Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. február 2020

Valentín. Na polceste medzi tradíciou a komerciou

Malá úvaha o tom, čím tento sviatok určite nie je a čím by, naopak, mohol byť.
Valentín. Na polceste medzi tradíciou a komerciou

www.flickr.com/Philippe Leroyer

Na Slovensku sme si voči sviatku svätého Valentína nevybudovali veľmi vrúcny vzťah. Ruže, sviečky, bonboniéry, návšteva kina či luxusná večera v nás vyvolávajú predstavu presladenej romantiky, ktorá s reálnym životom nemá nič spoločné.

Manželov, ktorí si už počas spoločných rokov prešli dobrým aj zlým, tento sviatok akoby nemal čím osloviť. Slobodní ľudia môžu, naopak, prežívať pocity frustrácie z toho, že ho nemajú s kým osláviť.

Existuje aj iná cesta, ako len mávnuť rukou a rezignovať na tento dnes už prevažne komerčný sviatok?

Od pohanstva ku kresťanstvu

Sviatok svätého Valentína Cirkev začala sláviť na podnet pápeža Gelasia I. Písal sa rok 496 a pápež v tom čase premýšľal, ako vynahradiť ľuďom stratu iného, pohanského sviatku. Išlo o takzvané Luperkálie, oslavy vlčice, ktorá podľa legendy odchovala bratov Romula a Réma. Tieto oslavy ženskej plodnosti a materstva sa zvyčajne zvrhli na neviazané zábavy a orgie.

V tomto dátume sa tak do liturgického kalendára dostal nový sviatok. Bol spojený s príbehom svätca z talianskeho mesta Terni. Išlo o biskupa Valentína, ktorý žil v treťom storočí a previnil sa tým, že potajomky sobášil mladé zaľúbené páry.

Cisár totiž v tom čase zakázal uzatvárať manželstvá, keďže podľa neho mali negatívny vplyv na výkon vojenskej služby u mladých mužov. Hovorí sa, že kým bol Valentín vo väzení, uzdravil niekoľko chorých, medzi nimi aj dcéru žalárnika, do ktorej sa vraj zaľúbil a adresoval jej ľúbostný list. Z tohto príbehu sa odvodzuje aj neskorší vznik valentínskych listov a pohľadníc.

Počas reformy rímskokatolíckeho kalendára svätých z roku 1969 sa slávenie spomienky na svätého Valentína zrušilo Zdieľať

Toľko legenda. Oficiálne záznamy o živote tohto svätca sú oveľa skromnejšie. Zachovalo sa v nich len meno mučeníka, dátum jeho smrti a spôsob popravy. Keďže Valentín počas pobytu vo väzení odmietol obetovať pohanským bohom, bol napokon v roku 269 sťatý.

Počas reformy rímskokatolíckeho kalendára svätých z roku 1969 sa slávenie spomienky na svätého Valentína zrušilo. Bolo to práve pre nedostatok bližších informácií týkajúcich sa jeho osoby. Na jeho miesto nastúpila spomienka na svätých apoštolov Cyrila a Metoda, patrónov Európy. Tento sviatok ustanovil v roku 1980 pápež Ján Pavol II. svojím apoštolským listom Egregiae Virtutis.

Týmto činom sa naplno otvorili dvere ďalšej sekularizácii a vnímaniu Valentína v prvom rade ako komerčného sviatku.

V Rusku majú zaľúbenci svoj deň v júli

V Rusku majú svojho „Valentína“ začiatkom júla. Od roku 2008 sa tam stal oficiálnym Dňom rodiny, lásky a vernosti deň spomienky na svätých manželov Petra a Fevroniu z Muromu. Pravoslávna cirkev takouto formou chcela v spoločnosti vzbudiť úctu k tradícii a zabrániť tak šíreniu komerčných sviatkov, akým bol podľa jej názoru aj Valentín.

Peter a Fevronia boli bezdetný kniežací pár, ktorý žil v trinástom storočí. Legenda hovorí, že Fevronia bola chudobné roľnícke dievča, ktoré uzdravilo mladé knieža z choroby. On sa s ňou za to z vďačnosti oženil. Obaja niekoľko rokov pred smrťou vstúpili do kláštora a prijali mníšske rúcho. Zomreli spoločne v rovnaký deň, a to 8. júla. Od roku 1547 sú zapísaní medzi svätých pravoslávnej cirkvi.

Napriek snahe pravoslávnej cirkvi predložiť mladým tradičný vzor z histórie v podobe stabilného manželského zväzku, obľúbenosť sviatku svätého Valentína so svojou romantickou stránkou stúpa zvlášť u mladých Rusov.

Valentín vo svete

Komercionalizácia tohto sviatku pritom začala v Spojených štátoch už v 19. storočí a odtiaľ sa rozšírila do celého sveta. V Európe a Amerike sa tento deň spája najmä s okázalými darmi a oslavami, ale stal sa tiež vhodnou príležitosťou na žiadosť o ruku či vstup do manželstva.

V Brazílii a krajinách latinskej Ameriky sa za patróna zaľúbených považuje skôr svätý Anton a v deň jeho sviatku 12. júna sa slobodné ženy modlia k tomuto svätému za svojho budúceho manžela.

Inzercia

V Japonsku sa ujal zvyk obdarovať na Valentína mužov čokoládou. Týmto gestom ženy ukazujú, ako si ich vážia. Obdarovaní muži svojim partnerkám dar vrátia presne o mesiac – 14. marca, a to v podobe bielej čokolády. Tento deň je v Japonsku známy ako Biely deň.

Slovenská dilema: oslavovať či neoslavovať?

Kým mnohé krajiny si vytvorili svoje vlastné valentínske tradície, my sme na tento sviatok viac-menej rezignovali. Keďže u nás prebiehajú tradičné cyrilometodské oslavy 5. júla, februárová spomienka ostáva tak trochu v ich tieni. Príležitosťou na obnovu manželských sľubov či pripomienkou hodnoty manželstva sa v katolíckej Cirkvi stal skôr decembrový sviatok Svätej rodiny.

Príležitosťou na obnovu manželských sľubov či pripomienkou hodnoty manželstva sa v katolíckej Cirkvi stal skôr decembrový sviatok Svätej rodiny Zdieľať

Čo teda robiť s Valentínom?  V snahe nájsť na túto otázku odpoveď prišli viaceré organizácie so svojimi nápadmi.

Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou a hematologicko-transfúznymi oddeleniami organizuje každoročne Valentínsku kvapku krvi. Jej cieľom je motivovať ľudí, aby darovali krv a pomohli tak tým, ktorí to najviac potrebujú.

Ďalšou aktivitou, ktorá tento rok oslávi svoj jubilejný desiaty ročník, je Národný týždeň manželstva. Celosvetová kampaň The Marriage Week, ktorej je NTM súčasťou, pritom prebieha už od roku 1997. Prvý raz sa uskutočnila v Anglicku a v nasledujúcich rokoch sa rozšírila aj za hranice krajiny. Dnes je do nej zapojených takmer 30 krajín sveta.

Národný týždeň manželstva sa na Slovensko dostal v roku 2010. Odvtedy sa kampaň na podporu manželstva vďaka stovkám dobrovoľníkov v regiónoch rozšírila do mnohých miest a obcí. Národný týždeň má každoročne svoju tému, ktorou upriamuje pozornosť na rôzne aspekty manželského vzťahu.

Zaľúbené páry budú tiež tento rok už trinástykrát putovať do Šaštína v rámci Púte zaľúbených. Trojdňový program, ktorý prebieha v čase sviatku sv. Valentína, láka každoročne stovky návštevníkov. Nejde pritom len o mladých zaľúbencov, ale aj o snúbencov či manželov.

Katolícka zoznamka katRande organizuje v období po Valentínovi niekoľko „speed datingov“ v Žiline, Košiciach a Bratislave. Tieto krátke neformálne stretnutia a rozhovory majú slúžiť ako priestor na zoznámenie sa s novými ľuďmi a príležitosť k ďalšiemu spoznávaniu.

Prejavy lásky a pozornosti nie sú len pre zaľúbených

Zmysel Valentína určite nie je v nakupovaní drahých darov či v okázalých prejavoch pozornosti. Mohol by sa ale premeniť na autentickú oslavu lásky.

Manželia v tento deň môžu skúsiť obnoviť dávno zabudnutú romantiku či urobiť pre druhého niečo, čo dlho odkladali. Slobodní ľudia by, naopak. mohli nájsť novú motiváciu a odhodlanie urobiť ďalší krok na ceste hľadania životného partnera. 

Malému daru sa v tento deň určite potešia aj deti, starí, chorí či inak prehliadaní alebo osamelí ľudia, ktorým sa počas roka veľa prejavov lásky a nehy neujde.

Asi nie je možné zbaviť Valentína istého pozlátka, ktoré ho robí adeptom na najgýčovejší sviatok roka. Dá sa však opätovne vykročiť po stopách biskupa z tretieho storočia a pokračovať v tom, čo robil on: podporovať mladých ľudí v ich láske a motivovať ich na vstup do manželstva.

Odporúčame