Kiska po ďalšom videu so Šuligom: Moja blbosť, že som sa s ním vôbec stretol

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kiska po ďalšom videu so Šuligom: Moja blbosť, že som sa s ním vôbec stretol

Andrej Kiska na snímke z 9. januára 2020. FOTO TASR – Jakub Kotian

Na treťom videu sa Andrej Kiska opäť rozpráva s Michalom Šuligom, no hovorí mu, že prevod peňazí pre Sirockého, do ktorého ho Šuliga nahováral, neurobí.

V nedeľu večer sa do médií dostalo ďalšie video Andreja Kisku s Michalom Šuligom. Hovoria spolu pravdepodobne o prevode peňazí pre Juraja Sirockého, od ktorého Kiska pred 20 rokmi odkúpil pozemok vo Veľkom Slavkove pôvodne patriaci zubárovi Jánovi Francovi. Obchod vtedy dohodol kontroverzný podnikateľ Šuliga.

Kiska súdny spor s Francom prehral v roku 2018. Vo svojom zdôvodnení rozsudku sudca Miroslav Radačovský uviedol, že Kiska nadobúdal pozemok v dobrej viere a nemohol vedieť, že bol získaný nezákonne.

Exprezident sa snažil mimosúdne dohodnúť so Sirockým, aby mu ten zaplatil ušlú škodu za pozemok v hodnote 2-tisíc eur. Keďže Sirocký je nemajetný, zrejme bol do obchodu nastrčený ako takzvaný biely kôň. Podľa vyjadrení Šuligu z predošlých videí mal Kiska Sirockému zaplatiť 2-tisíc eur a ten by mu ich vrátil, čím by de facto mali byť vyrovnaní. Takýto prevod by však vzbudzoval podozrenia.

Včerajšie video opäť tajne nahral Šuliga, Kisku má usvedčovať z podozrivého konania. Kiska však v ňom hovorí vetu „nebudeme to takto riešiť“, čím zrejme narážal na spomínaný prevod peňazí Sirockému. Kiska aj vo vyjadreniach pre médiá odmietol, že by mu peniaze zaplatil.

Kiska sa Šuligovi vo videu sťažuje, že mu kauza ničí dobrú povesť a hovorí: „Lebo vieš, tým daniam, tomu ľudia nerozumejú. Ale ten pocit, pocit, že ja som niekomu ukradol pozemok…“

Video však nedokazuje, že o nezákonnosti prevodu vopred vedel.

Anonym v sprievodných titulkoch na videu sľuboval, že budú nasledovať ďalšie videozáznamy, a to aj po voľbách.

Exprezident bol v súvislosti s anonymnými videami v piatok vypovedať v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Na políciu prišiel z vlastnej iniciatívy, aby doplnil trestné oznámenie podané po zverejnení prvého videa. Priniesol so sebou obálku s informáciami, ktoré majú dokazovať, že za videami stojí poslanec Národnej rady SR za stranu Smer-SD. Vyšetrovateľovi podľa svojich slov odovzdal aj dôkazy, ktoré získal prostredníctvom etických hekerov. Polícia ho ubezpečila, že v jeho veci už koná.

Spomínané tretie video prišlo do médií z odlišnej adresy ako predošlé dve. V pondelok ráno už bolo na sieti youtube nedostupné.

Včera večer Kiska na sociálnej sieti reagoval na tretie video slovami: „Áno, moja blbosť je, že som sa s tým človekom vôbec stretol a rozprával. Ak mal Smer záujem ma zdiskreditovať, ako pred prezidentskými voľbami v roku 2014, touto sériu trápnych videí sa im to znova nepodarilo. A voľby dopadnú rovnako. Fico skončí a ja budem aj so svojimi kolegami zo strany Za ľudí pri tom.“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo