Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. február 2020

Sme mladí kresťania a čakajú nás prvé parlamentné voľby

Stretli sme sa so štyrmi študentmi cirkevných gymnázií a pýtali sme sa, koho a prečo idú voliť vo svojich prvých parlamentných voľbách.
Sme mladí kresťania a čakajú nás prvé parlamentné voľby
Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Stretli sme sa so štyrmi študentmi cirkevných gymnázií a pýtali sme sa, koho a prečo idú voliť vo svojich prvých parlamentných voľbách.

Michal je študentom tretieho ročníka bratislavského Gymnázia Matky Alexie. Spolu s ďalšími kamarátmi zo školy vymysleli iniciatívu s názvom Spoznaj kandidáta, v rámci ktorej si pozývali politikov a cez krátke videá ich približovali ostatným mladým ľuďom. Politici vo videách odpovedajú na rôzne otázky, napríklad aký je ich obľúbený film, kde by chceli žiť, ak by nebývali na Slovensku, až po otázky typu, ako by sa zachovali pri morálnej dileme.

„Chceli sme byť aktívni a niečo robiť,“ hovorí Michal. „Najprv sme rozmýšľali nad diskusiami v podnikoch, kde by sme si pozývali kandidátov do volieb. Zistili sme však, že to by bolo dosť náročné. Potom prišiel nápad s videami. Mnohí mladí sa o politiku nezaujímajú a nebaví ich pozerať hodinové debaty. Tak sme sa rozhodli predstaviť politikov cez päťminútové videá.“

Gymnazisti sa spojili s Radou mládeže Slovenska, zohnali si nahrávacie štúdio a začali natáčať. „Z blízkeho okolia máme pozitívne reakcie, dokonca nám niektorí povedali, že sa budú vo voľbách rozhodovať aj podľa toho, čo videli v našich videách. To nás potešilo.“

Michal vraví, že politici, ktorí prichádzali do štúdia, boli milí a dobre sa s nimi komunikovalo. V posledných týždňoch sa snažili osloviť viacerých kandidátov zo všetkých strán, ktoré dosiahli v prieskumoch viac ako päť percent. Neoslovovali iba stranu Mariana Kotlebu, ktorú považujú pre viaceré postoje a názory za neprijateľnú a nechcú ju propagovať.

Študentom sa podarilo natočiť viacero známych politických tvárí ako Richard Sulík, Miroslav Beblavý, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Milan Majerský či Michal Truban. Volajú aj politikov súčasnej koalície, tých je však podľa Michala najťažšie zohnať.

Doposiaľ zverejnili študenti z bratislavského cirkevného gymnázia tridsiatku videí.

Ako dopadli voľby na cirkevných školách?

Na začiatku februára sa na stredných školách naprieč celým Slovenskom uskutočnili aj Študentské voľby. Ide o iniciatívu, za ktorou stojí Rada mládeže Bratislavského kraja v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky.

Voľby sa konali vo všetkých krajoch, voliť mohli študenti nad 15 rokov. Ako zverejnili organizátori ešte začiatkom februára, do volieb sa zapojilo 102 gymnázií, 71 odborných škôl a štyri umelecké školy, celkovo hlasovalo takmer 22-tisíc mladých ľudí. 

Do projektu študentských volieb sa zapojilo aj 25 cirkevných škôl z celého Slovenska okrem Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja, v prípade týchto škôl však išlo najmä o gymnáziá. Z 22-tisíc hlasujúcich išlo presne o 3232 žiakov. Samozrejme, výsledky volieb na necirkevných a cirkevných stredných školách sa nedajú celkom porovnávať, keďže medzi cirkevnými školami boli pomerne viac zastúpené gymnáziá, no niektoré rozdiely sú zrejmé.

Kým celkovo u stredoškolákov bodovala koalícia PS/Spolu, na cirkevných školách sa viac darí hnutiu OĽaNO, ktoré porazilo liberálnu koalíciu o viac než štyri percentuálne body.

Podľa Martina Kušteka zo Študentských volieb bodovalo OĽaNO na cirkevných školách aj kvôli Kresťanskej únii, ktorej členovia sa tiež nachádzajú na kandidátke hnutia a mohli zaujať voličov z konzervatívnejšieho prostredia.

Na cirkevných školách dosiahla značne lepší výsledok Kiskova strana Za ľudí, podľa očakávaní je tu násobne úspešnejšie KDH, ktoré s takmer 13 percentami obsadilo štvrté miesto. 

Slabší výsledok tu zaznamenali kotlebovci (7,5 percenta), stredoškolákov z cirkevných škôl nijako neoslovuje SNS ani Harabinova Vlasť, ktoré sa profilujú ako národné a kresťanské strany.

Napriek Hlinovi, kvôli Matovičovi

Michal je rovnako ako jeho kamaráti z iniciatívy Spoznaj kandidáta prvovolič. Je veriaci, sám sa definuje ako konzervatívec.

Politické dianie začal prvý raz sledovať už ako desaťročný, bolo to v čase pádu Radičovej vlády. Predčasné voľby v roku 2012 vraj pozeral dlho do noci. Dnes sa o politiku zaujíma intenzívne, na sociálnej sieti má lajknuté viaceré médiá a často počúva podcasty.

„Väčšina mojich spolužiakov a kamarátov sa ňou nezaoberá, majú pocit, že keď sledujú stránku Zomri, vedia toho dosť,“ tvrdí Michal. Zo svojho okolia pozná mladých ľudí, ktorí čítajú konšpiračné weby. Vraví, že sa s nimi ťažko diskutuje a rozhovory neraz prechádzajú do hádok.

Na gymnáziu Matky Alexie v Bratislave študuje aj Natália. Má 19 rokov, je maturantka. Keďže sa zúčastnila na minuloročných prezidentských voľbách, sobota pre ňu nebude voličskou premiérou. Za hlavu štátu volila v prvom kole Františka Mikloška, v tom druhom Zuzanu Čaputovú.

Práve prezidentské voľby boli pre ňu obdobím, keď sa o politiku začala zaujímať intenzívnejšie. „Ja i viacerí moji spolužiaci sme zacítili, že už môžeme hlasovaním ovplyvniť výsledok, a tesne pred voľbami sme veľa debatovali. Rozprávali sme sa v škole o kandidátoch a ich minulosti.“

„Ja i viacerí moji spolužiaci sme zacítili, že už môžeme hlasovaním ovplyvniť výsledok, a tesne pred voľbami sme veľa debatovali. Rozprávali sme sa v škole o kandidátoch a ich minulosti.“ Zdieľať

Na rozdiel od Michala má Natália zo svojho okolia pocit, že mladí sa o politiku zaujímajú, vníma, že v triede sa o nej zhovárajú najmä chlapci. „Celkovo sú v mojom okruhu kamarátov a známych ľudia, ktorí o týchto veciach premýšľajú a neriadia sa iba statusmi na facebooku,“ vraví Natália.

Michal aj Natália sú už rozhodnutí, koho vo voľbách podporia.

„Budem voliť KDH. Uvažoval som aj nad OĽaNO, ale nepáči sa mi populistický štýl kampane Igora Matoviča. Chápem, že na veľa ľudí to funguje, ale mne sa viac páči, ak politici hovoria o konkrétnych riešeniach,“ vysvetľuje Michal svoje rozhodnutie.

Napriek nesympatiám voči Matovičovi vraj zahlasoval v jeho internetovej ankete, hoci sa mu nezdá tento nápad úplne vhodný.

Natália bude voliť OĽaNO. „Rozhodla som sa pred dvomi týždňami. Do môjho užšieho výberu patrila ešte strana Andreja Kisku, no ako líder mi nie je sympatický a v mojich očiach mu nepomohli ani nedávno zverejnené videá.“

Keď Michal ďalej objasňuje, prečo v sobotu vloží do obálky hlasovací lístok KDH, zdôrazňuje, že tak robí napriek jej predsedovi. „Excentrický štýl Alojza Hlinu mi skôr prekáža. Podobá sa mi svojím štýlom na Matoviča. Nebol som nadšený, keď sa stal lídrom strany.“

Prečo teda podporí KDH, ktoré pred štyrmi rokmi vypadlo z parlamentu?

„Stále je to podľa mňa strana, ktorá stojí na viacerých ľuďoch, a nielen na svojom lídrovi ako napríklad Sme rodina s Borisom Kollárom,“ hovorí Michal. Za KDH kandiduje podľa neho veľa kvalitných ľudí, ktorých pozitívne vnímal už predtým, ako vstúpili do politického zápasu. Dva krúžky už má isté, pôjdu pre Mariána Čaučíka a pre jedného z mladých kandidátov Milana Kabinu. „Presvedčili ma, aj keď boli v našich videách. Pri ďalších krúžkoch sa rozhodujem medzi Renátou Ocilkovou, Evou Grey a Markom Michalčíkom.“

Natália vysvetľuje, že dôvodom, pre ktorý podporí Matovičovo hnutie, je poznanie, že sme sa ako spoločnosť dostali do bodu, keď už naozaj potrebujeme zmenu po dlhej vláde Smeru. „Matovič je akoby taký hlasný pes, ale práve to teraz potrebujeme. Korupcia v krajine nás už dlho ťahá ku dnu."

KDH ju podľa vlastných slov neoslovilo, ich kampaň sa jej zdá nevýrazná.


Alojz Hlina a Igor Matovič. Foto: TASR/Dano Veselský

Hodnotové témy sú dôležité, no nie pre všetkých

Stretávame sa tiež s maturantkou Líviou z Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v Banskej Bystrici. Väčší záujem o politiku sa u nej prebudil po smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny. Na jej názory vplýva hlavne otec, ale je rada, že sa politika rieši aj v škole, považuje za dobré, keď sa o tom učitelia nehanbia s nimi rozprávať.

Lívia je kresťanka, radí sa medzi konzervatívcov a podľa toho sa chce zachovať, stále sa rozhoduje medzi OĽaNO a KDH. „Skôr dám však hlas KDH, lebo podľa prieskumov sú tesne na hrane zvoliteľnosti a chcem, aby sa dostali do parlamentu. OĽaNO to má už isté, takže radšej pomôžem inej strane,“ hovorí na margo svojich volebných preferencií.

Inzercia

Alojz Hlina ani Igor Matovič však pre ňu nie sú ideálnymi lídrami, nevie sa úplne stotožniť so spôsobom ich verejného vystupovania, uprednostňuje pokojnejší typ politiky. Na druhej strane oceňuje, keď vie politik povedať na rovinu, čo si myslí, len s väčšou dávkou slušnosti. „Mohli by sa trochu krotiť,“ dodáva.

„Skôr dám hlas však KDH, lebo podľa prieskumov sú tesne na hrane zvoliteľnosti a chcem, aby sa dostali do parlamentu. OĽaNO to má už isté, takže chcem radšej pomôcť inej strane." Zdieľať

Líviin spolužiak Adam sa o politiku zaujíma od malička, a to najmä kvôli svojim rodičom, ktorí dianie v spoločnosti riešia na dennom poriadku. Hoci je tiež katolíkom, politicky sa zaraďuje skôr k liberálom. „Vážim si slobodu v zmysle, že každý má možnosť vybrať si,“ ako hovorí, toho sa pridŕža aj v hodnotových otázkach, ktoré ho pri rozhodovaní neovplyvňujú. „Na týchto otázkach štát nestojí, nemajú vplyv na korupciu a nefungujúce inštitúcie, ktoré sú pre mňa hlavným problémom Slovenska.“

Nemá problém s registrovanými partnerstvami, pretože nejde o manželstvo, ktoré je pre neho výlučne zväzkom muža a ženy. K otázke potratov nevie zaujať jednoznačné stanovisko, skôr si nevie predstaviť, že by sa mali zakázať úplne aj v prípadoch znásilnenia. Ako hovorí ďalej, úplný zákaz potratov nič nerieši, lebo keď ho ženy budú chcieť podstúpiť, mohli by naň ísť aj inde než na Slovensku.

Lívia sa však vo voľbách rozhoduje práve na základe hodnotových tém: je proti potratom, eutanázii aj registrovaným partnerstvám. Tiež dúfa, že sa hodnotové témy budú riešiť aj po voľbách a nebudú sa odkladať na ďalšie volebné obdobie. „Nevidím dôvod, prečo by sa mali tieto témy odkladať na neskôr, ak sa nebudú riešiť teraz, potom sa už potrebné zákony neschvália,“ dodáva pri téme vyššej ochrany nenarodeného života.

„Nevidím dôvod, prečo by sa mali tieto témy odkladať na neskôr, ak sa nebudú riešiť teraz, potom sa už neschvália.“ Zdieľať

KDH je podľa nej v týchto témach najautentickejšie, lebo je tradičnou stranou, ktorá sa im venuje najdlhšie. Keď tieto témy rieši SNS, Smer alebo Kotleba, na Líviu to pôsobí falošne.

Pri PS/Spolu vníma, ako je táto liberálna koalícia medzi mladými populárna, aj z dôvodu, že majú veľa mladých ľudí na kandidátke. „Byť liberálom je dnes celkovo trendy, tak asi aj preto sa mladí dnes prikláňajú k tejto strane,“ hovorí.

Michal z bratislavského gymnázia konštatuje, že by nikdy nepodporil stranu, ktorá by presadzovala zjednodušený prístup k interrupciám alebo registrovaným partnerstvám. „Hodnotové témy sú teraz široko diskutované a je tu veľa strán, ktoré poľujú na konzervatívneho voliča. Dôverujem však ľuďom z KDH, ktorí sú v nich konzistentní.“

Michal si podľa vlastných slov uvedomuje, aká je malá šanca, že v najbližších rokoch nastane v týchto témach nejaký posun. V novom parlamente podľa neho nebude väčšina, ktorá by zahlasovala za vyššiu ochranu života.

Bratislavčanka Natália radí v rebríčku dôležitosti hodnotové témy na prvé miesta. Väčšiu dôveru v nich má pri OĽaNO, napriek tomu, že ho nevníma úplne ako konzervatívnu stranu. „Som proti potratom, ale čo sa týka registrovaných partnerstiev, nie som úplne vyhranená.“

Prečo PS/Spolu a OĽaNO?

Adam z okolia Banskej Bystrice ešte nevie, komu dá svoj hlas. „Uvidím asi až vo volebnej miestnosti.“ Hoci sa najskôr rozhodoval medzi koalíciou PS/Spolu a Za ľudí, keď videl v posledných prieskumoch, že OĽaNO stúpa, začal zvažovať podporu aj pre túto stranu.

„Chcem, aby bol Smer konečne porazený a mal čo najmenej poslancov v parlamente,“ hovorí. Zároveň sa bojí, že PS/Spolu stratí percentá potrebné pre koalíciu a nedostane sa do parlamentu, čo by bola podľa neho škoda.

PS/Spolu chce však voliť aj preto, lebo osobne pozná viacerých jej kandidátov z okolia Banskej Bystrice, ako napríklad Vieru Dubačovú. Tiež ho oslovilo, že dávajú väčší priestor mladým ľuďom, ktorí chcú úprimne zmeniť Slovensko k lepšiemu, a sú to odborníci, ktorí majú výsledky.

„Chcem, aby bol Smer konečne porazený a mal čo najmenej poslancov v parlamente.“ Zdieľať

Adam má dva okruhy priateľov – liberálnejší bude voliť PS/Spolu a Za ľudí, ten konzervatívnejší KDH a OĽaNO.

Stranu Za ľudí pokladá Adam za zlatú strednú cestu. Páči sa mu práve to, že nerieši kultúrno-etické otázky a Andrejovi Kiskovi tiež držal v posledných rokoch palce, najmä v boji so Smerom.

Michal, ktorý bude voliť kresťanských demokratov, spomína aj Pakt o neútočení, ktorý KDH uzavrelo s koalíciou PS/Spolu. Osobne mu vraj neprekážal, ale na druhej strane rozumie, že niektorých voličov strany mohol odradiť, pretože na KDH sa ľahko lepili nálepky, že sa spojilo s liberálmi. „Mohli to radšej urobiť iným spôsobom,“ zhodnotil v krátkosti.

Keď sa s dvomi bratislavskými gymnazistami bavíme, koho budú voliť ich spolužiaci a kamaráti, Michal hovorí, že mnohých oslovuje hnutie OĽaNO. Je to tak najmä pre osobu Igora Matoviča. „Je to populistickejšia strana, ktorá vie zaujať. Mladí vidia Igorove tlačovky alebo pobehovanie s transparentmi a páči sa im to.“

Kotlebu a Kuffu nemusíme

Zastavujeme sa aj pri fenoméne Kotleba. Michal vraví, že zopár voličov ĽSNS sa nájde aj medzi jeho známymi z okolia. „Pre mňa je neprijateľný, jednak pre svoju minulosť a tiež pre ďalších ľudí, ktorých má na kandidátke. Nepáčia sa mi vyjadrenia voči menšinám, ktoré používa.“

Mladí, ktorí ho volia, tak robia zo vzdoru. „Odkedy sledujú politiku, je pri moci Smer a opozícia je stále rozhádaná. Zároveň nepociťujú slová o tom, že ekonomike sa darí. Kotleba sa stavia do pozície, že všetci sú proti nemu a pre mnohých tak vyznieva ako martýr.“ Kotleba je neprijateľný aj pre Natáliu. 

„Kotleba je neprijateľný, jednak pre svoju minulosť a tiež pre ďalších ľudí, ktorých má na kandidátke." Zdieľať

Prečo boli kotlebovci v študentských voľbách na banskobystrickom Katolíckom gymnáziu Štefana Moysesa relatívne neúspešní? „Práve preto, že sme katolícka škola, ktorá dbá na to, čo je pravé a čo neúprimné prežívanie viery,“ hovorí Lívia. O tých, ktorí volia Kotlebu, si myslí, že sú priveľmi ovplyvnení a zmanipulovaní straníckou propagandou, a nepreverujú si, čo im strana podsúva. Podľa Adama sú to ľudia, ktorí sú ľahko ovplyvniteľní a hľadajú sa, aby niekde patrili.

Mladých ľudí podľa nej vedia prilákať preto, lebo sú nebojácni v tom, že hovoria, čo si myslia, aj keď s tým mnohí nesúhlasia. Adam vidí chybu v tom, že mladí nemajú dostatok vzdelania a hlavne sa doma nerozprávajú o politike. „Žiadna autorita im to tak nemá šancu vyhovoriť“. Vo svojom okolí však nemajú podobných voličov.

Podľa Adama volia ľudia Kotlebu preto, lebo vraví vždy niečo úplne iné a opačné čo všetci ostatní a vie sa tak odlíšiť od ostatných strán. Mladí ľudia chcú podľa Adama najmä počuť, že niekto niečo radikálne zmení. „Najviac to ide práve Kotlebovi, lebo ponúka najextrémnejšiu zmenu a dokonca aj keď to robí agresívne, tak ich to len láka, lebo je to veľmi neštandardné.“

Kotleba je pre Líviu neprijateľný, pretože v ĽSNS nachádza fašizoidné prvky. „V tom, čo robí Kotleba, vidím podobnosť s Hitlerom.“ Kotlebovci podľa nej vôbec nekonajú v súlade s cirkevnými hodnotami, a keď to tak vyjadrujú, Lívia to vníma ako pokrytectvo. „Je to len politická hra,“ hovorí Lívia.

„ĽSNS neverím absolútne nič,“ dopĺňa Adam. Pozná podrobne históriu strany ešte z čias fungovania Slovenskej Pospolitosti a aj preto si o Kotlebovi nemyslí nič dobré. „Pokladám ho za neonacistu, aj na základe pochodov v uniformách s fakľami z minulosti.“ V súčasnosti je Marian Kotleba pre Adama ten istý človek, ktorý šíri len nenávisť a hoaxy.

To, že sa Kotleba stretáva s kňazmi a zasväcuje svoju stranu Panne Márii, je vrcholom pretvárky. „Uráža ma to ako katolíka a vie ma to niekedy vytočiť až do tej miery, že sa hanbím, že som vôbec kresťan.“

Podobné emócie v Adamovi vyvoláva Marián Kuffa. „Nie je to zlý človek, robí veľa dobrého, a možno to aj všetko myslí dobre, len sa nechal zneužiť ľuďmi okolo seba,“ hovorí na adresu kňaza zo Žakoviec. Je podľa neho veľmi naivný a uveril nesprávnym ľuďom, ktorí sú pre neho falošnými predstaviteľmi hodnotových tém. „Mal by radšej ostať len pri dobročinnosti,“ dodáva.

Marian Kotleba a Marián Kuffa

Natália z Bratislavy hovorí: „Bola som aj na diskusii s ním v rámci Bratislavských Hanusových dní. Jeho vystupovanie sa mi zdalo príliš neskromné, chýbala mu pokora.“

Michal rozpráva, že kňaza Kuffu mal kedysi veľmi rád, spomína jeho živú a vtipnú kázeň, ktorú zažil v Šaštíne. „Keď sa však začal vyjadrovať k politike, bolo to dosť nešťastné. Dnes mám pocit, že si už trochu užíva mediálnu pozornosť. Nezdá sa mi jeho súčasné vystupovanie dôstojné a vadí mi, že neveriaci ho potom berú ako symbol kresťanstva na Slovensku,“ dodáva gymnazista.

Ide hlavne o zmenu

Všetci štyria respondenti sa zhodujú, že témou tohtoročných volieb je zmena.

Po voľbách by podľa Lívie malo dôjsť k zmene najmä v oblasti školstva, ale posun k lepšiemu si praje aj v zdravotníctve a v justícii. „Dúfam, že po voľbách dôjde k zmene všade,“ hovorí Adam. Keďže pochádza z učiteľskej rodiny, je pre neho prioritné najmä školstvo, ale ako veľkú tému súčasnosti vníma aj životné prostredie.

Michal z Bratislavy pokladá za prioritu zdravotníctvo, ale rovnako očakáva zmenu aj v ďalších kľúčových sektoroch.

Prečo sa mladí ľudia vo všeobecnosti nezaujímajú o politiku? Podľa Lívie to súvisí s tým, či je politika doma na pretrase. „Ak sa doma politika nerieši alebo sú rodičia nevoliči, mladí ľudia nemajú veľa dôvodov, prečo sa o politiku a dianie okolo seba začať zaujímať.“ Zároveň si myslí, že tí mladí ľudia, ktorí ešte nemajú 18 rokov, a teda nemôžu voliť, majú pocit, že sa ich to netýka. A tak ich názor okrem študentských volieb nikoho príliš nezaujíma.

Odporúčame