Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. 02. 2020, 15:55

Voľby môžu priniesť Bratislave druhú šancu zakázať hazard

Cez parlamentné voľby sa budú zbierať podpisy proti hazardu aj v ďalších mestách.
Voľby môžu priniesť Bratislave druhú šancu zakázať hazard

Aktivisti proti hazadu na Krajskom súde v Bratislave. Foto: TASR/Marko Erd

Bola nedeľa 6. marca 2016, tri hodiny ráno. Slovensko sa práve spamätávalo z predbežných výsledkov parlamentných volieb, keď Postoj zverejnil správu o tom, že občianskym aktivistom sa cez volebnú sobotu podarilo vyzbierať chýbajúce podpisy do petície za zákaz hazardu v Bratislave.

Tieto dni robia aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard všetko preto, aby mohla podobná správa vyjsť aj v nedeľu 1. marca 2020. 

2016: 90-tisíc podpisov za jeden deň

Pred štyrmi rokmi mali v Bratislave rozbehnutú petíciu za zákaz herní v meste, podľa vtedy platnej legislatívy potrebovali vyzbierať podpisy aspoň 30 percent dospelých Bratislavčanov. 

V čase pred parlamentnými voľbami im chýbalo ešte 70-tisíc podpisov. Voličov v hlavnom meste však pred volebnými miestnosťami čakali dobrovoľníci s petičnými hárkami, takže za volebnú sobotu vyzbierali približne 90-tisíc podpisov. Napokon petíciu podporilo celkovo 136 139 obyvateľov. 

Ďalší osud petície je už dobre známy – časť petičných hárkov z magistrátu záhadne zmizla, za platných bolo uznaných 98 118 podpisov. Mestské zastupiteľstvo schválilo všeobecne záväzné nariadenie o zákaze herní, ktoré bolo zo zákona podmienené práve občianskou petíciou. VZN-ko však bratislavskí poslanci schválili na druhý raz, čo spustilo právne spory, protest prokurátora a napokon súdny proces. 

S argumentmi prokuratúry sa v júni 2018 stotožnil Krajský súd v Bratislave, ktorý vyhlásil prijatie zákazu hazardu za nezákonné. Mesto podalo voči jeho verdiktu kasačnú sťažnosť, o ktorej Najvyšší súd doteraz nerozhodol. 

Zákaz hazardu medzitým stratil účinnosť, takže platil len od mája 2017 do 28. decembra 2018. Čerešničkou na torte sú správy z Threemy Mariana Kočnera, ktorý so sudcom Vladimírom Sklenkom riešil aj tému hazardu. 

2020: Zvládneme to, tvrdia aktivisti

Aktivisti z Iniciatívy Zastavme hazard sa rozhodli, že nebudú čakať na definitívny verdikt Najvyššieho súdu (ktorý na rozhodnutie nemá časovú lehotu), a vlani na jeseň odštartovali novú petíciu. 

Dobrou správou je, že medzičasom sa zmenila legislatíva, a tak už pod petíciu nie je potrebných 30 percent podpisov obyvateľov Bratislavy, ale 15 percent. V praxi to znamená, že aktivisti potrebujú vyzbierať približne 57 000 podpisov. 

Keďže pred štyrmi rokmi sa podarilo získať podpis od 90-tisíc ľudí, aj pri podobnej volebnej účasti by sa to malo podariť. 

Aktivisti preto tieto dni naplno verbujú dobrovoľníkov. „V týchto dňoch máme prihlásených viac ako 250 dobrovoľníkov, každý deň nám počet stúpa. Veľmi si želáme, aby sa za najbližší týždeň toto číslo zdvojnásobilo, ideálne strojnásobilo,“ hovorí pre Postoj Peter Beňa z Iniciatívy Zastavme hazard. 

Pri opakovanej petícii môže byť legitímnou otázkou, či sa nájde dostatok motivácie. „Sme povzbudení príbehom Nitry, v ktorej sa pri opakovanej petícii vyzbieralo viac podpisov ako v roku 2016. Minulý rok sa dala dokopy obetavá partia ľudí, pripojili sa k nim stovky dobrovoľníkov a zvládli to. Dokázali sme to zopakovať v Nitre, prečo nie v Bratislave?“ hovorí Beňa. 

V Nitre tiež zasiahol prokurátor

Situácia v Nitre sa v prípade zákazu hazardu naozaj podobá na Bratislavu, prokurátor totiž aj v Nitre napadol schválený zákaz herní. 

Nitrianski mestskí poslanci schválili VZN o zákaze hazardu vlani v júni. Podľa TASR podpísalo petíciu 23 082 ľudí, čo bolo viac ako 30 percent občanov s trvalým pobytom v Nitre. (Podmienka 15-percent sa týka len Bratislavy a Košíc.)

Prokurátor tvrdí, že mesto podpisy z petície fyzicky nespočítalo na všetkých 1 311 hárkoch, ale iba na náhodných 51 hárkoch. „Zo zápisnice o prešetrení petície nesporne vyplýva, že mesto Nitra všetky podpisy pod petíciou vôbec nespočítalo, a teda sa riadne nepresvedčilo, či petíciou podpísalo zákonom predpísané množstvo jej podporovateľov,“ cituje TASR z protestu prokurátora Vladimíra Bezáka.

K téme: 
Hazard budeme na Najvyššom súde riešiť my, písal Kočner v Threeme Zdieľať

Radnica teda dala podpisy prekontrolovať so záverom, že ich je dostatok, dokonca má rezervu. Poslanci preto koncom januára protestu prokurátora nevyhoveli. Ten sa teraz môže obrátiť na správny súd, ako sa to stalo v Bratislave. 

Vráťme sa však do hlavného mesta. Okrem potreby menšieho počtu podpisov ako v roku 2016 sa jedna novinka týka aj priamo textu petície. V ňom sa nachádza nová požiadavka, aby mesto vyvinulo iniciatívu a pokúsilo sa vyrokovať zmenu zákona o hazardných hrách. 

„Cieľom je, aby mestá získali právomoc samy si určovať, koľko herní, kasín a herných prístrojov dovolia na svojom území. Mesto Bratislava by vďaka tejto právomoci mohlo napríklad rozhodnúť, že si ponechá jedno kasíno v luxusnom hoteli,“ vysvetľuje Peter Beňa. 

Tak ako tomu bolo pred štyrmi rokmi, aj cez tieto parlamentné voľby sa budú zbierať podpisy proti hazardu aj v ďalších mestách. „Plánujeme zber aj v iných mestách a obciach. Z dôvodu ochrany pred neustálymi atakmi hazardnej lobby ich však nebudeme konkretizovať,“ uzavrel Beňa.

Odporúčame