Truban podal podnet na ÚVO pre dodatky k zmluve o správe portálu slovensko.sk

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Truban podal podnet na ÚVO pre dodatky k zmluve o správe portálu slovensko.sk

Líder koalície strán Progresívne Slovensko-Spolu Michal Truban. FOTO TASR - Pavol Zachar

Dodatky podľa lídra koalície PS/Spolu Michala Trubana zvýšili hodnotu zmluvy z pôvodných 19,3 milióna eur na takmer trojnásobok, čo zákon nepovoľuje.

"Je to jedna z našich prvých priorít po tom, keď by sa nám podarilo ísť do vlády, všetky tieto nevýhodné zmluvy preskúmať, porušiť, a potom už tie nové obstarávať veľmi transparentne," povedal Truban.

Šéf PS avizoval napadnutie dodatkov k zmluve o správe portálu www.slovensko.sk už v prvej polovici decembra minulého roka.

Mimoparlamentná koalícia PS/Spolu podľa Trubana chce predstaviť novú legislatívu, ktorá by v budúcnosti takéto verejné obstarávanie znemožnila. Jedným z návrhov je, aby sa zmluvy so štátom zverejňovali 30 dní pred podpisom, čím by sa zaistila verejná kontrola.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá spadá pod ÚPVII, obvinenie odmietla.

"Michal Truban a strana Progresívne Slovensko sa snažia zneužívať Národnú agentúru pre sieťové a elektronické služby (NASES) na svoj politický boj bez akýchkoľvek odborných argumentov. NASES si stojí za správnosťou svojho postupu a vždy postupuje výhradne v súlade so zákonom," uviedla NASES.

Pri dodatkovaní všetkých zmlúv vrátane zmluvy na prevádzku portálu slovensko.sk, vychádza agentúra z právnych analýz a odborného posudku súdneho znalca a v súlade s platnou legislatívou.

NASES zdôraznila, že od spustenia portálu sa často menila legislatíva a pribúdali mnohé funkcie, takže výkonnosť portálu narástla minimálne o 300 percent.

"Pôvodne vysúťažený dodávateľ vlastní k portálu podľa zmluvy autorské práva, takže naše konanie bolo jediné možné a ekonomicky najvýhodnejšie," vysvetlila NASES.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo