Ministerstvo upozorňuje na poplašné správy v súvislosti s koronavírusom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ministerstvo upozorňuje na poplašné správy v súvislosti s koronavírusom

Na snímke zdravotný personál kontroluje telesnú teplotu cestujúcich, ktorí prileteli na bratislavské Letisko M. R. Štefánika. FOTO TASR – Jakub Kotian

Koronavírus nebol na Slovensku doposiaľ potvrdený. Aktuálne je negatívnych 127 vzoriek.

Ministerstvo zdravotníctva SR upozorňuje na falošné správy, ktoré sa majú týkať výskytu prvého ochorenia COVID-19, teda nového koronavírusu, na území Slovenska. Zdôrazňuje, že šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin. Preverené vzorky boli doteraz negatívne.

„V uplynulých 24 hodinách sa zvýšila intenzita zaručených správ o potvrdenom prvom ochorení COVID-19 na Slovensku. Upozorňujeme, že šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin,“ uviedla v piatok hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Doplnila, že ministerstvo je o výsledkoch okamžite informované Úradom verejného zdravotníctva SR a v nadväznosti na to okamžite informuje verejnosť prostredníctvom médií a profilu MZ SR na sociálnej sieti. 

Vo všetkých regiónoch fungujú nepretržite call centrá, poskytujúce informácie týkajúce sa situácie na Slovensku, ale i odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili či sa chystajú do krajín, v ktorých sa koronavírus potvrdil. Rovnako je k dispozícii e-mailová adresa novykoronavirus@uvzsr.sk.

Policajti budú na hraniciach zastavovať autá, aby informovali o koronavíruse

Policajti budú od piatkového večera (18.00 h) zastavovať na hraničných priechodoch vozidlá, ktoré sa vracajú z krajín, kde sa potvrdil COVID-19 známy ako koronavírus.

Ide o informačnú kampaň, aby občania vedeli, ako postupovať v prípade zistenia podozrenia nákazy.

„Nie je dôvod na šírenie paniky, v prípade potreby sme pripravení prijať potrebné opatrenia,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová.

Policajti budú v spolupráci s Červeným krížom vodičom rozdávať letáky, ktoré ozrejmia, ako sa v prípade podozrenia správať. Informačná kampaň potrvá do pondelka (2. 3.), keď bude opätovne zasadať štáb, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

UK vydala v súvislosti s koronavírusom odporúčania pre účastníkov mobilít

Univerzita Komenského v Bratislave vydala v súvislosti s koronavírusom praktické odporúčania pri ceste do zahraničia. Najväčšia slovenská univerzita o tom informuje na svojej internetovej stránke.

Účastníci mobility, ktorí vycestujú alebo už vycestovali do postihnutých oblastí, by podľa univerzity mali monitorovať cestovné odporúčania rezortu slovenskej diplomacie, kontinuálne sledovať vývoj situácie a včas ju vyhodnotiť tak, aby v dostatočnom predstihu vedeli prijať opatrenia.

Rovnako univerzita odporúča, aby si zabezpečili primerané cestovné poistenie a zistili kontaktné údaje na slovenský zastupiteľský úrad v danej krajine.

Medzi opatrenia zamerané na predchádzanie alebo minimalizovanie škôd môžu patriť dodržiavanie hygienických pravidiel, zmena termínu realizácie mobility, nadnárodných stretnutí či zmena cieľovej krajiny tam, kde je to možné.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo