Na slovenských letiskách sa začalo s meraním teploty prilietajúcich pasažierov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Na slovenských letiskách sa začalo s meraním teploty prilietajúcich pasažierov

Zdravotníci počas kontroly pasažierov v súvislosti s hrozbou šírenia koronavírusu COVID-19 na košickom letisku. FOTO TASR – František Iván

Opatrenie nariadila Bezpečnostná rada SR v súvislosti s hrozbou koronavírusu.

Pre hrozbu koronavírusu sa kontrolným meraniam teploty podrobia cestujúci prichádzajúci na letisko M. R. Štefánika v Bratislave, ale aj na letiská v Košiciach a Poprade. Podobné kontroly pasažierov by mali trvať až do odvolania. 

V rámci monitorovania sa sleduje, či má pasažier teplotu nad 38 stupňov. Podľa vedúcej hygieničky rezortu Kataríny Chudíkovej zatiaľ nemuseli riešiť žiadny takýto prípad.

Ak by sa však podobný prípad vyskytol, cestujúci by bol podľa nej odvedený do osobitného priestoru v rámci letiska, kde sa s ním spíše podrobná anamnéza.

"Tá bude zameraná na tú cestovateľskú anamnézu, to znamená, či bol v nedávnej dobe v epicentre nákazy, respektíve, či bol v kontakte s človekom podozrivým na nákazu alebo s potvrdenou nákazou," priblížila v piatok na letisku Chudíková.

Ak sa potvrdí podozrenie, pasažier bude musieť byť odvezený do príslušného zdravotníckeho zariadenia.

Cestujúci sú informovaní aj prostredníctvom materiálov, ktoré sú k dispozícii na letisku. Budú sa im tiež rozdávať letáky s inštrukciami zamerané na to, aby sa pasažieri sledovali a v prípade zvýšenej teploty oslovili zdravotnícke zariadenie. Zdôraznila, že je vhodnejšie zavolať rýchlu zdravotnú pomoc a nenavštevovať ambulancie osobne.

Kontroly by sa mali podľa Chudíkovej na letiskách vykonávať do odvolania, kým sa situácia neupokojí.

Príznaky, pri ktorých je podľa nej potrebné kontaktovať lekára, sú podobné príznakom chrípkového ochorenia. Na základe toho sa v zdravotníckom zariadení vykoná vyšetrenie, či už röntgen pľúc a virologické potvrdenie na prítomnosť vírusu. Tým sa podľa jej slov potvrdí alebo vyvráti, či je daný človek postihnutý koronavírusom.

V rámci preventívnych opatrení je podľa nej dôležitá osobná hygiena, časté umývanie rúk aj dezinfekcie priestorov.

Doposiaľ sa na letisku realizovali opatrenia bez merania, pričom zahŕňali aj vyplnenie formulára, ktorý hovorí o tom, či sa u posádky alebo pasažierov prejavili príznaky ochorenia. Týkalo sa to všetkých letov z Talianska. Od piatka sa na medzinárodných letiskách SR vykonáva meranie teploty každého pasažiera.

WHO: Riziko globálneho šírenia koronavírusu je "veľmi vysoké"

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvýšila v piatok stupeň varovania v súvislosti s novým typom koronavírusu z "vysoké" na "veľmi vysoké". K zvýšeniu stupňa varovania viedol pokračujúci nárast počtu prípadov nákazy i počtu krajín, do ktorých sa už vírus rozšíril.

Šéf WHO v tejto súvislosti upozornil na šírenie koronavírusu z Talianska a Iránu, kam bolo ochorenie COVID-19 zavlečené, do 14, respektíve 11 krajín. Počet nových infekcií v Číne, pôvodnom epicentre nákazy, naopak poklesol na najnižšiu úroveň za vyše mesiac.

Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tiež uviedol, že v rôznych krajinách sveta sa momentálne vyvíja viac ako 20 vakcín voči novému typu koronavírusu a v štádiu klinických testov je aj viacero liečiv. "Prvé výsledky očakávame v priebehu niekoľkých týždňov," povedal podľa televízie CNN.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo