Bez KDH bude systém ohrozený

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Bez KDH bude systém ohrozený

Predvolebný rozhovor s predsedom KDH Alojzom Hlinom o volebnej taktike, najväčších konkurentoch, aj o tom, čo musí byť jasné, aby budúca vláda prežila.

Hoci sa v minulosti Alojz Hlina stal známym aj vďaka politickým performance, teraz ako predseda KDH uprednostnil tradičnejšie stretávanie s voličmi. Hovorí, že trendu vizualizácie politiky rozumie, ale keď sa to s ňou preháňa, ide to na úkor koncepčnej práce. Kampaň KDH je podľa neho nastavená tak, aby si hnutie udržalo jadrových podporovateľov a zároveň získalo nových – systémových voličov, ktorí sú v srdci demokratmi. 

Ak opozičné strany zostavia vládu, tak pre jej fungovanie bude kľúčové, či v prípade potreby bude stačiť volať Matovičovi, alebo bude nutné sa pýtať na názor aj Budaja, Grendela a Vašečku. 

Zdá sa nám, že mnohí, ktorí zvažujú voliť KDH, tak nerobia z nejakého oduševnenia, ale skôr iba zo záchranárskych dôvodov, aby táto značka prežila. Aj vy cítite, že ak sa do parlamentu dostanete, budete vďačiť najmä tejto emócii?

Výsledok sa ráta. Kľúčové je dosiahnuť päť percent, nie to, či to bude voňať viac alebo menej. Našou stratégiou je udržať jadrového voliča a získať nového. Minule chýbalo asi 1400 hlasov. Iste, za tie štyri roky niekto aj odíde na pravdu Božiu a pominie sa, plus bol brutálny atak na nášho jadrového voliča. Je dosť možné, že sa niečo odlomilo, navyše bude zrejme značne vyššia účasť, čo je pre nás ďalší dodatočný problém. Udržať voliča by nám nestačilo, otázkou bolo, akého voliča získať.

Aký nový typ voliča máte teraz šancu získať?

Voliča, ktorý chce stabilnosť, predvídateľnosť, normálnosť politiky. Feferónka je v guláši dobrá, ale len z feferóniek dobrý guláš nenavaríte. Ak chceme parlamentnú demokraciu, treba v parlamente KDH, lebo bez neho bude systém ohrozený. Prekvapivo zisťujem, že viacerí ľudia, ktorí predtým KDH nevolili ani ho nemali veľmi v obľube, sa nám teraz chystajú dať hlas. 

Takže veríte, že získate akéhosi systémového voliča, ktorý sa desí, že do konzervatívneho prostredia sa tlačí Kotleba či Harabin?

Nazvime ho systémový volič alebo volič, ktorý je srdcom demokrat. My sme preverení časom, sme stranou, ktorá prežila niekoľko predsedov. Pred štyrmi rokmi u nás neprebehla mobilizácia, teraz je to inak. Práve rozosielame desaťtisíc listov všetkým členom KDH, do každého listu dávame 30 letákov, voláme to „výzva 30“. Strana má 30 rokov, prosíme našich členov, nech rozdajú 30 letákov a pošlú 30 esemesiek. To je vnútorná mobilizácia, ale potrebujeme aj tú vonkajšiu. Cítime, že aj ľudia, ktorí nás ktovieako nemali radi, nás v tomto mori politologického šialenstva považujú za ostrov normálnosti.

Hovoríte o vašich bezmála 10-tisíc členoch. Ten obraz zvonka, aký KDH vyžaruje aj na mladších konzervatívnych voličov, ktorí by mali byť automaticky vašimi voličmi, je nelichotivý: je to obraz prestarnutej strany, kde je väčšina členov pasívnych, sú tam zo zotrvačnosti, napokon aj z vašich fotiek z predvolebných stretnutí ide dojem, že prevažujú ľudia so šedinami. Naopak, okolo nových strán ako PS/Spolu je cítiť dynamiku a sviežosť. Vy ste už takúto stranu prebrali, prečo sa to nedarí meniť?

Generalizácia je zárodkom nešťastia. Nie je to presne tak, ako ste opísali, ja na tie stretnutia chodím, naši starí kádeháci hovoria, že takéto živé stretnutia už roky neboli…

...to hovoria možno vzhľadom na živo pôsobiaceho predsedu KDH.

Myslia to v zmysle, že chodí veľa ľudí, aj veľa nových a mladých.

Tomu však protirečia výsledky študentských volieb, kde sa ukazuje, že KDH stále nevie osloviť mladých. 

Konzervatívne strany nebudú medzi mladými nikdy bodovať, tých 4,9 percenta v tomto type volieb sa mi nezdá až taký zlý výsledok. Jednoducho medzi najmladšími je to tak, že – obrazne povedané – polovica volí PS/Spolu a druhá polovica ĽSNS. Ale jednou z línií, ktorú tiež sledujeme, je, že tí mladí ľudia, ktorí volia PS/Spolu, prídu v nedeľu k rodičom a starým rodičom a budú sa zhovárať, kto koho volí. Syn alebo dcéra povie, že dá hlas PS/Spolu, rodič zalomí rukami s výkrikom „neblázni, tých ja voliť nebudem“, mladý povie, „no dobre, tak voľ aspoň to KDH“. 

V koľkých domácnostiach sa udeje to, že rodič pod vplyvom svojho progresívneho dieťaťa zvolí KDH?

Jasné, že to nemáme zmerané, ale vieme, že sa to deje. Vytvorili sme predpoklad, aby také niečo mohlo fungovať.

KDH sa teda v týchto voľbách spolieha na pomoc mladých progresívcov?

Nechytajte ma teraz za slovíčka, ja sa spolieham na to, že v tejto krajine je ešte rozum. Ide nám o to, aby sme naskladali to puzzle z viacerých čriepkov. Aj z tohto dôvodu sme dali na kandidátku 30 starostov, lebo každý z nich donesie svojho autentického voliča, ktorý by nás inak nevolil, ale bude si voliť svojho starostu. KDH má byť v parlamente a napriek všetkým tým sekaniciam aj bude v parlamente.

Vráťme sa k pôvodnej otázke. Sú zaujímaví ľudia, ktorí by sa radi angažovali v autentickej konzervatívnej strane, ale na KDH ich odrádza imidž, nemajú chuť sa tam angažovať, lebo necítia, že by bol o ich odbornosť záujem, nevidia tam pre seba priestor. V tomto sa niečo mení?

Ak to dobre dopadne, bude sa to meniť. Je pravdou, že momentálne vidím obrovské rezervy v činnosti strany, tajomníkov, štruktúr, v systéme riadenia.

Skúste byť konkrétnejší.

Nerád by som to rozpitvával, jednoducho potrebujeme do strany dostať dynamiku. Vidím stále enormné nedostatky, ako mohla byť a nebola tá strana dlhodobo riadená. Samozrejme, s angažovaním mladých ľudí je to zložitejšie, vedia rýchlo vzplanúť, idú zmeniť svet, ale keď sa to za dva dni nepodarí, vyhasnú. Svet sa dá zmeniť, ale za dva dni to nebude.

Pri PS/Spolu vidíme v teréne stovky ľudí, nielen členov, ale aj aktivistov, dobrovoľníkov. Koľkí sú to u vás?

Pri eurovoľbách sa podarilo, že zo štrnástich kandidátov do eurovolieb boli desiati schopní sa každý deň presúvať na iné miesto a byť na očiach. Pri tejto veľkej kandidátke nenájdete ani jedného, o ktorom by sa dalo povedať, že sme tam nemali koho dať. Mali sme opačný problém, viac ľudí chcelo, než mohlo kandidovať. Proste ľudia majú motiváciu niečo robiť, v tejto chvíli ani presne neviem, kto všetko čo robí v krajine, často sa o tom len dozvedám, čo je úplne dobre. KDH má asi 80 mutácií bilbordov s rôznymi tvárami, hráme ako veľký tím.

Ako predseda strany naozaj neustále mítingujete, až to pôsobí tak, že ste doslova ustretávaný a chýba vám energia na to, aby ste v celoslovenskej kampani priniesli niečo prekvapivé. To je rozdiel oproti Igorovi Matovičovi, ktorý až donedávna nechodil takmer na žiadne stretnutia s voličmi, zato mal voľnú hlavu na vymýšľanie nápadov, ako zaujať krajinu. Neprehnali ste to so stretnutiami?

Aké sú očakávania od predsedu KDH? Myslím, že som vcelku obdarený tvorivosťou, lenže musí to mať nejakú líniu. Ja som sa tiež musel prispôsobiť tomu, že od predsedu takej strany, akou je KDH, sa očakáva niečo iné než keď som bol v minulosti aktivistom. Navyše, OĽaNO má veľkú výhodu, je parlamentnou stranou, keď má teda nápad, vedia to mediálne naplno využiť, s tým nedokážeme ani nechceme súťažiť.

Máme však na mysli niečo iné, za posledné dva mesiace ste neprišli s témou, ktorá by zaujala.

Máme prorodinné opatrenia, máme ich nositeľov, to však mediálne nie je nič sexy, pretože je dopyt po výletoch v Cannes. Viem, o čom je reč, ja som dal pred siedmimi rokmi pred Malchárkovo Audi centrum banner „Skonfiškovať“, tiež to zarezonovalo.

Nemali ste teraz v kampani pokušenie objaviť v sebe starého Hlinu? Napokon, v tomto type kampaní ste takým prvolezcom, ešte azda aj pred Matovičom. Vtedy nad tým všetci dvíhali obočie, dnes je to už normálny štýl kampane, s ktorým Matovič možno vyhrá voľby. 

Aj my by sme vedeli spraviť nejakú prekvapivú vizualizáciu, ale mne je blízke aj stretávanie s voličmi a stále mám pocit, že po takýchto stretnutiach mám viac, nie menej voličov. Vizualizovaniu sa nebránim, ulicu mám odžitú, ale performance som nechcel robiť, pretože sa obávam, že ak opustíte mieru, vytvoríte nové nešťastie. Lebo keď sa vizualizuje všetko, mizne koncepčná práca. Viem, že žijeme takú dobu, sám som zvedavý, čo a ako zafunguje.

V ostatných voľbách bolo v odčerpávaní voličov KDH najúspešnejšie OĽaNO, ale o kľúčový počet voličov vás obrala aj Procházkova Sieť. OĽaNO je tu aj dnes, namiesto Siete je tu stredová Kiskova strana, ktorá žmurká aj po konzervatívcoch – kto sa vám zdá ako najväčší konkurent v získavaní voličov? 

Čítal som štúdiu, podľa ktorej sociálnych demokratov vytlačia zelené strany, konzervatívci zostanú, ale popri nich tu budú aj rôzne patvary. Záujem obsadiť konzervatívny priestor sa zvyšuje, dnes sú všetci konzervatívci, taká bitka tu ešte nebola. Mám to prechodené, okrem spomínaných strán cítim aj ĽSNS.

To, že aj ĽSNS loví medzi vašimi potenciálnymi voličmi, cítite viac napríklad na Spiši, kde je mimoriadne silný fenomén Kuffa? 

Cítime to všade. Ale áno, OĽaNO je faktor, Kiska je faktor, ĽSNS je faktor. Každý, kto ide okolo, si potrebuje udrieť do Hlinu, povedať neviem čo, aby presvedčil ľudí, aby od nás išli preč. Niekedy si naozaj pripadám ako medzi dvoma mlynskými kameňmi. V našom prostredí som pomaly za liberála a v tom liberálnejšom prostredí som za konzervatívca. Nemám si kde oddýchnuť.

Tú nálepku liberála ste si však paktom s PS/Spolu vypýtali sám.

Čo je na tom zlé, že sme ľuďom začali kresliť alternatívu?

O pakte sme viedli minulý rok celý jeden rozhovor, naše výhrady poznáte. V tejto chvíli však ide o vašich potencionálnych voličov, aj vy sám viete, že mnohí voliči KDH s tým mali problém. Nemáte pocit, že ste to v lete podcenili?

Poučka spin doktorov, že nie je dôležité, ako to je, ale ako sa to javí, funguje v tomto prípade úplne geniálne. My sme chceli rozbiť hru Smeru na neschopnú opozíciu, ktorá sa nie je schopná na ničom dohodnúť. Podľa mňa sa nám to aj čiastočne podarilo. Povedali sme, že alternatíva existuje, nebude to jednoduché, ale začína sa zjavovať jej tvár.

Súčasne ste tým odkryli pravý bok Igorovi Matovičovi, ktorý to naplno využil. Matovič nám minulý týždeň v rozhovore naznačil, že ešte predtým ako spustil pre pakt s progresívcami na vás kobercový nálet, tak vás pred týmto paktom súkromne varoval.

O tomto sme sa nerozprávali. Ale to, že na sviatok Sedembolestnej Panny Márie si zvolal tlačovku, na ktorej útočil na KDH, je niečo, čo sa jednoducho nerobí.

Ale museli ste si uvedomovať riziko, že podpisom takéhoto paktu odkrývate pravý bok. 

Ale kto tu hľadá pravdu? Milan Krajniak napíše blog, že som predával tričká s nápisom Milujem Mečiara. Viete, čo som robil? Predával som trička Volím Mečiara a Nevolím Mečiara. Robili sme popri tom štatistiku, že koľko ktorých tričiek sa predalo. V časoch najtvrdšieho mečiarizmu vyhralo tričko Nevolím Mečiara a ja som na tom zarobil tristotisíc korún. Tiež za nami vtedy chodili všelijakí mudrlanti, ktorí nám hovorili, nech tie tričká dáme z výkladu preč. Podobne ako Krajniak klame aj Matovič.

V čom klame Matovič?

Že sme progresívcom sľúbili červený koberec pre registrované partnerstvá, ale až po komunálnych voľbách. Mne sa to už ani nechce vyvracať. Kto chce poznať pravdu, tak si ju nájde.

Predstavte si, že je 1. marca a budete mať s PS/Spolu a inými stranami väčšinu na vládnutie. Čo by sa podľa vás malo diať na tomto hodnotovom poli?

Hoci tu už apokalyptici pomaly skákali z mostov, tak realita je taká, že sme sa PS/Spolu v týchto témach na ničom nedohodli. Poctivo sme povedali, aké môžu nastať alternatívy a aká bude naša reakcia. Dali sme k tomu už množstvo vyjadrení, všetci si ich môžu dohľadať. Ak však niekto chce vysvetlenie od Matoviča alebo z Hlavných správ, tak nech si ho zoberie odtiaľ.

 

Teraz sa veľa hovorí, kto za akých okolností vstúpi do vlády a čo bude chcieť mať vo vládnom programe. Čo sú programové priority KDH, pri ktorých budete nástojiť, aby boli v programovom vyhlásení vlády?

Nám svedčí pokora. Uchádzame sa o dôveru a takéto odkazovania, vydierania, polovydierania nie sú náš štýl. My sme predvídateľná strana a všetci vedia, čo od nás môžu očakávať. Nebudeme nikoho vydierať.

K tomu vás ani nenabádame. Len sa pýtame, ktoré body z vášho programu budete tvrdo presadzovať.

Viem, len som už trochu chorý z tých reality šou. Odkazovanie cez médiá, že ak to nebude, tak zvoláme tlačovku, to robiť nebudeme. Samozrejme, našou prioritou je rodina, to znamená opatrenia z nášho rodinného programu ako daňový bonus, tehotenský príplatok, škôlky, zníženie dane za vernosť, DVD dôchodok, zákon na ochranu života.

Aký je názor KDH na jedenásť bodov, o ktorých OĽaNO robí internetovú anketu?

Jedna vec je obsahová a druhá procesná stránka. Už som povedal, že ma urážajú reality šou. Pokiaľ ide o tých jedenásť bodov, tak o niečom sa dá rozprávať. Len to vyžaduje iný formát diskusie, ako je ten, že za dverami stojí pätnásť novinárov a čakajú na senzáciu. Treba si k tomu sadnúť a pokojne sa o tom porozprávať.

Je po voľbách a Igor Matovič príde, že týchto jedenásť bodov treba pretaviť do programového vyhlásenia vlády, lebo ľudia rozhodli. Čo mu na to poviete?

Ľudia vyjadrili názor v nejakej internetovej ankete, nejde o referendum. Uvidíme, ako bude Igor Matovič konať, a podľa toho sa zariadime.

Z prieskumov dnes vyplýva, že päť alebo šesť opozičných strán by mohlo spoločne zložiť vládu, ale pri pomeroch, ktoré by sme si ešte pred pár mesiacmi nevedeli predstaviť. Ak by to dopadlo zhruba takto, teda s OĽaNO ako lídrom, viete si predstaviť, že to vydrží?

Táto otázka je namieste, stretávam sa s ňou v kampani často. Moja hutná odpoveď je, že všetko je lepšie ako to, čo je teraz. Aj keď to nebude jednoduché. Verím, že sa dohodneme a vlak pôjde, aj keď občas vyletí nejaká iskra. Dôležité bude, koľko vlastne bude mocenských centier. Ak sú štyri subjekty, z toho je jedna dvojkoalícia, tak predpokladáte, že existuje päť mocenských centier. Keď v tom je však subjekt, ktorý má v sebe ďalšie tri subjekty a okrem toho ďalších desať osobností, ktoré keď sa rozkukajú, začnú uvažovať o založení vlastných strán, tak to môže byť problém. Preto je dôležité vedieť, koľko mocenských centier je v OĽaNO. Ja neviem, ako budú fungovať. Čo ak sa stane, že OĽaNO urobí nejakú dohodu a potom sa ozvú Vašečka, Grendel a Budaj a budú hovoriť, že ich sa nikto nepýtal?

Riešením by malo byť to, že každý tento subjekt bude súčasťou koaličnej zmluvy?

Ja neviem. Ak však bude treba robiť dohody aj s ďalšími subjektmi, ktoré sú na kandidátke OĽaNO, tak to už nebude štvorkoalícia alebo päťkoalícia, ale pomaly desaťkoalícia. To už by som bol naozaj opatrný. Ak vláda zmeny zlyhá, tak niekto bude utekať. Ja utekať nechcem. Namieste je teda otázka, komu treba volať, ak sa dohodneme s OĽaNO. Stačí Matovičovi alebo ešte aj niekomu inému?

Teraz sa zdá, že ten telefón drží pevne v rukách Igor Matovič.

Máte stav pred voľbami a stav po voľbách. Bude tiež závisieť od toho, aká bude tá väčšina, lebo na rad prídu aj nepopulárne veci, keď sa treba vedieť na seba spoľahnúť. Aby to fungovalo, mňa naozaj zaujíma, komu treba volať v OĽaNO. Ak povedia, že stačí Matovičovi, tak v poriadku.

V predchádzajúcich voľbách zohrali dôležitú úlohu hlasy z kresťanských spoločenstiev, ide približne o 40-tisíc hlasov. Značnú časť z nich získalo OĽaNO a KDH tieto hlasy chýbali. Pre KDH je to životná otázka: budete v týchto spoločenstvách teraz úspešnejší ako naposledy? 

Tých hlasov je 40- až 50-tisíc. V minulosti tam bolo veľké ohúrenie z OĽaNO, ale už prišlo aj isté vytriezvenie. Myslím, že teraz sa tieto hlasy budú viac deliť. Niečo zoberieme my, niečo OĽaNO, ale aj KDŽP či Sme rodina. Možno je to aj dobré, ale mňa to už trochu urážalo, keď niekto o týchto členoch spoločenstiev hovoril ako o svojich vojakoch. Som však rád, že KDH aj vďaka ľuďom, ktorých má na kandidátke, bude v súťaži o hlasy z týchto spoločenstiev veľmi silným hráčom.

V prieskumoch dôveryhodnosti politikov máte veľmi nízke čísla, na úrovni Harabina či Bugára. O čom podľa vás vypovedajú tieto čísla?

Tie čísla hovoria, že vzbudzujem emóciu.

To áno, ale prevažne negatívnu.

Prevažne negatívnu. V marketingu sa niekedy hovorí, že je jedno, či o mne hovoríte zle alebo dobre, ale správne napíšte moje priezvisko. Najhoršie, čo sa vám v politike môže stať, je to, že nevzbudzujete emóciu. To znamená, že ste zbytočný. Predsedu politickej strany môže pokojne 90 percent ľudí nenávidieť. Stačí, keď vás desať percent miluje. Keby som kandidoval za prezidenta, tak to je problém. Ale medzi láskou a nenávisťou je často minisekunda. Igor Matovič si svojou komunikáciou vypýtal mier na konšpiračných weboch. Ja som si ho nevypýtal. Nadávali mi do špinavých kresťanov, v kostole na mňa pokrikovali satan. Čo vám po tom všetkom poviem? Iste, dá sa na tom robiť.

Medzi voličmi KDH je ten pomer vo vzťahu k vašej osobe skôr obrátený, lenže aj tam je vidieť, že máte menšiu popularitu medzi svojimi ako iní lídri. My sa tiež stretávame s tým, že hoci ľudí bavíte, niečo ich veľmi vyrušuje, napríklad forma vašej televíznej debaty s Matovičom či s Kotlebom. Keďže v najbližších dňoch pôjdete do veľkých televíznych debát, považujete niečo z týchto vašich vystúpení spätne za chybu?

Vždy môžete urobiť niečo lepšie, ale počkajte na výsledok. Všetci tu strašne prežívajú prieskumy, ale ja som videl prieskumy, kde Milan Majerský strácal dva týždne pred voľbami na bývalého župana Chudíka dvadsať percent. A kto je županom v Prešovskom kraji? To, že sa diskusie niekomu páčili, niekomu nepáčili, pripúšťam. Keby som to dal s Harabinom alebo Kotlebom na štýl Jána Figeľa, tak mám svätý pokoj. Nikto by mi nezavolal, ale nebola by ani žiadna emócia. Neboli by sme v hre. KDH je v hre. Nájdite mi jedného človeka, ktorý vám povie, že KDH je zbytočné. Nikto to nepovie.

Foto: Andrej Lojan

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo