Milan Majerský: List konzervatívnym voličom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Milan Majerský: List konzervatívnym voličom

Verím ľuďom. Preto sa na vás obraciam.

Zažívame zvláštnu kampaň. Nie je nezvyčajná verejnými či zákulisnými bojmi, podpásovkami, vypätým štýlom komunikácie, ani snahou mnohých zvíťaziť za každú cenu. To je, žiaľ, už údel, s ktorým musí aktér politického boja počítať. Nezvyčajná je nebývalým ťahom na konzervatívneho voliča. Zorientovať sa v spleti lacných hesiel je pritom čoraz náročnejšie. Zvlášť, keď dnes heslá rozhodujú stále viac.

Osobne verím v skutky a verím ľuďom, heslá ma nikdy nepresvedčili.

Ikstý týždeň počúvam o tom, ako sme sa v KDH rozhodli ísť tzv. liberálnou cestou. Ešte skôr, než to začali iní o nás vyhlasovať, sme už za súčasného predsedu ešte jasnejšie posilnili stanovy hnutia o hodnotový rozmer. Apelujeme ním na uplatňovanie kresťanských a konzervatívnych hodnôt doma i v zahraničí. Z týchto stanov sa kreujú všetky ďalšie kroky hnutia. Aj v prípade hlasovaní v NR SR či zostavovania vlády.

V našich stanovách nájdete aj to, že chránime “život a dôstojnosť každého človeka od počatia po prirodzenú smrť”. Rovnako “rodinu a manželstvo ako prirodzený zväzok muža a ženy”. A že budeme chrániť “kresťanstvo ako náboženstvo lásky k blížnemu, ako mierumilovné náboženstvo”.

Ak dnes niekto v politickej aréne stojí v prvej línii boja za život a jeho dôstojnosť, sú to ľudia z KDH. Ide o ohromné množstvo osobností ošľahaných životom, o úžasnú silu osvedčenú činmi. Nie je to heslo, ale neodškriepiteľný fakt. To, že sa k nám pridávajú ďalší z iných strán, je skvelá správa. Ale keď vyhlasujú, že sú lepší kresťania alebo nebodaj jediní s pro-life smerovaním, bolí to. Lebo to je heslo, nie fakt.

Osobne verím v skutky a verím ľuďom, hre na lepších a horších kresťanov neverím.

Byť konzervatívnym politikom predsa musí znamenať modliť sa v skrytosti a takto posilnený konať odborne, čestne a zodpovedne na verejnosti. Keď to otáčame, rozbiehame nebezpečnú hru. Nielenže sa staviame do pozície, v ktorej stačí byť “veriacim” a ste odborníkom na všetko, ale zatvárame si, prirodzene, možnosť celospoločenského dialógu. Podľa skutkov - teda výsledkov práce - nás majú poznať. Evanjelium v praxi.

V rozhodujúcich okamihoch je, prirodzene, treba vedieť zabojovať a vyjsť nebojácne s názorom na svetlo sveta. Ale nezabudnime, že žiť tu spolu chceme aj po voľbách. Čo teraz sejeme, budeme žať. Rýchle, instantné lieky na všetko neexistujú. V živote to také ľahké nie je.

Ochrana otázok viery a života je pre nás v KDH taká prirodzená, že ju nemusíme otvárať v každej debate. To, že o tom dnes niektorí pochybujú, je dôsledkom predvolebných hesiel a premyslenej propagandy. Lebo v boji o voliča je dnes dovolené všetko. O podnetoch či priamo pozvánkach súperom započať túto propagandu môžeme diskutovať a musíme ich chcieť naprávať. Ale to nič nemení na tom, že DNA KDH je pevne hodnotové. Verte, že niekedy nejednoznačné vyjadrenia jednotlivcov - bez ohľadu na ich vnútrostranícke postavenie - to nezmenia. Chránime život, jeho dôstojnosť a rodinu ako základný pilier spoločnosti v duchu evanjelia - vrátane odkázaných, znevýhodnených, seniorov i detí - a budeme aj naďalej.

Mohol by som menovať iné strany, ich predstaviteľov, citovať vyjadrenia, bohato dokumentovať šírenie zloby a vyjsť do protiútoku. Ale mám iný štýl. Vždy som sa snažil ukazovať dobro namiesto roznášania zla. Lebo dobro sa pozná samo. A nakoniec zvíťazí. Uznávam, v dobe lacných sloganov a okázalej hre s emóciami je to výzva. Ale som si istý, že sa to dá.

Verím v Slovensko nádeje a zmeny k lepšiemu.

Verím v ľudí, ktorí ho držia nad vodou dennodennou prácou.

Verím Bohu, ktorý stojí i nad týmito voľbami.

Toto všetko ma v ostrom finále zvláštnej kampane napĺňa pokojom.

V ňom vás pozývam:
poďte, prosím, v sobotu voliť, dajte nám dôveru a započnime spoločne zmenu, ktorú si ľudia dobrej vôle želajú a zaslúžia! 

 

Milan Majerský
podpredseda KDH
predseda Prešovského samosprávneho kraja

 

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo