Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
23. február 2020

Milan Majerský (KDH): Tieto voľby ukážu silu kresťanov rozhodnúť sa správne

​Pre mnohých je nádejou kresťanskej politiky na Slovensku. Najvyššie postavený člen KDH vo výkonnej funkcii však zdôrazňuje, že hnutie vždy stálo a stojí na silnom tíme a ideách. Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
Milan Majerský (KDH): Tieto voľby ukážu silu kresťanov rozhodnúť sa správne

Skúsme na úvod malú prognózu: najprv ste boli primátorom Levoče, potom ste sa stali prešovským županom, budete o niekoľko týždňov poslancom parlamentu?

Znie to ako klišé, ale rozhodnutie je len a len v rukách voličov. V parlamentných voľbách som kandidoval aj pred štyrmi rokmi a všetci vieme, ako to dopadlo. Preto k týmto voľbám pristupujem s pokorou, ale zároveň s maximálnou chuťou a energiou, pretože som presvedčený, že konzervatívna, kresťanská a stabilná strana, akou vždy KDH bolo a je, do parlamentu patrí.

Ako dlho sa už vlastne pohybujete v politike?

Ani sa mi to nechce veriť, ale už viac ako dvadsať rokov, čo je takmer polovica môjho života. Začínal som ako mestský poslanec v Levoči, túto pozíciu som zastával tri volebné obdobia. V roku 2009 som sa stal poslancom Prešovského samosprávneho kraja (PSK), o päť rokov neskôr ma Levočania zvolili za primátora mesta a od roku 2017 zastávam funkciu predsedu PSK.

Prečo ste svoje politické pôsobenie spojili práve s KDH?

Vďaka ľuďom okolo a prostrediu to pre mňa bolo úplne prirodzené. Rodičia, ale aj celková atmosféra mariánskej Levoče ma formovali v kresťanskej viere a hodnotách, viedol som rôzne stretnutia a tábory. Po skončení učiteľského štúdia na Prešovskej univerzite som pôsobil na Gymnáziu svätého Františka Assiského v Levoči, neskôr som bol riaditeľom Katolíckeho pedagogického a katechetického centra, takže stále som sa pohyboval v kresťanskom prostredí. Keď som pocítil volanie do služby politika, KDH bolo jednoznačnou voľbou.

„Naše hnutie vždy stálo a stojí na silnom tíme, rozkošatenej členskej základni, ktorá vytvára silu zdola, ale najmä na pevných a jasne čitateľných kresťanských hodnotách.“ Zdieľať

V súčasnosti ste aj podpredsedom hnutia, mnohí členovia a podporovatelia KDH vás vnímajú ako novú nádej kresťanskej politiky. Čo vravíte na túto výzvu?

Hlavnou výzvou pre mňa teraz je, aby sa KDH po štyroch rokoch vrátilo do parlamentu, bolo súčasťou porážky Smeru a pomohlo pri reštarte krajiny, čo Slovensko veľmi potrebuje. Potom môžeme postupnými krokmi pracovať aj na reštarte a ďalšom posilňovaní samotnej kresťansko-demokratickej politiky.

Potrebné je uvedomiť si, že KDH nie je ani Hlina, ani Majerský, tak ako nikdy v minulosti nebolo hnutím  Jána Čarnogurského, Pavla Hrušovského či Jána Figeľa. Predsedovia a predsedníctva sa menia, ale KDH ostáva. Naše hnutie vždy stálo a stojí na silnom tíme, rozkošatenej členskej základni, ktorá vytvára silu zdola, ale najmä na pevných a jasne čitateľných kresťanských hodnotách. Jednoducho, tváre sa menia, ale zakorenené princípy, ktoré sú doslova našou DNA, ostávajú nezmenené.  

Aj keď je to citlivá téma, nemôžeme obísť medializované informácie o tom, že už dlhšie obdobie vychovávate a staráte sa o svoje deti sám. Ako ste sa s tým vyrovnali a ako to zvládate?

Inzercia

Nebolo to ľahké obdobie, ale odvtedy ubehli už dva roky. Dôležité pre nás s deťmi bolo nájsť si nový systém fungovania po každej stránke, od školských a pracovných povinností cez domáce práce až po voľnočasové aktivity. Dnes už to mám v sebe vyriešené aj vďaka podpore detí. Každý z nás potrebuje milovať a byť niekým milovaný, a vďaka Rút a Filipovi môžem stále túto lásku dávať i prijímať. Som im za to naozaj neskutočne vďačný, robia ma šťastným a verím, že aj ja ich.

Poďme ešte späť k politike. V prípade, že by ste boli do parlamentu zvolený, plánujete zvládať povinnosti poslanca aj župana?

Áno, ale určite nie preto, že by mi išlo o nejaké funkcionárčenie. Legislatíva sa zmenila tak, že plnohodnotne platená je iba jedna funkcia, čo považujem za správne a spravodlivé. Za druhú funkciu daná osoba poberá plat už len vo výške minimálnej mzdy.

Osobne si myslím, že župani, primátori či starostovia, ktorí poznajú každodenné problémy v regiónoch, a majú dobrú vôľu, vedia ľuďom pomáhať omnoho adresnejšie a efektívnejšie. Poslanecký mandát im zároveň umožňuje presadzovať ich potreby s väčšou silou a razanciou. Aj preto majú primátori a starostovia na kandidačnej listine KDH vyhradenú až pätinu miest.

S voličmi je to tak, že len málokto si podrobne preštuduje volebné programy politických strán. KDH ide do volieb s rozsiahlym programom nazvaným Reštart. Keby ste mali zdôrazniť len niekoľko oblastí, v ktorých sa plánujete v parlamente osobne angažovať, ktoré by to boli?

Heslovito by som ich zhrnul takto: podpora mladých rodín, posilnenie postavenia regiónov a skvalitnenie života v nich, rekonštrukcia verejnej politiky, rozvoj a podpora regionálneho školstva v spolupráci s miestnymi zamestnávateľmi, dokončenie diaľnice D1 a oprava ciest.

„Ako športovec, telom i dušou, urobím všetko pre to, aby sme vrátili princípy fair-play do každej oblasti života.“ Zdieľať

Kvôli stručnosti som to zhrnul heslovito, ale pre mňa to nie sú len volebné heslá. Stojím na čele najľudnatejšieho a zároveň najchudobnejšieho kraja, takže za každou zo spomenutých tém sa skrýva konkrétny balík problémov, ktoré sa ma bytostne dotýkajú, ale čo je hlavné, predstavujú pre mňa výzvy, ktoré riešim ako župan a chcem ich ešte dynamickejšie riešiť ako poslanec.    

Ako predseda PSK preto budem aj naďalej bojovať za posilňovanie regiónov. Ako Levočan viem, že obce veľmi potrebujú pomoc štátu. Ako otec dvoch detí poznám hodnotu života a problémy, s ktorými rodiny zápasia. A v neposlednom rade som aj športovec, telom i dušou, a preto urobím všetko pre to, aby sme vrátili princípy fair-play do každej oblasti života.

Foto: Archív MM

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame