Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. február 2020, 14:29

Podľa INEKO nevidieť, ako chcú politické strany riešiť dlh v zdravotníctve

Podľa INEKO nevidieť, ako chcú politické strany riešiť dlh v zdravotníctve

Analytik INEKO Dušan Zachar na snímke z 23. októbra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

"Narastajú chronické choroby. Starší ľudia, ktorí sú menej zdraví. Toto sú efekty, ktoré zvyšujú výdavky do budúcnosti. Chýba vízia, ako tomu chceme čeliť," upozorňuje Dušan Zachar z INEKO.

Politické strany by mali povedať, akým spôsobom budú riešiť zadlženosť systému slovenského zdravotníctva. Pre TASR to uviedol analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. Reagoval tak na otázku, čo politickým subjektom chýba v politickom programe.

Mieni, že by mali riešiť nielen skrytú zadlženosť, ale aj tú, ktorá je vo forme záväzkov po lehote splatnosti štátnych nemocníc. Podľa jeho názoru je podstatné zadefinovať, akými platobnými mechanizmami nastaviť systém tak, aby bol udržateľný. Poukázal napríklad na to, že ľudí v produktívnom veku bude postupne ubúdať, preto aj klesne počet tých, ktorí budú prispievať do verejného zdravotného poistenia.

"Narastajú chronické choroby. Starší ľudia, ktorí sú menej zdraví. Toto sú efekty, ktoré zvyšujú výdavky do budúcnosti, bez ohľadu na to, ako je nastavený systém. Neviem, či tu máme víziu. Chýba vízia, ako tomu chceme čeliť. Takú víziu, akú mal niekdajší minister Rudolf Zajac, tu v programoch politických strán nevidno," komentoval Zachar s tým, že v niektorých programoch je načrtnuté, kam by sa slovenské zdravotníctvo malo uberať, no nie v takej komplexnosti, ako je nutné.

Podľa Zachara je zaujímavé, že "trochu kontroverznejší inštitút" - platový automat, ktorý podľa jeho slov aj vládni analytici z rezortov financií a zdravotníctva považujú za neudržateľný, bol v politických programoch strán, ak vôbec, tak len spomenutý v tom zmysle, že ho upravia.

"No takmer všetci skonštatovali, že ho ponechajú. Treba si povedať, že v budúcom roku, ak toto opatrenie nebude reformované, bude obrovským problémom a bude stáť obrovské množstvo peňazí, ktoré budú chýbať inde," prízvukoval.

Nové zdroje do zdravotníctva by podľa analytika mohli transparentne prísť z pripoistenia alebo zo sociálne únosných regulovaných priamych platieb, napríklad keď bude pacient vyžadovať skorší výkon či lepší materiál použitý pri operácii, ako je definované v štandarde.

"Mali by sme sa aj po finančnej stránke pripravovať na dlhodobú starostlivosť v staršom veku, lebo vek dožitia sa predlžuje. Sme však aj viac chorí, vďaka lepším technológiám a liekom sa dožívame dlhšie, no v menej kvalitnom zdraví. Často si to vyžaduje ošetrovateľskú starostlivosť. Takúto budúcu starostlivosť by mohlo čiastočne financovať pripoistenie alebo sporenie. Nejakú časť zo súčasných odvodov by mohol poistenec použiť na tento účel," dodal Zachar.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Let do vesmíru s najbohatším človekom planéty Jeffom Bezosom vydražili za 28 miliónov dolárov. Prvý vesmírny let spoločnosti Blue Origin, ktorá patrí Bezosovi, sa uskutoční 20. júla. Zúčastní sa na ňom samotný Jeff Bezos spolu so svojím bratom Markom. (tasr)

pred 10 hodinami

V komentovanom prehľade zahraničných udalostí si tento týždeň prečítate:

  • o európskom turné amerického prezidenta;
  • o ruskej nevôli vo veci ukrajinských futbalových dresov;
  • o nemeckej snahe znížiť závislosť v oblasti mikročipov.
pred 10 hodinami

Fínski futbalisti napokon zvíťazili na pôde Dánska 1:0. Jediný gól zápasu v Kodani strelil v 60. minúte Joel Pohjanpalo. Aktérov duelu v závere prvého polčasu vystrašil domáci hráč Christian Eriksen, ktorého po kolapse museli oživovať takmer pätnásť minút. Z nemocnice však prišli dobré správy a súboj sa po prerušení mohol dohrať.

pred 10 hodinami

Aj na východe krajiny, kde sa v minulosti mohli hrdiť nadpriemerným počtom kňazských prírastkov, zaznamenali tento rok pokles. Dôvod na paniku to zďaleka nie je, ale uvažovať nad týmito trendmi, ako aj nad výzvami, ktoré stoja pred našimi (novo)kňazmi, určite treba. Viac v texte Imricha Gazdu.

pred 10 hodinami

Je rozumné zveriť svoje súkromie do rúk niekoľkým horúcim hlavám v Kalifornii a ďalších pobočkách? Je etické pomáhať im svojou účasťou na ceste za digitálnym impériom? Nie je naivné nechať ich rozhodovať, ako s tým naložia, ktoré z toho množstva dát a ako budú ovplyvňovať fungovanie algoritmu? Toho algoritmu, ktorý formuje online priestor okolo vašej osoby? Píše Juraj Valach.

pred 11 hodinami

Slovenské akvabely Nada Daabousová s Chiarou Dikyovou sa na olympijskej kvalifikácii v Barcelone neprebojovali na OH 2020 v Tokiu. Po absolvovaní voľných a technických zostáv párov obsadili 16. miesto a nepostúpili do nedeľného 12-členného finále. (tasr)

pred 11 hodinami

Obvinený bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský v pondelok požiada, aby dozor nad jeho trestnou vecou prevzala Generálna prokuratúra. Informoval o tom jeho obhajca Marián Bošanský. (tasr)