputová čaká pred volebnou miestnosťou v Pezinku.  FOTO TASR – Michal Svítok

12.15 Prezidentka Zuzana Čaputová volila krátko po 11.00 v Pezinku. Každé voľby sú podľa jej slov veľkou príležitosťou a tie aktuálne nemenej dôležitou.

„Prvýkrát som pri voľbách čakala v rade. Neviem, či je to len hodinou, ktorú som si vybrala, aby som šla voliť, alebo to môže signalizovať vyššiu volebnú účasť. Veľmi by som však bola rada, aby to druhé bola pravda,“ poznamenala Čaputová.

Volebný večer strávi prezidentka so svojimi spolupracovníkmi, nechystá sa prísť do žiadnej z centrál kandidujúcich strán. „So svojimi kolegami budem priebežne hodnotiť výsledky volieb a rozprávať sa o najbližších krokoch. Priorita najbližších dní a týždňov bude zostavovanie novej vlády,“ vyhlásila. 

Telefonicky plánuje kontaktovať víťaza volieb. To, kedy sa s ním stretne osobne, záleží podľa jej slov od spoločnej dohody. „Z mojej strany budem pripravená na stretnutie čo najskôr,“ skonštatovala. Či víťaza volieb poverí zostavením vlády, podľa jej slov veľmi závisí od jeho koaličného potenciálu.

12.00 Odovolili už viacerí lídri politických strán. 

Predseda vlády Peter Pellegrini volil na Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici. FOTO TASR – Ján Krošlák  

Igor Matovič prichádza v Trnave voliť s dcérou Klárou a ženou Pavlínou. FOTO TASR – Lukáš Grinaj

Boris Kollár s deťmi vhadzuje hlasovací lístok na Základnej škole s MŠ Milana Hodžu v Bratislave. FOTO TASR – Jaroslav Novák

10.30 Voľby majú zatiaľ pokojný priebeh, informoval predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

Z niektorých zdravotníckych a sociálnych zariadení prišli štátnej komisii podnety, hovorí Bárány. Podotkol, že poskytovateľ sociálnych služieb nemôže na základe vlastného uváženia, pri riziku šírenia ochorenia, obmedziť volebné právo ľudí, ktorí sa tam nachádzajú.

„K tomu je potrebné rozhodnutie príslušného štátneho orgánu. Pokiaľ viem, žiadny štátny orgán takéto niečo nevydal,“ uviedol. Štátna volebná komisia preto uložila okresným volebným komisiám dohľad nad zdravotníckymi a sociálnymi zariadeniami, aby v nich nebolo obmedzené aktívne volebné právo. „Chceme tomu predchádzať plošnou informáciou, než následne zbierať rozliate mlieko po voľbách,“ povedal Bárány.

9.50 Kolega Lukáš Kekelák odvolil okolo deviatej hodiny v Slovenskej Ľupči na Horehroní a musel čakať v rade. Miestna komisia odhaduje, že účasť bude vyššia ako po minulé roky, rovnako potvrdzuje vyšší počet hlasovania poštou. 

9.30 Voliť môžu aj väzni. „V piatok sa v slovenských ústavoch nachádzalo celkovo 1 632 obvinených a 9 061 odsúdených, z ktorých právo voliť má 1 465 obvinených, 8 909 odsúdených, spolu teda 10 374 osôb,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská. Odsúdenie za obzvlášť závažný trestný čin v súčasnosti nie je prekážkou práva voliť. 

9.15  Vo Veľkom Krtíši umrela členka volebnej komisie. Podľa prednostu Okresného úradu Mariána Siekela sa to stalo ešte počas prípravy miestnosti na voľby. „Členka komisie, staršia pani, išla na toaletu, pričom odpadla. Privolaný lekár už len konštatoval smrť,“ uviedol Siekela. Prípad rieši polícia, na priebeh volieb nebude mať vplyv.

9.00 V Bratislave musela okresná volebná komisia od rána riešiť problém s niektorými obálkami s hlasmi voličov zo zahraničia, ktoré boli do jednotlivých okrskových komisií zle priradené.

„Jednotlivým komisiám radíme, aby v taktom prípade vrátili obálky na mestskú časť, lebo tá presne vie, do akej komisie to má byť správne priradené,“ priblížila pre TASR Okresná volebná komisia Bratislava. Všetkých 402 volebných okrskov v hlavnom meste však bolo podľa komisie ráno otvorených načas.

8.15 Na dnešných voľbách sa zúčastňuje rekordný počet Slovákov žijúcich v zahraničí. Viac ako 55 000 z nich požiadalo o možnosť voliť poštou, ďalší sa rozhodli prísť voliť osobne.

Darina so svojou rodinou pracuje už niekoľko rokov v Luxembursku. „Sme trojčlenná rodina. Všetci sme požiadali o voľbu poštou zo zahraničia. Obálky s volebnými lístkami sme dostali v poriadku. Aby sme mali istotu, že sa naše hlasy nestratia, poslali sme ich doporučene. Stálo nás to viac ako 24 eur, ale neľutujeme to. Kedy inokedy máme prejaviť záujem o veci verejné, ak nie teraz. S voľbou poštou sme nemali žiadny problém, viac problémov sme mali pri prezidentských voľbách, keď sme si museli kúpiť letenku na Slovensko, aby sme mohli voliť,“ uviedla Darina.

Roman odišiel zo Slovenska pred 14 rokmi, keď mal 19 rokov. „Čoraz viac sa zaoberám myšlienkou, že sa na Slovensko vrátim. Ale chcem sa vrátiť do krajiny, ktorá bude mať kvalitný vzdelávací systém, kde bude fungovať právny systém, kde sa nedevastuje životné prostredie a kde sa nerozkrádajú verejné zdroje. Zdá sa mi, že Slovensko takou krajinou momentálne nie je, a preto som sa rozhodol pre voľbu poštou. Obálka mi prišla, obratom som ju poslal a teraz už len s napätím čakám, ako to dopadne,“ prezradil 33-ročný Roman žijúci vo Francúzsku.

„V Sydney žijem už osem rokov, ale sledujem dianie na Slovensku, lebo sa chcem raz vrátiť. Okrem toho mám na Slovensku mamu aj brata, preto som sa rozhodol, že tento rok budem voliť. Záleží mi na tom, ako sa Slovensko bude vyvíjať po voľbách,“ informoval 35-ročný Michal žijúci v Austrálii.

Cestu z Prahy merali pre voľby do Brezovej pod Bradlom 30-ročná Erika a 34-ročný Peter. „Žijem už osem rokov v Prahe, ale pochádzam zo Slovenska. Situácia v rodnej krajine mi nie je ľahostajná, a preto som sa rozhodla prísť voliť osobne,“ uviedla Erika. Doplnil ju Peter: „Napriek väčšej vzdialenosti som sa rozhodol prísť voliť osobne. O tom, koho budem voliť, som sa už rozhodol skôr.“

Medzi Slovákmi v zahraničí je o voľby veľký záujem. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

8.00 Všetky volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 a voliči nikde nezačali voliť skôr, informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová. 

7.30 Občania, ktorí pre závažné, najmä zdravotné dôvody nemôžu prísť voliť do volebnej miestnosti, môžu požiadať, aby im priniesli prenosnú volebnú schránku.

Urobiť tak môžu aj občania v zdravotníckych a iných zariadeniach, ak sú však umiestnení mimo svojho volebného okrsku, potrebujú hlasovací preukaz. O ten museli požiadať obec, v ktorej majú trvalý pobyt, ešte v piatok 28. februára osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby. 

O prenosnú schránku môže volič požiadať obec sám či prostredníctvom inej osoby do piatka, alebo okrskovú komisiu v deň konania volieb. „Urobiť tak môže len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená,“ priblížili pre TASR z tlačového odboru ministerstva vnútra.

7.00 Slováci si dnes volia nových poslancov do Národnej rady SR. V ére samostatného Slovenska ide o ôsme parlamentné voľby v poradí. Stáť budú viac ako 12,6 milióna eur.

O priazeň voličov sa uchádza 24 politických subjektov. Volebné miestnosti budú otvorené do 22.00. Pre voličov je spustená aj infolinka: 02/4859 2317 a 02/4859 2312. 

Ľudia budú hlasovať za plentou. Hlasovacie lístky dostanú voliči od členov okrskovej volebnej komisie, čo potvrdia podpisom, približuje ministerstvo vnútra. Voliči si za plentou vyberú jeden hlasovací lístok, prípadne na ňom udelia aj preferenčné krúžky, najviac však štyri. Lístok vložia do obálky a potom ju vhodia do volebnej schránky.

Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, upozorňuje rezort vnútra. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu môže byť uložená pokuta 33 eur. 

V parlamentných voľbách môže podľa odhadu Štatistického úradu SR voliť viac ako 4,4 milióna osôb. Pre približne 41 000 ľudí to budú vôbec prvé voľby, v ktorých budú môcť odovzdať svoj hlas. Ďalší typ prvovoličov sú tí, ktorí už v iných voľbách hlasovali, ale v parlamentných budú hlasovať prvýkrát. Tých bude 213 000.

Občania môžu svoj hlas odovzdať v 5 998 volebných okrskoch v 2 926 obciach na Slovensku.

Po uzatvorení volebných miestností o 22.00 h sa začnú spočítavať hlasy. Štatistici budú priebežné výsledky zverejňovať na stránke www.volbysr.sk. Definitívne výsledky budú známe po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu 1. marca.
 

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Francúzsky Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti začal s českým expremiérom Andrejom Babišom konanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Daňové podvody majú súvisieť s nadobudnutím víl na Francúzskej riviére. (tasr)

pred 4 hodinami

„Malé deti sú v Japonsku naozaj šťastné. Deti tam trávia celé dni s rodičmi, sú súčasťou života dospelých,“ hovorí o svojich postrehoch z bežného života Japoncov Jana Rojčeková. Po nástupe do školy sa deťom život radikálne zmení. Majú dlhé vyučovanie, potom krúžky, cez víkend povinné športové dni. Všetok čas, i ten voľný, im pohltí škola. „Potom stretávate deti vo veku školákov alebo stredoškolákov, na ktorých nevidieť žiadnu veselosť.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.