Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
14. február 2020

Parlament potrebuje regionálnych politikov, najlepšie poznajú problémy občanov

Peter Máťoš kandiduje v blížiacich sa parlamentných voľbách za Kresťanskodemokratické hnutie.
Parlament potrebuje regionálnych politikov, najlepšie poznajú problémy občanov

Odmlada sa venoval rôznorodým aktivitám, dlhodobo pôsobil v eRku- Hnutí kresťanských spoločenstiev detí, regionálnej úrovni a svoj život zasvätil dobrovoľníctvu a práci s ľuďmi. Viac ako desať rokov je členom KDH a venuje sa najmä komunálnej politike v Považskej Bystrici, kde druhé volebné obdobie pôsobí ako poslanec a viceprimátor mesta.

V časoch dospievania ste sa vo veľkom začali venovať rôznym spoločenským aktivitám, pôsobili ste v eRku, organizovali ste viaceré podujatia. Prečo vás to ťahalo práve týmto smerom?

Moji rodičia ma odmala viedli ku tradičným kresťanským hodnotám. Keď som mal 16 rokov, stal som sa členom mládežníckej organizácie eRko. Život, ktorý sme žili nás spájal, všetko to bolo umocnené kresťanskou vierou. Pripravili sme mnohé skvelé podujatia, najvýnimočnejším, s najväčším záberom bol určite Rozprávkový les, na ktorom sa pravidelne zúčastňovali tisícky ľudí. Snažili sme sa v ľuďoch, v rodinách prebudiť tradičné hodnoty, ponúknuť mladým tráviť čas zmysluplnejšie ako pri počítači alebo televízii. Videl som, že to má zmysel, bez dobrovoľníctva a aktivizovania sa dnes nezaobídeme. No a neskôr, keď som dospel, rozhodol som sa vstúpiť práve do KDH. Táto strana je mi najbližšia, cítim sa v nej komfortne. Páči sa mi na nej jej demokratickosť, napríklad predseda sa volí v 400 člennom zbore delegátov, kde každý môže kandidovať. U nás je vidieť, že predsedovia sa často menia, nie je to predsa strana jedného človeka, ale živý organizmus. Práve ten vytvárajú ľudia v obciach, mestách a krajoch, ktorí riešia bežné problémy obyvateľov na každodennom poriadku. A to je veľmi dôležité.

V blížiacich sa parlamentných voľbách kandidujete za KDH s číslom 148. Prečo práve toto číslo?  

Často dostávam túto otázku. Mrzí ma, že ľudia si ešte stále neuvedomujú, že pri menších stranách nie je problém prekrúžkovať svojho kandidáta zo stopäťdesiatky na popredné miesta. V iných politických stranách už dávnejšie zvolili podobný model, kde vedúce osobnosti idú z posledných priečok. Preferenčný hlas môže rozhodnúť a v menších stranách, ktorých výsledok je jednociferný sa takto človek kandidujúci na zdanlivo nezvoliteľnom mieste môže stať poslancom. Ja som veľmi rád, že sa tieto veci menia, a že tí, ktorí sú na prvých miestach, budú mať najnáročnejšiu úlohu. Ja som sa spoločne s ďalšími štyrmi viceprimátormi a vicežupanmi dohodli, že pôjdeme na koniec kandidátky. Je to pre mňa výzva, som človek, ktorý nechce byť na základe toho, že dostane dobré miesto. Ak tam mám byť, tak preto, že ma ľudia posunú svojimi hlasmi. Nie som z tých, ktorí robia volebnú kampaň mesiac pred voľbami, pracujem sústavne, denne riešim problémy na komunálnej úrovni.

Inzercia

Čo vám prekáža na súčasnej politickej scéne?

Určite atmosféra, ktorá prevláda v spoločnosti, je naozaj zlá. Je to spôsobené súčasnou vládou, ktorá ťažko reflektuje na vlastné problémy. Na povrch sa dostáva škandál za škandálom. Žiaľ, neexistuje u nich vyvodenie zodpovednosti. Toto všetko prináša veľké pochybnosti a neistoty medzi ľuďmi. Preto som rád, že moje pôsobenie začalo na regionálnej úrovni, kde sa neustále stretávam s problémami bežných ľudí, vidím s čím sa potýkajú, na rozdiel od vrcholových politikov, ktorí často nemajú šajnu o ich živote a trápeniach, hľadia len sami na seba. Podľa mňa je dôležité, aby si vrcholový politik prešiel postupne všetkými stupňami, naučil sa počúvať bežným občanom a snažil sa im byť nápomocný. To je tá mravenčia práca, ktorá nás posúva dopredu. Nie je to vždy všetko ružové a kvetnaté, aj mne sa stáva, že musím urobiť nepopulárne rozhodnutia, no v konečnom dôsledku sa ukáže, že mali svoje opodstatnenie a význam. Mnoho regionálnych politikov obetuje svojej práci takmer všetko, je pre nich poslaním a nie povolaním. Práve rozhodnutia z vysokej politiky, zvady, kauzy... na nich vrhajú zlé svetlo, no netreba hádzať politikov do jedného vreca.

Verím, že rozum vyhrá nad populizmom politikov a znechutenosťou ľudí a 29. februára prídu voliť, pretože každý hlas je veľmi dôležitý.

 

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame

Marek Krajčí: Štát musí postaviť zdravie ľudí do prvej línie svojho záujmu

Marek Krajčí: Štát musí postaviť zdravie ľudí do prvej línie svojho záujmu

MUDr. Marek Krajčí dlhodobo upozorňuje na stav nášho zdravotníctva a na celkový nezáujem politikov o túto tému. Každé voľby sa o investíciách do zdravia ľudí veľa hovorí a vždy po voľbách ostane ticho. Výsledkom je súčasný katastrofálny stav. Ako hovorí Marek Krajčí: „Štát musíme postaviť zdravie ľudí do prvej línie svojho záujmu.“