Katalánski separatisti podmieňujú stabilitu v Madride rokovaniami o nezávislosti

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Katalánski separatisti podmieňujú stabilitu v Madride rokovaniami o nezávislosti

Na snímke zľava predseda španielskej ústrednej vlády Pedro Sánchez a katalánsky regionálny premiér Quim Torra počas stretnutia v Barcelone 6. februára 2020. FOTO TASR/AP

Separatisti chcú dosiahnuť vypísanie referenda o nezávislosti a amnestiu pre odsúdených lídrov separatistického hnutia, čo Madrid odmieta.

Proseparatistická strana Republikánska ľavica Katalánska (ERC) bude pri hlasovaniach v parlamente podporovať španielsku vládu len za podmienky, že nezávislosť Katalánska bude témou rokovaní medzi Madridom a Barcelonou.

Ľavicová ERC zohrala už v januári rozhodujúcu rolu pri hlasovaní o dôvere novej vláde premiéra Pedra Sáncheza, keď sa poslanci ERC zdržali hlasovania.

Hlasy týchto katalánskych poslancov budú ešte dôležitejšie pri blížiacom sa schvaľovaní vládneho návrhu štátneho rozpočtu, keď však zrejme nebude stačiť, aby sa iba zdržali hlasovania.

Podľa politológov závisí od výsledku hlasovania v roztrieštenom španielskom parlamente aj ďalší osud Sánchezovej vlády.

Národný koordinátor ERC Pere Aragones uviedol, že "to, čo je dôležité, je vyriešenie (katalánskeho) politického konfliktu." Dodal, že "stabilita alebo nestabilita (Sánchezovej) vlády bude dôsledkom toho, či sa prvý problém bude riešiť správne."

Zdôraznil tiež, že katalánski poslanci za ERC v španielskom parlamente budú "veľmi nároční" pri nastoľovaní svojich politických požiadaviek ako podmienky pre podporu návrhu štátneho rozpočtu, ale aj pri prerokúvaní jednotlivých častí tohto návrhu.

Aragones poznamenal, že v ďalšom období sa katalánski poslanci budú o podpore španielskych socialistov pri hlasovaniach v španielskom parlamente rozhodovať "od prípadu k prípadu".

Rokovania medzi Madridom a Barcelonou venované riešeniu vzájomných vzťahov sa majú začať koncom februára. 

Katalánska otázka výrazne dominuje v španielskej politike od roku 2015, keď tento región po spornom referende nakrátko vyhlásil svoju nezávislosť. Vláda v Madride na to reagovala obnovením svojej správy nad Katalánskom a stíhaním lídrov hnutia za nezávislosť.

Predseda ERC Oriol Junqueras bol v októbri 2019 odsúdený na 13 rokov väzenia za spoluúčasť na snahách o vyhlásenie nezávislosti Katalánska.

Generálna tajomníčka ERC Marta Rovirová z Katalánska ušla a žije v exile vo Švajčiarsku. Aragones sa stal najviditeľnejšou tvárou ERC. Okrem toho, že je jej národným koordinátorom, je aj podpredsedom katalánskej regionálnej vlády.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo