Kto pije najviac? Bohatí, vzdelaní a zdraví

Nielen pre depresiu, stratu práce či nešťastnú lásku môže človek začať holdovať alkoholu. Podľa britského výskumu nadmerne pijú aj dobre situovaní ľudia nad 50 rokov.

Vzdelaní a bohatí muži a ženy na konci stredného veku pijú viac ako menej vzdelaní a chudobnejší. To ukázal výskum, ktorý bol publikovaný v internetovom časopise British Medical Journal. Informáciu priniesol The Guardian.

Výskum, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 9000 osôb nad 50 rokov, viedol k zisteniu, že nadmerné pitie alkoholu je bežnejšie u tých, ktorí v živote netrpia hmotným nedostatkom.

„Nadmerné pitie môže byť skrytý zdravotný a sociálny problém inak úspešných ľudí. Na základe našich výsledkov odporúčame jasne stanoviť primerané denné množstvo alkoholu pre ľudí v staršom veku,“ uviedol autor výskumu Jose Iparraguirre.

Z výsledkov vyplýva, že 9 miliónov dospelých Britov odporúčanú dennú dávku prekračuje, informoval The Telegraph. Ukázalo sa tiež, že starší ľudia v Británii v posledných rokoch pijú viac ako predtým.

Podľa výskumu miera požívania alkoholu rastie, okrem iného aj s výškou príjmu, nie však s depresiou či pocitom osamelosti. Muži viac pijú, ak žijú sami alebo sú rozvedení, čo sa u žien nepotvrdilo. Náklonnosť k alkoholu sa u mužov stupňuje až do 60 rokov, keď začína klesať, zatiaľ čo ženy pijú tým menej, čím sú staršie.

Výskum uskutočnila britská organizácia English Longitudinal Study of Aging, ktorá sa zaoberá výskumom procesov starnutia. Každý jedinec v reprezentatívnej vzorke uviedol, aký je jeho príjem, zamestnanie, dosiahnuté vzdelanie, zdravotný a rodinný stav, akým fyzickým aktivitám sa venuje a či sa cíti opustený alebo deprimovaný.

Daniela Bučková

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo