Zabili radikála, ktorý má na svedomí smrť slovenských horolezcov

Pakistanská polícia dnes zabila Málika Išáka, vodcu sunnitskej militantnej skupiny Laškare Džhangví, ktorá stojí aj za vražedným útokom na horolezcov na hore Nanga Parbat.

O policajnej prestrelke, pri ktorej okrem Išáka zomreli aj dvaja jeho synovia a tiež ďalší jedenásti teroristi, informuje TASR s odvolaním sa na agentúru DPA.

Išáka a jeho synov prevážali z väzenia v meste Multán do oblasti v blízkosti mesta Muzaffargarh. Dôvodom prevozu bola identifikácia niekoľkých mužov, ktorí boli podozriví z toho, že sú príslušníkmi Džhangvího armády. Na spiatočnej ceste však policajný konvoj prepadlo asi 12 až 15 ozbrojených mužov na motocykloch a Išáka aj so synmi oslobodili, informovala policajná hovorkyňa v provincii Pandžáb. Následne došlo k prestrelke, pri ktorej boli navyše zranení aj šiesti policajti.

Skupina Laškare Džhangví, ktorá je napojená na teroristickú sieť al-Káida, nesie zodpovednosť za viaceré útoky na civilistov, prevažne šiitov, v Pakistane a Afganistane. Prihlásila sa aj k vražednému útoku na horolezcov na úpätí hory Nanga Parbat, pri ktorom zahynuli aj dvaja slovenskí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš. Ďalšie obete tohto teroristického činu spred dvoch rokov boli z Číny, Litvy, Nepálu, Ukrajiny a USA.

Málik Išák figuroval na americkom zozname svetových teroristov. V minulosti stál niekoľkokrát pred súdom, no zakaždým bol zbavený viny, pretože svedkovia odmietali proti nemu vypovedať. Naposledy bol spolu so svojimi synmi vzatý do väzby pred pár dňami v súvislosti s nedávnymi sektárskymi vraždami, píše BBC.  

Už vo februári tohto roka ušli z väznice v Gilgite na severe Pakistanu dvaja militanti z hnutia Laškare Džhangví po tom, čo sa im podarilo vyhĺbiť tunel. Dvaja ďalší väzni boli pri úteku zastrelení, dodáva portál Echo24.

Daniela Matejovičová

Reprofoto: youtube.com

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo