Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. júl 2015

Založí Andrej Kiska politickú stranu?

V politických kuloároch sa o tom špekuluje už dlhší čas. Nemal by prezident založiť stranu? 20130228_prez_kandidat_kiska_001040679a.jpg Politický salón, ktorý tento scenár „tlačí“, uvažuje takto: od pádu Ivety Radičovej sa pravica nedokáže pozviechať, stále je rozdrob...

Založí Andrej Kiska politickú stranu?

V politických kuloároch sa o tom špekuluje už dlhší čas. Nemal by prezident založiť stranu?

Politický salón, ktorý tento scenár „tlačí“, uvažuje takto: od pádu Ivety Radičovej sa pravica nedokáže pozviechať, stále je rozdrobená a neschopná dobyť moc. A keby aj nejakou náhodou pravica získala väčšinu, nedokáže asi vládnuť, lepšie povedané, jej vláda bude zase raz pripomínať ten nešťastný „zlepenec“. Bugár nechce Matoviča, aj keď bez neho pravicovú väčšinu nevytvorí. Figeľ nechce stále diskutovať (a vetovať) nové zákony o registrovaných partnerstvách, ale bez liberálov KDH pravicovú vládu nepostaví. A nikomu sa už nechce „handrkovať“ s autonómiou, aj keď je celkom možné, že keby sa SMK dostala do parlamentu, bez SMK väčšina nebude.

Práve preto musíme využiť niekoho, kto Fica už porazil a kto môže prekresliť politické mapy, uvažujú marketingoví doktori. Mohol to byť Procházka, ale nedokázal to. Preto treba využiť Kisku. Veď si to len predstavte: všetko ide podľa plánu, je marec 2019, Kiskovi sa skončil prezidentský mandát a rozhodol sa, že už nebude kandidovať. O rok, podľa plánu, budú parlamentné voľby, a tak populárny Andrej Kiska zakladá stranu, do ktorej sa zmestia podnikatelia aj liberálni kresťania, neznáme osobnosti aj celebritné tváre. Entuziasti sa opájajú predstavou, že v priamom súboji porazia Smer a realisti opatrne tvrdia, že stačí, že Kiskova koaličná strana vymaže z politickej mapy Procházku a Matoviča, s Bugárom a Figeľom sa už dohodnú.

"Politický salón, ktorý tlačí Kisku do parlamentnej politiky, sa mýli. Uškodilo by to Kiskovi osobne, prezidentskému úradu a aj pravicovej politike na Slovensku."

Zdieľať

Lákavá predstava?

Ani náhodou.

A nielen kvôli tomu, že do volieb je ešte rok a hrať na istotu sa v politike nedá. Kiskovo rozhodnutie by síce nadchlo liberálne médiá, Štefan Hríb aj Matúš Kostolný by v ňom asi našli naplnenie slovenských dejín, ale škody by boli väčšie ako úžitok.

Po prvé preto, že Kiskova strana by bola postavená iba na Kiskovi. Ten by z nadstraníckej roly musel prejsť na tvrdo stranícku, čím by poprel všetko, na čom bol založený jeho prezidentský imidž. A ako by vlastne riešil konfliktné témy? Keď Kiska kandidoval, Chromíkovi sľúbil všetko, čo chcel počuť, aj neskôr si mohol dovoliť mäkko podporiť referendum a hovoriť, že sa na ňom zúčastní, keď si myslel, že väčšina spoločnosti očakáva presne to, a po referende jeho ciele tvrdo skritizovať, keď prišlo len 20 percent ľudí. Trochu alibistické, samozrejme, trochu viac ako trochu, ale politik, ktorý riadi prezidentský palác, si podobné piruety raz za čas môže dovoliť. Predseda strany nie. Nielen kvôli svojim voličom, ale aj kvôli svojim straníkom.

Inzercia

Kiska by však takýmto rozhodnutím nepoprel len seba, ale poškodil by aj politický systém krajiny. Už keď kandidoval, hovorila v kuloároch jedna vtedajšia politička SDKÚ, ako jeho prístupom pohŕda, pretože do politiky sa nemá vstupovať hneď kandidatúrou na najvyšší post. A Kiska si je istých rizík sám dobre vedomý, preto si dáva pozor, aby neurobil väčšiu chybu a vládu kritizuje, len keď nič neriskuje a vtedy, keď Ficov Smer urobí veľkú chybu. Čo by však so slovenským systémom, kde má prezident vyčlenené isté postavenie, urobilo to, keby sa to považovalo za „prípravu“ na vstup do parlamentu a na úrad vlády?

Mal by Andrej Kiska založiť politickú stranu?
Áno, rád by som ho volil. Porazili by sme Fica.
Áno, aj keď by som ho nevolil. Aspoň by to pomohlo poraziť Fica.
Určite nie.
Je mi to jedno.

Quiz Maker

Podobnú neúctu k postu už ukázal Robert Fico, keď chcel mocenský post číslo jeden vymeniť za slabší prezidentský úrad a nedokázal vysvetliť prečo. Podobnú neúctu by bol ukázal aj Rado Procházka, keby bol – čisto teoreticky – založil Sieť aj ako zvolený prezident. Lenže pre demokraciu majú pravidlá a obmedzenia, ale aj nepísané tradície väčší zmysel, ako sa populárnym politikom zdá.

Politický salón, ktorý tlačí Kisku do parlamentnej politiky, sa mýli. Uškodilo by to Kiskovi osobne, prezidentskému úradu a aj pravicovej politike na Slovensku. Skratky totiž nefungujú, a keď, tak len veľmi krátkodobo. Tam však už politický salón neriskuje nič. Andrej Kiska všetko.

Súčasný pravicový marazmus napriek všetkému zmysel má, ale úplne iný. Ak sa chce niekto zapísať do politiky ako úspešný líder, musí sa vedieť presadiť. Nie čakať na istotu alebo divadlo s príchodom deus ex machina.

Jaroslav Daniška

Foto: TASR/Michal Svítok

Odporúčame

Prezident Kiska robí chybu: vybral si človeka Smeru

Prezident Kiska robí chybu: vybral si človeka Smeru

V prezidentskom paláci nefunguje všetko tak, ako by malo. Príkladom je personálne rozhodnutie prezidenta – menovanie člena Správnej rady Ústavu pamäti národa. kiska.jpg Napriek tomu, že Kiska dostal list od Antona Srholca a Konfederácie politických väzňov, podporený a...

Grécko – márnotratný syn, ktorý neprišiel k pokániu

Grécko – márnotratný syn, ktorý neprišiel k pokániu

Grécko konečne pod váhou prázdnych bánk a bitiek dôchodcov pred nimi privolilo. Budú reformy, bude sa predávať štátny majetok, bude sa šetriť. Tí, čo ešte pred dvoma týždňami prisahali, že radšej smrť ako súhlas s bruselským molochom, dnes hlasujú za reformy, sľubujú šetrenie. 5891956_98df...

Ako sme sa dostali do tohto kultúrneho zmätku?

Ako sme sa dostali do tohto kultúrneho zmätku?

Keď katolíci v Amerike prehrali najnovšiu veľkú bitku, pýtal som sa sám seba, ako sme sa do tohto zmätku dostali? Čo spôsobilo, že sa príliv obrátil proti nám? dawson21-a.jpg Christopher Dawson Znova som sa začítal do knihy Porozumieť Európe, ktorú som prvýkrát otvori...