Slovenská ekonomika v 4. štvrťroku minulého roka vzrástla o 2,1 %

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Slovenská ekonomika v 4. štvrťroku minulého roka vzrástla o 2,1 %

Ilustračný záber. FOTO TASR/AP

Rast slovenskej ekonomiky v závere minulého roka podľa analytikov podporili najmä čisté vývozy, ako aj spotreba domácností.

V tomto roku očakávajú rast hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni okolo dvoch percent až 2,2 %.

Ekonomika na Slovensku už vo štvrtom štvrťroku minulého roka nespomaľovala svoj rast tak, ako to bolo v predchádzajúcom období.

"V medziročnom porovnaní sa výkon hospodárstva zvýšil o 2,1 % a medzištvrťročný rast po sezónnom očistení dosiahol 0,6 %. V treťom štvrťroku to pritom bolo len 1,3 %, respektíve 0,4 %," vyčíslil makroekonóm VÚB banky Michal Lehuta.

Podrobnejšie čísla za posledný štvrťrok štatistici zverejnia až začiatkom marca. "Podľa mesačných údajov za október až december hospodárstvu zrejme pomohli najmä čisté vývozy, teda rozdiel medzi exportmi a importmi tovarov a služieb," predpokladá Lehuta.

Zároveň doplnil, že sa darilo najmä niektorým odvetviam služieb, napríklad reštauráciám a pohostinstvám, v ktorých boli tržby vo 4. štvrťroku medziročne vyššie o 24 %, hotelierstvu s 18,1 % rastom tržieb či sektoru informácií a komunikácie, v ktorých boli tržby medziročne vyššie o 13 %.

Rast bol mierne rýchlejší, ako očakávali analytici Slovenskej sporiteľne, je to podľa nich dobrá správa najmä po tom, ako mesačné indikátory ukazovali relatívne slabší výkon v priemysle.

V najbližšom období bude slovenské hospodárstvo podľa analytikov čeliť viacerým rizikám plynúcim z externého prostredia.

"Výhľad na najbližšie obdobie ostáva skôr negatívny. Mierne zlepšenie hospodárskej situácie síce naznačuje aj januárový index ekonomického sentimentu, no našu prognózu rastu HDP v roku 2020 ponechávame na úrovni dvoch percent, teda naďalej pod potenciálom ekonomiky," doplnil Lehuta.

Rizikom ostáva najmä hrozba ďalšieho vyostrovania obchodnej vojny medzi USA a Čínou, nastavenie dohody o forme obchodnej spolupráce s Veľkou Britániou, ale dôležité bude aj to, ako rýchlo sa podarí zastaviť šíriaci sa koronavírus z Číny.

"Nateraz to vyzerá, že slovenská ekonomika by mohla rásť v tomto roku tempom okolo dvoch percent až 2,2 %," dodala analytička sporiteľne Katarína Muchová.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo