Viera sa prejavuje aj v podnikaní

Viaceré firmy predávajú prostredníctvom internetu svoje produkty. Aj kresťanské hudobné či knižné vydavateľstvá. Popritom fungujú internetové obchody s pestrým sortimentom. Na kresťanský tovar sa špecializuje Kumran.sk: predáva kresťanské knihy, hudbu, filmy, náramky, šperky alebo tričká. Denne jeho webstránku navštívi viac než 300 návštevníkov a momentálne Kumran.sk rozmýšľa o tom, že popri internetovom obchode bude prevádzkovať aj kamenný. Za Kumran.sk odpovedal Martin Švikruha.

Prečo ste sa rozhodli založiť internetovú kresťanskú firmu? Čím sa líšite od ostatných „bežných“ firiem? Čo vás s ostatnými spája?
Zdá sa nám, že týmto smerom nás to vždy ťahalo. Nakoľko sme mali nejaké skúsenosti s podnikaním na internete, bola to najľahšia cesta, ako si splniť malý sen o ponúkaní a predávaní kresťanskej literatúry. Náklady na zriadenie kamennej predajne sú predsa len o čosi väčšie.

Čo vás inšpirovalo ku založeniu Kumran.sk?
Všetci, ktorí sú nejakým spôsobom zainteresovaní na Kumrane, sú kresťania. Byť kresťanom neznamená len svoju vieru deklarovať. Viera sa prejavuje v reálnom živote, v práci, v rodine. Podnikanie nie je výnimkou. Takže nám to nepripadá nijako zvláštne, či nezvyčajné že podnikáme ako kresťania, pre kresťanov ale i pre tých, ktorí hľadajú. Je to prirodzeným vyjadrením, prirodzeným krokom. Nespomínam si, že by sme hľadali nejakú špeciálnu inšpiráciu niekde inde.

Prečo ste sa rozhodli pre názov Kumran.sk?
Kumran je miesto, kde sa našli zvitky z Mŕtveho mora. Biblia je knihou kníh, je Božím slovom. Takže Kumran sa nám zdal ako dobrý a neošúchaný názov.

Aký cieľ má vaše podnikanie?
Nekladieme si pred seba veľké ciele. Boli by sme radi, keby sa nám podarilo vytvoriť fungujúcu, ziskovú firmu, založenú na kresťanských hodnotách, ktorá okrem toho, že uživí svojich zamestnancov, bude aj akýmsi spôsobom hlásať Dobrú novinu. Jedným zo sloganov na našich reklamách a inzerátoch je veta: „Žime svoju nádej.“ My ju chceme žiť naplno a veríme, že Boh nám na to dáva nielen túžby ale aj možnosti.

Nechávate, aby vaše podnikanie smeroval Boh?
Ako kresťania dúfame, že Boh skrze našu vieru prehovára aj do takej „sekulárnej“ činnosti, akou je podnikanie.

Koho považujete vo svojom obore za konkurenciu?
Ťažko odpovedať. Trh na Slovensku je malý a my sa špecializujeme na jeho úzku časť a to internet. Existuje niekoľko ďalších internetových kresťanských predajní a všetci sa snažíme, ako vieme. Nepociťujeme to zatiaľ ako konkurenčný boj. V každom prípade nás ale teší, ak nám štatistiky ukazujú, že Kumran.sk patrí medzi najnavštevovanejšie kresťanské stránky na Slovensku vôbec.

Považujete sa za úspešných?
Áno. Považujeme za obrovský úspech, že po cca jednom roku od spustenia stránky Kumran.sk máme návštevnosť viac ako 300 ľudí denne. Čas a úsilie, ktoré tomuto obchodu venujeme, sa začína ukazovať aj v reálnych číslach. Začíname zamestnávať, v blízkej dobe otvoríme kamennú predajňu. Teraz všetky naše príjmy investujeme do rozvoja a skvalitňovania služieb, budovania skladu a rozširovania sortimentu.

Ktoré skupiny podľa veku, záľub či vzdelania navštevujú Kumran.sk?
Tieto údaje nemáme presne k dispozícii. No s určitosťou vieme povedať, že u nás nakupujú mladí i starší zákazníci, kresťania všetkých denominácií. Začínajú sa viac orientovať na internete, zvyšuje sa ich pocit bezpečia pri nakupovaní a tak sa zvyšujú aj predaje v našom obchode.

Budete okrem kníh a PC hier distribuovať na Slovensko aj kresťanské filmy či hudbu? Ktoré tituly?
Získali sme práva k distribúcii kresťanských šperkov pre Slovensko a východnú Európu. Sú to u nás doteraz neopozerané motívy. Striebro, chirurgická oceľ, mosadz, meď, koža sú materiály, s ktorými sme sa u nás zatiaľ u kresťanských šperkov stretnúť nemohli. Až prekvapivo pozitívna reakcia na tieto šperky nám ukazuje, že toto bude zaberať veľkú časť nášho úsilia v budúcnosti. Ďalším krokom azda bude i distribúcia CD a DVD nosičov.

Na slovenský trh ste priniesli kresťanské počítačové hry Catechumen a Ominious Horizons. Ako sa predávajú?
Zdá sa nám, že to bol trochu krok vedľa spôsobený možno našou neskúsenosťou, možno zlým odhadom trhu. No neodradilo nás to.

Kedy uvediete i tretiu hru Mayabin?
Prehodnotili sme pokračovanie distribúcie kresťanských počítačových hier a nateraz v nej nebudeme pokračovať.

Ako hodnotíte „kresťanský web“? Ktoré internetové kresťanské stránky vás tešia a ktoré hodnotíte skôr negatívne?
Tak, ako aj sekulárny internet, tak aj slovenský kresťanský net zaostáva cca. štyri roky za internetom napr. českým a azda i desaťročie za tým v USA. Takže sa máme na čo tešiť. Každý krok kresťana do tohto misijného územia, ktorým internet je, je krokom úžasným a buďme týmto ľuďom za to vďační. Pre všetkých nás to je v prvom rade misia. Spása má byť hlásaná i zo striech domov. A Boh určite túži po tom, aby sa Kristus hlásal aj na internete. Najväčšiu radosť mi prinášajú kresťanské stránky, za ktorými stoja laici. Ľudia, ktorí sa musia živiť úplne inak a toto je pre nich len nevyhnutnou potrebou a robia tak, lebo nemôžu inak – len svedčiť o Kristovi.

Sú slovenské webstránky s kresťanským obsahom schopné osloviť aj neveriacich?
Odpoviem protiotázkou. Je Cirkev schopná osloviť aj neveriacich? Za kresťanskými stránkami sú živí ľudia, ktorí sú súčasťou Cirkvi. Takže ak budeme žiť svoju vieru naplno v rámci Cirkvi, tej či onej, prejaví sa to aj tým, že naše internetové projekty budú prehovárať z hĺbky nášho vzťahu s Kristom, budú ukazovať smerom na Neho a budú živé. Platí to ale aj naopak. Jedným zo znakov intenzity nášho života s Kristom je i nepotlačiteľná túžba tento život šíriť ďalej. Radostnú zvesť nie je možné umlčať a azda sa jej i nemožno ubrániť. Takto sa to pokúšame robiť aj na ostatných projektoch, ktoré spravujeme ako sú napr. Redemptoristi.sk, svatepismo.sk, katechizmus.sk.

Aké sú ďalšie plány Kumran.sk? Čo chystáte do budúcnosti?
Neradi robíme dlhodobé plány. Vieme všetci, že Boh má v tomto smere dosť veľký zmysel pre humor. Azda by sme radi vyviedli Kumran.sk z puberty, v ktorej sa teraz nachádza, do dospelosti, alebo aspoň k jej začiatku. Chceme skrátiť dodacie lehoty na max. 2 – 3 dni, naplno rozbehnúť distribúciu šperkov, prinášať kvalitnú kresťanskú literatúru i naďalej a rozširovať sortiment tak, aby sa z Kumranu stalo miesto, kde ako kresťan môžete nájsť všetko pre seba a svojich najbližších.

Matúš Demko
Vyšlo v týždenníku Zrno.

Křesťan podnikatel? Pracovat i žít Od pondělí do pátku

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo