Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
13. 02. 2020, 13:08

Marián Čaučík: Chcem byť poslancom s pridanou hodnotou

Rozprávali sme sa s Mariánom Čaučíkom, ktorý kandiduje do parlamentu za KDH (č. 12) a je lídrom modulu Sila kresťanského a konzervatívneho sveta.
Marián Čaučík: Chcem byť poslancom s pridanou hodnotou

Tridsať rokov sa pohybujete v prostredí rozvojových organizácií, ste riaditeľom Dobrej noviny, zakladateľom eRka. Prečo ste sa rozhodli vstúpiť do politiky?

Mal som tú česť stáť spolu s ostatnými pri zrode týchto projektov a rozvíjať ich. Takisto som veľmi vďačný za úspešné pro- life iniciatívy ako Deklarácia práv počatého dieťaťa, či 25.marec - Deň počatého dieťaťa. Mimovládny sektor je veľmi užitočný, ale pochopil som jednu vec. Môžete sa snažiť veci meniť, niečo sa aj zmeniť dá, ale potom sa dostanete po určitú hranicu, keď už sú potrebné systémové zmeny, ktoré sa dajú urobiť len cez politiku. Ak dostanem dôveru, budem naďalej slúžiť, len na inej úrovni, v širšom rozmere, s ešte väčšími možnosťami. Mám skúsenosť, že keď sa spoja dobrí ľudia pre dobrú vec, dokážu veľké veci a to najmä vtedy, ak pre svoje dielo prosia o požehnanie. Túto úžasnú skúsenosť chcem spolu s ďalšími priateľmi na kandidátke KDH priniesť do politiky. 

Ak by ste sa stali poslancom, v ktorých oblastiach by ste sa chceli pohybovať? Predpokladáme, že vzhľadom na vaše doterajšie pôsobenie, asi najmä v sociálnej politike. Alebo sa mýlime?

Áno, a v rámci sociálnej politiky, ktorá je skutočne širokou oblasťou, som si stanovil šesť konkrétnych cieľov: rozhľadená nová generácia; rozvinuté regióny; silnejšie rodiny; ochrana starších, slabších a prírody; podpora inovácií a rozvíjanie spoločného dobra. V čase veľkého dochádzania za prácou, malého prírastku detí a starnutia obyvateľstva potrebujeme riešenia, ktoré dajú do centra sociálnej a ekonomickej politiky prirodzenú rodinu založenú na vzťahu muža a ženy a na viacgeneračnej solidarite.

Ak sa KDH dostane do parlamentu, chcel by som byť poslancom s pridanou hodnotou. Človekom, ktorý bude s ľuďmi pracovať a prepájať ich. Snažím sa to robiť už aj v kampani.

Na kandidátke KDH ste s číslom 12 lídrom modulu Sila kresťanského a konzervatívneho sveta, ktorý tvoria kandidáti až po číslo 31. Kto tvorí túto dvadsiatku osobností?

V oblasti rodinnej politiky je to Marek Michalčík, Renáta Ocilková, Marcel Mikolášik, Anna Verešová, Miriam Kuzárová. V sociálnej politike Soňa Gáborčáková, ktorá sa doteraz venovala legislatívnym návrhom v parlamente, či Katarína Hulmanová, dlhoročná aktivistka a šéfka Fóra kresťanských inštitúcií. Martin Šmilňák a Bohdan Hroboň sa venujú oblasti vzdelávania. Máme aj ľudí, ktorí reprezentujú oblasť vyrovnania sa s minulosťou, najmä s tou komunistickou, s čím máme veľký problém. Sú to Braňo Borovský či Ondrej Krajňák.

S týmito ľuďmi si viem predstaviť úzku spoluprácu. Sú novými tvárami KDH. Je to veľmi dôležité, lebo na Slovensku sa politické strany väčšinou vnímajú len cez svojich lídrov, čo je škoda.

Práve táto výhrada zaznieva aj smerom ku KDH, že je stranou jedného muža.

„Som presvedčený, že toto najsilnejšia kandidátka KDH za posledné obdobie, vidím v tom prísľub dobrého vývoja. Máme kvalitný program, zaujímavých ľudí, len potrebujeme reštart.“ Zdieľať

Určite to tak nie je. Samozrejme, predseda je vždy najviditeľnejšou tvárou strany, ale KDH je rozvetvené hnutie, ktoré ma hlboké korene v regiónoch. Všetci 150 kandidáti sú hodnotovo jasní kresťania. V tom je výhoda KDH ako alternatívy pre kresťanského voliča. Sila KDH je v členoch, v regiónoch a v nových osobnostiach, ktoré prijali pozvanie na kandidátku. Vrátane veľkého množstva mladých kandidátov, čo dokazuje, že sme atraktívni aj pre nastupujúce generácie.

Som presvedčený, že toto najsilnejšia kandidátka KDH za posledné obdobie, vidím v tom prísľub dobrého vývoja. Máme kvalitný program, zaujímavých ľudí, len potrebujeme reštart.

Problém spočíva v tom, že ostatné strany hovoria o KDH presný opak. Napriek tomu, že KDH o sebe tvrdí, že je kresťanskou a konzervatívnou stranou, v skutočnosti rokuje a má dohodu o neútočení s liberálnymi stranami. Je KDH autenticky kresťanská strana? 

KDH zostáva štandardnou kresťanskou, konzervatívnou a demokratickou stranou so širokou členskou základňou, ktorá chráni kresťanské hodnoty a kultúru, chráni život od počatia po prirodzenú smrť a chráni prirodzenú rodinu s jej štýlom života.

„KDH nebolo, nie je a nebude liberálne, zostáva štandardnou kresťanskou, konzervatívnou a demokratickou stranou so širokou členskou základňou, ktorá chráni kresťanské hodnoty a kultúru.“ Zdieľať

Dohoda o neútočení s liberálmi môže na prvý pohľad zmiasť, ale keď sa na to pozrieme politicky, je to v poriadku. Potrebujeme ľudom ukázať alternatívu k Ficovej vláde. Je to odraz slovenskej reality, nikdy tu nebude 80 percent konzervatívnych voličov. Každá iná strana je mixom hodnôt, KDH je ale jednoznačne postavená na tradičných hodnotách. Ak vytvoríme vládu s liberálnejšími stranami, čomu sa nevyhneme, ak chceme odstaviť Smer od moci, o to viac budeme v takomto zoskupení hájiť kresťanské a konzervatívne hodnoty.

Foto: Július Kotus a Martin Črep

Marián Čaučík (54): Dlhoročný kresťanský aktivista. Počas komunistického režimu pracoval s deťmi a mládežou v “podzemnej cirkvi” pod vedením Evžena Valoviča a otca kardinála Jána Chryzostoma Korca. V roku 1990 bol medzi zakladajúcimi členmi eRka - hnutia kresťanských spoločenstiev detí, neskôr sa stal jeho predsedom. Inicioval vznik vianočnej koledníckej akcie Dobrá novina, najväčšej pravidelnej dobrovoľníckej akcie na Slovensku. V súčasnosti pôsobí ako jej riaditeľ.

Prezident SR Andrej Kiska mu udelil v januári 2019 štátne vyznamenanie, Pribinov kríž II. triedy, za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.

 

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame