Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
25. 02. 2020, 14:27

Sme záruka, že budúca vláda ochráni kresťanské Slovensko

Obaja kandidujú medzi kresťanskými osobnosťami na kandidátke KDH. Marián Čaučík je lídrom modulu a chce kresťanským voličom ponúknuť tak trochu “iného Mariána.” Marek Michalčik chce byť zárukou, že KDH vždy bude za život.
Sme záruka, že budúca vláda ochráni kresťanské Slovensko

Pred akou voľbou budú stáť voliči túto sobotu? 

Marián Čaučík: Budú tvoriť históriu, aj keď to tak dnes nevyzerá. Ľudia sú unavení z množstva hádok, súbojov, prenikavej politickej reklamy. Mnohí zvažujú, či vôbec ísť voli't alebo či vo volebnej miestnosti nepotrestať tých, ktorí sklamali. Za posledné týždne sme niekoľkokrát precestovali Slovensko, stretli tisíce ľudí a urobili veľa hodnotných rozhovorov.  Často sa v nich opakovala únava z končiacej vlády, napojenej na chápadlá mafie. U tých, ktorí prijali kresťanstvo do svojho života sa objavoval strach z toho, či nová vláda, ktorá nahradí unavený, vyčerpaný a skorumpovaný Smer, bude chrániť aj kresťanské hodnoty. Rozumiem tomu strachu. Najbližšia voľba kresťanských voličov, teda naše KDH, vypadla pred štyrmi rokmi z parlamentu. Prišiel nový predseda, ktorý vyrástol na oravských lúkach a keď sa oprávnene nahnevá, vie veci povedať úprimne a na rovinu, ako tí obdivuhodne tvrdí ľudia žijúci na severe Slovenska.  Mnohí sa na to hnevajú, lebo používa jazyk, ktorí im nie je blízky.

Marek Michalčík: Najmä kresťanskí voliči budú rozhodovať o tom, či dajú druhú šancu KDH. Je čo kritizovať, aj spochybňovať, to bude vždy, ale nesmieme sa báť hovoriť pravdu a postaviť za ňu. KDH je spoľahlivá voľba, zmenilo sa, ale hodnoty zostali. Stále si živo pamätám na tie slová našim srdciam blízkeho pápeža svätého Jána Pavla II., ktorý nám opakovane, aj pred pádom totality, aj po nej opakoval: „Nebojte sa.“ My sme sa nebáli a porazili sme komunizmus. Nechceme sa báť ani teraz, preto sme s Marošom vstúpili do KDH a ocitli sa v skupine kresťanských osobností s príbehom a minulosťou, kde chceme v štýle JPII. pomôcť poctivej kresťanskej politike vrátiť sa do verejného priestoru. 

Maroš, rád opakuješ, že kresťanskí voliči si budú môcť vybrať z viacerých Mariánov. Ako to myslís?

Marián Čaučík: Mnohí ma od čias eRka poznajú ako Maroša, tak mi to meno nejako prischlo a mám ho rád. Rodičia mi však dali meno Marián a ja dodržím to biblické cti otca a matku svoju (úsmev). Myslím to tak, že v sobotu bude na volebných lístkoch tých Mariánov viac. Pre niekoho môže byť voľbou Marián, ktorý do politiky napochodoval vo vojenských bagandžiach a uniforme pripomínajúcej čierne roky slovenského dvadsiateho storočia. Viedol Banskobystrický kraj, mal veľa sľubov, no zostala po ňom len ekonomická spúšť. Jeho rýchle riešenia môžu znieť ľúbivo, ale skutočné riešenia neponúka. Ak niekomu stačia prázdne reči, žiadne skutky a svalnaté gestá, bude mať v sobotu svojho favorita. Verím a viem, že takí nebudeme.

Ale to zrejme nebude jediný Marián, na ktorého narážaš.

Marián Čaučík: Áno, toho druhého si veľmi vážim. Poprel sám seba, zobral kríž a išiel pomáhať tým najposlednejším. Zachránil veľa životov a jeho práca v Žakovciach, skromná, trpezlivá a láskavá je obdivuhodná. Mnohým  zmenil život. Viem, že to nie je ľahké. Potom však prišiel jeho presah do politiky, ktorý vie zraniť, rozdeliť, postaviť jedného proti druhému. Z podpory kotlebovcov dobré ovocie nepozbierame.

A napokon je tu Marián, ktorý sedí vo väzbe a čaká na rozsudok za objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Ten symbolizuje to najhoršie v nás, hnev, nenávisť a pýchu. Žiaľ, o jeho prepojení na vládny Smer už nie je pochýb. Smer prišiel so sloganom o zodpovednej zmene. Z toho, čo sa udialo za posledný rok vidíme, že to nie je ani zodpovedné, ani reálna zmena. Aj preto ľudia túžia po skutočnej zmene, nielen tej marketingovej. 

Marek, Ty si svoj život obetoval práci na ochrane života. Patríš skôr medzi tých, ktorí pracujú z pozadia, ale Národný pochod za život by bez teba zrejme nebol. 

Marek Michalčík: Som z veľkej rodiny, mám piatich súrodencov, takže viem, čo je to nebyť prvý (smiech). Už na škole som založil združenie Zázrak života, neskôr som mal tú česť viesť desať rokov ako prvý výkonný riaditeľ Fórum života. Nebolo to ľahké, mali sme s manželkou malé deti a bola to skôr dobrovoľnícka činnosť. Ale neľutujem, vďaka tomu som bol pri zrode projektov ako Deň počatého dieťaťa, Sviečka za nenarodené deti, Národný týždeň manželstva, pomoc tehotným mamám v núdzi Zachráňme životy, či poradňa Alexis. Úplným vrcholom bolo, keď som mohol koordinovať 1000 dobrovoľníkov pre Národný pochod za život. To podujatie s masovou účasťou ukazuje, ako veľmi Slovensku záleží na ochrane života od počatia po prirodzenú smrť. To nie je názor nejakého okrajového extrému, ale “mainstream.” V hodnotu života a rodiny verí tichá väčšina ľudí, ktorá nezvykne kričať na barikádach, ani v médiách, no potrebuje svoj hlas v parlamente. A zrejme preto prišla do môjho života politika (úsmev). 

Takže tvrdíš, že dlhoročné úsilie a výsledky práce sú pre autentické hájenie hodnôt života a rodiny dôležitejšie ako silné reči? 

Marek Michalčík: Určite. Kultúru života nemôžeme šíriť krížom a mečom. Naša generácia, ktorá zažila Jána Pavla II. a jeho veľký dar, encykliku Evangelium vitae, sa musí ohradiť proti násiliu a nenávisti. Kto tasí meč, mečom aj zhynie. Kto chce kríž, tak ho musí zobrať na plecia a slúžiť, ukázať skutky. Na kandidátke KDH sme ľuďmi činu obklopení, preto silno verím, že najlepšie obhájime kresťanské hodnoty.

Maroš, akú ponuku a zároveň uistenie môžeš dať voličom, ktorí stále váhajú, či ísť voliť alebo či hlas pre KDH nebude prepadnutým hlasom, prípadne hlasom pre liberálov. 

Marián Čaučík: Vrátim sa k tým Mariánom. Ľudia, ktorí váhajú alebo pochybujú majú aj inú voľbu a zase to bude Marián, aj keď budem pre nich radšej ten Maroš (smiech). Celý môj život je spojený s prácou s mladými a pre mladých v eRku. Spolu s kresťanskými osobnosťami na vysokých miestach kandidátky KDH chceme vrátiť tradičnú, ale aj vďaka nám obnovenú stranu do parlamentu a do vlády. Sme zárukou toho, že po voľbách bude môcť vzniknúť vláda, v ktorej nebude Smer, SNS, ani ĽSNS. Sme zároveň zárukou, že to bude vláda, v ktorej budú nekompromisne chránené kresťanské hodnoty a záujmy. Sme spoľahlivá voľba, ktorá znamená, že našou voľbou volič nedáva zároveň hlas aj liberálom. Normálna vláda bez KDH nevznikne. My všetci ponúkame vlastné životné príbehy a svoju česť pre zmenu štýlu politiky, aby sa stala ozajstnou službou pre ľudí.

Viac o Marošovi: https://caucik.eu/

Viac o Marekovi: https://www.marekmichalcik.sk/

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame