Lenin sa vracia. Berlínska radnica je proti

Zakladateľ Sovietskeho zväzu prichádza späť viac ako 25 rokov po páde Berlínskeho múru. V hlavnom meste Nemecka vystavia časť jeho sochy.

Kamenná hlava obrovskej Leninovej skulptúry má byť hlavným exponátom výstavy zabudnutých politických pamiatok v Berlíne. Zástupcom mesta sa to nepáči, informoval portál Echo24 s odvolaním sa na agentúru AFP.

Hlava bola súčasťou sochy, ktorú postavili pri príležitosti stého výročia Leninovho narodenia. Po páde komunizmu ju mestskí predstavitelia dali zbúrať, rozbiť na 120 dielov a zakopať v lese na predmestí, uviedol The Telegraph.

Ich dnešní nasledovníci považujú exhumáciu sochy revolucionára za politicky citlivú. „Je naozaj rozumné prechádzať sa s Leninom po meste a vystaviť ho v múzeu?“ pýta sa hovorkyňa Berlína Petra Rohland.

Predstavitelia mesta najskôr vyhlásili, že nevedia, kde je hlava zahrabaná. Problém pomohol vyriešiť americký dokumentarista Rick Minnich, ktorý tam v minulosti natáčal.

Následne radnica odmietla vydať povolenie na vykopanie hlavy so zdôvodnením, že to bude technicky náročné a veľmi drahé. Navyše sa ukázalo, že na mieste, kde sa malo začať kopať, žije ohrozený druh jašterice. Organizátori výstavy zariadili premiestnenie jašterice na iné miesto.

Zástupcovia mesta napokon pod tlakom médií a občanov povolili vykopanie hlavy. Mramorová socha ruského revolucionára vysoká 19 metrov pôvodne stála na Leninovom námestí v bývalom Východnom Berlíne.

Teraz sa hlava vážiaca 3,5 tony presunie do západnej časti, kde bude ústredným exponátom trvalej výstavy Berlín a jeho pomníky. Výstavu by mali otvoriť v septembri 2015.

Daniela Bučková

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo