Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. február 2020, 08:05

Pellegrini pred voľbami navštívil s Orbánom maďarsko-srbskú hranicu

Pellegrini pred voľbami navštívil s Orbánom maďarsko-srbskú hranicu

Slovenský premiér Peter Pellegrini (uprostred vľavo) spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. FOTO TASR/DUNA/MTI

Pellegrini spolu s ministerkou vnútra Deinsou Sakovou dva týždne pred voľbami strašili migratnmi a deklarovali ochotu opätovne pomôcť Maďarsku chrániť hranice.

Predseda vlády Peter Pellegrini vo štvrtok na maďarsko-srbskom úseku schengenských hraníc pri juhomaďarskej obci Röszke spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom preveril stav ochrany hraníc.

Orbán zase varoval pred rastom tlaku migrantov na južné hranice Maďarska a zdôraznil, že so zlepšením počasia bude prichádzať k hraniciam čoraz viac migrantov. Označil to za "organizovanú inváziu."

Slovenský premiér si myslí, že hoci sa to nezdá, aj Slovensko vníma, že počet migrantov vzhľadom na zlepšujúce sa počasie narastá - a aj vo vnútrozemí SR sa už objavili skupiny migrantov prevážaní motorovými vozidlami prevádzačmi cez Slovensko.

Vo vrcholiacej kampani pred parlamentnými voľbami tiež pohrozil nebezpečenstvom v prípade prekročenia tejto hranice desiatkami tisíc migrantov, a ich smerovania na Slovensko. Podľa neho by vtedy mala SR "vážny problém."

"Plne sa stotožňujem so slovami pána premiéra, že toto je južná schengenská hranica aj Slovenskej republiky. Slovensko sa vzorne stará o svoju východnú hranicu s Ukrajinou, ale na juhu sme odkázaní na pomoc a spoluprácu s Maďarskom," dodal Pellegrini.

Pellegrini vyzdvihol, že vzťahy SR s Maďarskom sú vo všetkých oblastiach "veľmi priateľské a na dobrej úrovni", a predsedovi maďarskej vlády vyjadril vďaku za to, že v otázke bezpečnosti má Slovensko dobrého partnera na dobrú spoluprácu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Počas púte v Mekke budú povinné rúška a zakázané zhromaždenia. Ľudia nebudú mať dovolené dotýkať sa káby, ústrednej svätyne moslimov a cieľa účastníkov púte do Mekky. (TASR)

pred 4 hodinami

Americký profesor Stephen Hsu prišiel o svoju funkciu univerzitného viceprezidenta pre výskum a inovácie, lebo v minulosti schválil financovanie štúdie, ktorá následne preukázala, že strety americkej polície s černochmi nekončia smrťou výrazne častejšie, než jej strety s príslušníkmi iných etnických skupín. Píše české ECHO24.

pred 4 hodinami

Výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby sa bude musieť zopakovať. V pondelok to na tlačovom brífingu oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zároveň bude podľa neho nutné zmeniť legislatívu tak, aby nebola v rozpore s európskou. (TASR)