Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. február 2020, 19:57

Podľa Lukašenka Rusko trvá na zlúčení s Bieloruskom

Podľa Lukašenka Rusko trvá na zlúčení s Bieloruskom

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a bieloruský prezident Alexander Lukašenko. FOTO TASR/AP

Ruská strana podľa bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na minulotýždňových rozhovoroch o väčšej integrácii ekonomík oboch krajín naliehala na zlúčení Ruska a Bieloruska.

"Integráciu chápu ako pohltenie Bieloruska. To nie je integrácia. Je to včlenenie. Na to nikdy nepristúpim," vyhlásil Lukašenko počas návštevy papierne na juhovýchode Bieloruska.

"Vždy budem bojovať za to, aby naša krajina zostala zvrchovaná a nezávislá. Váš prvý prezident, ktorého ste si kedysi zvolili, nebude aj posledný," dodal.

Napätie medzi susednými bývalými sovietskymi republikami je vysoké už niekoľko mesiacov. Keď rokovania o užších vzťahoch medzi krajinami uviazli, Rusko výrazne obmedzilo dodávky ropy do Bieloruska a Lukašenko opakovane obvinil Kremeľ, že sa usiluje o zlúčenie oboch krajín.

Lukašenko a ruský prezident Vladimir Putin sa naposledy stretli na ďalšom kole rozhovorov minulý piatok (7. februára) v Soči, nedospeli však k dohode.

Zlúčenie s Bieloruskom mnohí vnímajú ako možnú stratégiu zameranú na to, aby Putin mohol zotrvať pri moci po zákonom stanovenom ukončení svojho prezidentského mandátu v roku 2024, a to tým, že sa stane hlavou nového spoločného štátu, píše AP.

Keď sa Lukašenko začal brániť integračným snahám, Kremeľ zvýšil tlak obmedzením dodávok ropy do Bieloruska, ktorému Rusko pokrýva viac než 80 percent energetických potrieb.

Inzercia

Bieloruský líder medzičasom hľadá iných dodávateľov ropy a vyzdvihuje zlepšujúce sa vzťahy so Západom v zjavnom úsilí získať od Ruska ústupky. Minsk si dosiaľ zabezpečil dodávku ropy z Nórska a rokuje o dodávkach od Kazachstanu.

Lukašenko, ktorý vládne v Bielorusku tvrdou rukou viac ako dve desaťročia a tento rok v auguste sa bude uchádzať o šieste funkčné obdobie, sa nechce stať gubernátorom v jednom štáte s Ruskom, uviedol politický analytik z Minska Alexandr Klaskovskij pre AP.

"Kremeľ dosiaľ nezastrašil Minsk znižovaním (finančnej) podpory pred prezidentskými voľbami v Bielorusku," uviedol Klaskovskij.

Lukašenko v piatok vyhlásil, že rozhovory o užších vzťahoch medzi Ruskom a Bieloruskom budú pokračovať, ich predmetom však budú len "otázky integrovania hospodárstiev".
 

Dnes treba vedieť

pred 56 minútami

Hokejisti Tampy Bay Lightning zvíťazili v treťom zápase finále play off NHL nad Dallasom 5:2 a v sérii vedú 2:1. Slovenský obranca Erik Černák odohral v drese „bleskov“ 17:50 minúty a pripísal si dve trestné minúty. Jeho krajan v tíme súpera Andrej Sekera strávil na ľade sedemnásť minút.     

pred hodinou

Prehľad udalostí na štvrtok 24. septembra:

  • Návšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského
  • Reakcia SaS na nový pakt Európskej komisie o migrácii a azyle
  • Predstavenie novej smernice ministerstva kultúry pre výberové konania
  • Poľský prezident Andrzej Duda je na návšteve Vatikánu a Talianska
  • Rokovanie šéfov diplomacií EÚ, Jordánska a Egypta o mierovom procese
  • Vyjde správa o jadrových zbraniach World Nuclear Report 2020
pred 11 hodinami
pred 11 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil predĺženie otcovskej dovolenky zo 14 na 28 dní, pričom čerpanie siedmich dní bude povinné. Tri dni otcovskej dovolenky bude vždy preplácať zamestnávateľ, 25 dní bude kompenzovaných sociálnou poisťovňou.

pred 12 hodinami

Koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú, tvrdí na sociálnej sieti Igor Matovič. O návrhu zvýšiť poplatok na 8,5 eura informoval riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Na odporúčanom zvýšení sa podľa neho zhodla dočasná pracovná skupina zriadená ministerstvom kultúry. Matovič reagoval, že koncesionárske poplatky roky kritizovali ako neférovú rovnostársku daň. „Takže určite ich teraz nebudeme dvíhať len preto, lebo si to niekto praje.“