Kilde po piatkovom triumfe v super-G na čelo celkového poradia

Víťazný nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde (uprostred), strieborný Švajčiar Mauro Caviezel a bronzový Nemec Thomas Dressen. FOTO TASR/AP

Nórsky zjazdár Aleksander Aamodt Kilde zvíťazil v piatkovom super-G Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom Saalbachu. Slováci v piatok neštartovali.

Druhého Maura Caviezela zo Švajčiarska zdolal o 15 stotín, tretí bol Nemec Thomas Dressen s mankom 0,31 sekundy.

Preteky negatívne ovplyvnilo počasie, organizátori museli pre silný vietor a sneženie viackrát posunúť začiatok, napokon skrátili trať.

Kilde vyštartoval ako siedmy v poradí a hoci mu príliš nevyšla stredná pasáž, záver zvládol na výbornú a dosiahol prvé víťazstvo v tejto sezóne.

Kilde sa vďaka triumfu posunul na čelo hodnotenie disciplíny i celkového poradia Svetového pohára, pred krajanom Henrikom Kristoffesenom má s 982 bodmi náskok 79 bodov.

"Boli to náročné preteky a dlhý deň, ale som veľmi šťastný za prvé víťazstvo v sezóne," povedal Kilde pre ORF.