Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. 02. 2020, 06:18

Emócie posledných dní. Smer sa dá poraziť, KDH a SaS treba zachrániť

Čo ešte môže do soboty fungovať na nerozhodnutých voličov.
Emócie posledných dní. Smer sa dá poraziť, KDH a SaS treba zachrániť

Foto: TASR/Jaroslav Novák

V ostatnom čase sú pre volebný úspech čoraz dôležitejšie emocionálne vlny, ktoré sa stranám a kandidátom podarí vyvolať vo finále kampane.

Má to viacero dôvodov. Pre ľudí je politika oveľa okrajovejšou záležitosťou, ako si myslíme my komentátori, a stále väčšia masa voličov sa definitívne rozhoduje až posledné dni pred voľbami.

Napríklad v roku 2016 sa podľa exit pollu agentúry Focus pre TV Markíza až 30 percent voličov definitívne rozhodlo, koho voliť, nie skôr ako týždeň pred volebným dňom a polovica z nich až v samotný deň volieb.

Svoju úlohu určite zohráva aj to, že v dnešnom svete sociálnych médií sa masová emócia dá vytvoriť a šíriť oveľa rýchlejšie, ako to bolo ešte pred desaťročím.

Ďalším dôvodom je rozpad klasických politických lojalít. Časy, keď nejaká sociálna skupina, povedzme robotníci, po generácie väčšinovo volila sociálnu demokraciu, sú už definitívne za nami.

Poďme však od teórie k aktuálnej volebnej kampani. Pozrime sa na to, komu sa podarilo vytvoriť emóciu, ktorá má efekt snehovej gule a môže významne ovplyvniť volebný výsledok.

Ešte začiatkom roku sa o vytvorenie takejto silnej emocionálnej vlny pokúsila koalícia PS/Spolu so svojou protikotlebovskou mobilizáciou v duchu hesla: zachráňme krajinu pred nárastom fašizmu.

Lenže progresívci to s touto taktikou zjavne prepálili, keď chvíľami pôsobili ako aktivisti zoskupenia Antifa, a nie ako politická strana.

Ich voličské jadro mohla táto akcia mobilizovať, ale masa opozičných voličov chce od politikov niečo iné ako to, aby sa chodili hádať s podporovateľmi Mariana Kotlebu na mítingy ĽSNS. Ak budeme veriť aktuálnym prieskumom verejnej mienky, tak progresívci si touto aktivitou preferenčne nepolepšili.

Najsilnejšou emóciou je šanca, že Smer nakoniec nemusí tieto voľby vyhrať a existuje tu opozičná strana, ktorá ho môže poraziť. Zdieľať

To sa, naopak, podarilo Igorovi Matovičovi, ktorý využil svoju autentickosť protikorupčného a protismeráckeho bojovníka. S prispením toho, že sa nikdy príliš neštítil populizmu a neodškriepiteľnej zručnosti pri vizualizácii problémov a prešľapov (akcia Cannes, Cyprus, internetová anketa) sa mu podarilo udržať korupciu ako najväčšiu tému kampane a zdvihnúť zo zeme najsilnejšiu emocionálnu vlnu.

Tou emóciou je šanca, že Smer nakoniec nemusí tieto voľby vyhrať a existuje tu opozičná strana, ktorá ho môže poraziť. Pred niekoľkými mesiacmi bolo niečo také nepredstaviteľné, ale dnes je to realita, ktorá OĽaNO prináša nových voličov.

Okrem tejto hlavnej vlny sa dajú identifikovať aj niektoré slabšie poryvy nálad, ktoré však už nie sú víťazné, ale skôr záchranárske. Takúto emóciu cítiť najmä pri KDH a v menšej miere aj pri SaS. Jej šíritelia pracujú s tým, že ak by tieto dve strany vo voľbách prepadli, boli by konzervatívci a pravicoví liberáli v novom parlamente reprezentovaní len slabo.

Zároveň by ich výpadok skomplikoval vytvorenie novej vládnej koalície. Na časť nerozhodnutých voličov môžu tieto naratívy fungovať.

Pokiaľ ide o niektoré ďalšie strany, tak emócie, ktoré sa s nimi aktuálne spájajú, sa dajú vyjadriť jednoslovne. Zo Smeru ide rozklad, zo SNS zúfalstvo a zo strany Za ľudí trápenie.

A na zmenu už veľa času neostáva.

Odporúčame