Ústavný súd zasiahol do kultúrno-etického zápasu v Chorvátsku

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ústavný súd zasiahol do kultúrno-etického zápasu v Chorvátsku

Konzervatívni aktivisti oslavujú výsledky referenda 1. decembra 2013. Foto: TASR/AP

Pestúnska starostlivosť bude aj pre homosexuálov, hoci to zákon neumožňuje, rozhodol súd.

Nie je protiústavný, ale zároveň diskriminuje 

Súdy a úrady v Chorvátsku musia párom rovnakého pohlavia zveriť do pestúnskej starostlivosti deti za rovnakých podmienok ako ostatným. Rozhodol tak chorvátsky Ústavný súd verdiktom z konca januára. 

Ako uvádza portál BalkanInsight, podľa súčasnej legislatívy môže dieťa do pestúnskej starostlivosti prijať jednotlivec, ale osoba v homosexuálnom zväzku nie. Od roku 2014 platí v Chorvátsku zákon o životnom partnerstve. 

Vlani vstúpila do platnosti nová legislatíva o pestúnskej starostlivosti, ktorá vylučuje páry rovnakého pohlavia ako možných pestúnov. Predseda Ústavného súdu Miroslav Šeparović vyhlásil, že podľa súdu tento zákon pôsobí na páry rovnakého pohlavia diskriminačne. 

Denník Jutarnji Vijesti píše, že Ústavný súd vyhodnocoval osem žiadostí a návrhov na preskúmanie ústavnosti zákona o pestúnskej starostlivosti, teda jeho ustanovení, ktoré vylučujú z okruhu možných pestúnskych rodičov osoby rovnakého pohlavia, ktoré žijú v životnom i neformálne životnom partnerstve. 

Ústavný súd pritom nevyhlásil samotný zákon za protiústavný.

„Zákon o pestúnskej starostlivosti ako celok má legitímny cieľ – ochranu záujmov a dobrých životných podmienok sociálne znevýhodnených osôb – a v tomto ohľade nie je v rozpore s Ústavou,“ uviedol súd. 

Na druhej strane, zrušenie sporných právnych ustanovení by podľa súdu viedlo k medzere v existujúcom modeli verejnej pestúnskej služby a malo by nepriaznivé dôsledky na práva a záujmy užívateľov pestúnskej starostlivosti. 

Médiá spomínajú prípad dvoch homosexuálov Iva a Mladena, ktorí žiadali o zverenie dieťaťa. Správny súd v Záhrebe rozhodol v ich prospech a ministerstvu, ktoré pôvodne ich žiadosť zamietlo, nariadil zopakovať proces a prijať nové, nediskriminačné rozhodnutie. Neskôr im však Centrum pre sociálnu starostlivosť žiadosť opäť odmietlo. 

Predseda Ústavného súdu Šeparović odmietol, že by rozhodnutie správneho súdu v hlavnom meste malo vplyv na nález Ústavného súdu. „Tvrdíme však, že súdy a správne orgány sú povinné konať v súlade s ústavou a medzinárodnými predpismi a interpretovať zákony tak, aby žiadna sociálna skupina nebola diskriminovaná,“ povedal Šeparović.

Chorvátsky zápas

Rozhodnutie Ústavného súdu kritizuje pro-family aktivistka Željka Markić z hnutia V mene rodiny (U ime obitelji), ktoré v roku 2013 stálo za referendom o manželstve. 

„Ústavný súd urobil toto rozhodnutie napriek tomu, že zákon to (zverenie dieťaťa) neumožňuje a navyše, ten istý súd uznal, že tento zákon je v súlade s ústavou. Ide o súdny aktivizmus,“ uviedla Markić vo verejnom vyhlásení. „Hľadáme právne a ďalšie možnosti, ktoré môžeme použiť na ochranu detí a demokracie v Chorvátsku,“ dodala.  

Naopak, z verdiktu sa tešia chorvátski LGBTI aktivisti. Daniel Martinović z organizácie Dúhové rodiny (Dugine obitelji) uviedol, že rozhodnutie Ústavného súdu znamená, že zákon o pestúnskej starostlivosti musí byť interpretovaný tak, že zahŕňa životných partnerov ako rovných s ostatnými pestúnskymi rodičmi. 

„Toto rozhodnutie bráni diskriminácii životných partnerov v budúcnosti a uskutočňuje to, čo neurobili za celé roky politici. Ide o pozitívny krok smerom k rovnosti všetkých občanov Chorvátskej republiky bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu,“ uviedol Martinović.  

Ešte pred pár rokmi sa zdalo, že Chorvátsko bude opevneným hradom voči tendenciám priznávať nové práva v oblasti manželstva a rodiny.

Chorváti v spomínanom referende z decembra 2013 odhlasovali, aby bola ich ústava doplnená o ustanovenie, podľa ktorého je manželstvo životným zväzkom muža a ženy. Za ústavnú zmenu sa vtedy postavilo 65 percent hlasujúcich. 

Hoci sa podarilo do chorvátskej ústavy zakotviť manželstvo muža a ženy, nezabránilo to parlamentu na ďalší rok prijať zákon o životnom partnerstve, ktorý upravuje práva párov rovnakého pohlavia. 

Aktuálny prípad potvrdzuje, že v zápase o zmenu kultúrno-etických pravidiel hrajú dôležitú rolu aj súdy. V Rakúsku to bol Ústavný súd, ktorý nariadil prijať zákon o homosexuálnych manželstvách, pričom sa odvolal na existujúcu legislatívu o registrovaných partnerstvách.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo