Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
25. február 2020

Milan Majerský: List konzervatívnym voličom

Verím ľuďom. Preto sa na vás obraciam.
Milan Majerský: List konzervatívnym voličom

Zažívame zvláštnu kampaň. Nie je nezvyčajná verejnými či zákulisnými bojmi, podpásovkami, vypätým štýlom komunikácie, ani snahou mnohých zvíťaziť za každú cenu. To je, žiaľ, už údel, s ktorým musí aktér politického boja počítať. Nezvyčajná je nebývalým ťahom na konzervatívneho voliča. Zorientovať sa v spleti lacných hesiel je pritom čoraz náročnejšie. Zvlášť, keď dnes heslá rozhodujú stále viac.

Osobne verím v skutky a verím ľuďom, heslá ma nikdy nepresvedčili.

Ikstý týždeň počúvam o tom, ako sme sa v KDH rozhodli ísť tzv. liberálnou cestou. Ešte skôr, než to začali iní o nás vyhlasovať, sme už za súčasného predsedu ešte jasnejšie posilnili stanovy hnutia o hodnotový rozmer. Apelujeme ním na uplatňovanie kresťanských a konzervatívnych hodnôt doma i v zahraničí. Z týchto stanov sa kreujú všetky ďalšie kroky hnutia. Aj v prípade hlasovaní v NR SR či zostavovania vlády.

V našich stanovách nájdete aj to, že chránime “život a dôstojnosť každého človeka od počatia po prirodzenú smrť”. Rovnako “rodinu a manželstvo ako prirodzený zväzok muža a ženy”. A že budeme chrániť “kresťanstvo ako náboženstvo lásky k blížnemu, ako mierumilovné náboženstvo”.

Ak dnes niekto v politickej aréne stojí v prvej línii boja za život a jeho dôstojnosť, sú to ľudia z KDH. Ide o ohromné množstvo osobností ošľahaných životom, o úžasnú silu osvedčenú činmi. Nie je to heslo, ale neodškriepiteľný fakt. To, že sa k nám pridávajú ďalší z iných strán, je skvelá správa. Ale keď vyhlasujú, že sú lepší kresťania alebo nebodaj jediní s pro-life smerovaním, bolí to. Lebo to je heslo, nie fakt.

Osobne verím v skutky a verím ľuďom, hre na lepších a horších kresťanov neverím.

Byť konzervatívnym politikom predsa musí znamenať modliť sa v skrytosti a takto posilnený konať odborne, čestne a zodpovedne na verejnosti. Keď to otáčame, rozbiehame nebezpečnú hru. Nielenže sa staviame do pozície, v ktorej stačí byť “veriacim” a ste odborníkom na všetko, ale zatvárame si, prirodzene, možnosť celospoločenského dialógu. Podľa skutkov - teda výsledkov práce - nás majú poznať. Evanjelium v praxi.

V rozhodujúcich okamihoch je, prirodzene, treba vedieť zabojovať a vyjsť nebojácne s názorom na svetlo sveta. Ale nezabudnime, že žiť tu spolu chceme aj po voľbách. Čo teraz sejeme, budeme žať. Rýchle, instantné lieky na všetko neexistujú. V živote to také ľahké nie je.

Ochrana otázok viery a života je pre nás v KDH taká prirodzená, že ju nemusíme otvárať v každej debate. To, že o tom dnes niektorí pochybujú, je dôsledkom predvolebných hesiel a premyslenej propagandy. Lebo v boji o voliča je dnes dovolené všetko. O podnetoch či priamo pozvánkach súperom započať túto propagandu môžeme diskutovať a musíme ich chcieť naprávať. Ale to nič nemení na tom, že DNA KDH je pevne hodnotové. Verte, že niekedy nejednoznačné vyjadrenia jednotlivcov - bez ohľadu na ich vnútrostranícke postavenie - to nezmenia. Chránime život, jeho dôstojnosť a rodinu ako základný pilier spoločnosti v duchu evanjelia - vrátane odkázaných, znevýhodnených, seniorov i detí - a budeme aj naďalej.

Mohol by som menovať iné strany, ich predstaviteľov, citovať vyjadrenia, bohato dokumentovať šírenie zloby a vyjsť do protiútoku. Ale mám iný štýl. Vždy som sa snažil ukazovať dobro namiesto roznášania zla. Lebo dobro sa pozná samo. A nakoniec zvíťazí. Uznávam, v dobe lacných sloganov a okázalej hre s emóciami je to výzva. Ale som si istý, že sa to dá.

Inzercia

Verím v Slovensko nádeje a zmeny k lepšiemu.

Verím v ľudí, ktorí ho držia nad vodou dennodennou prácou.

Verím Bohu, ktorý stojí i nad týmito voľbami.

Toto všetko ma v ostrom finále zvláštnej kampane napĺňa pokojom.

V ňom vás pozývam:
poďte, prosím, v sobotu voliť, dajte nám dôveru a započnime spoločne zmenu, ktorú si ľudia dobrej vôle želajú a zaslúžia! 

 

Milan Majerský
podpredseda KDH
predseda Prešovského samosprávneho kraja

 

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.