Prezradená pointa Petra Mišáka

Profil a tvár spisovateľa a publicistu Petra Mišáka je čitateľovi dobre známa najmä z jeho bohatej básnickej tvorby. Mišák však nateraz odbočil od poézie k prozaického žánru. Výsledkom toho je zbierka poviedok s názvom Pointa smrť.

Na priestore šiestich próz sa autor pokúša načrtnúť čitateľovi tému zmyslu bytia. Ľudské osudy v bežnom živote ale aj v Mišákovej Pointe smrť sú rôznorodé, pestré a zaujímavé, no spája ich jedna vec – smrť, ktorá je vždy na ich konci. Prichádza náhle, nečakane, ale aj kradmo a potichu. „Pán Ferenc od toho dňa už nevstal. Darmo ho pani Ida i Jana nabádali, prosili, aby prešiel aspoň zopár krokov. Starec iba nemo krútil hlavou a uprene hľadel na kyvadlo hodín. A tie mu napokon odbili.“

Je pozoruhodné, ako autor vo svojej najnovšej knihe narába s opismi postáv a situácií. Sú v nich viditeľné silné poetické črty, autorovi vlastné a blízke z predošlých zbierok poézie. Tu však nebola potrebná básnická strohosť a stručnosť – Mišák mohol a aj uplatnil svoje štylistické majstrovstvo v širšom zábere. „Pozerať na Silviu je ešte stále zaujímavé. Prsty má ako vetvičky suchých ríbezlí obalené papierom. Drží v nich tú svoju hnedú smrť a vôbec sa jej netrasú. Dávno sa stratila pravidelnosť i sošná hladkosť jej maliarskych a hudobníckych prstov. Ostala iba ich pohyblivosť a sila. A ostala noblesa trochu krivých malíčkov, pestovaných nechtov, úzkych dlaní a zápästí ako vtáčie nôžky.“

Mišák podsúva ľudské a spoločenské problémy čitateľovi nenútene, bez zbytočného fabulovania a násilného úmyslu zaujať. Jednotlivé poviedky sú živé vďaka svojmu príbehu, ktorý je svojou autentickosťou blízky aj napriek tomu, že sa odohráva napríklad v čase druhej svetovej vojny, tak ako je to v prípade poviedky Pri ceste.

Autor sa nevyhol ani téme erotiky, ktorá sa v poslednej dobe teší veľkej popularite a čitateľské publikum si ju v tvorbe čoraz častejšie vyžaduje. Mišák však neskĺzol k lacným formám, práve naopak. Krehkými výrazovými prostriedkami sa stáva akýmsi sprostredkovateľom - ostáva len na čitateľovi, ako si v textoch nájde odpovede na svoje otázky.

V piatich kratších a jednej dlhšej poviedke Peter Mišák pútavo a najmä čitateľne prezradil svoju piontu – Pointu smrť. Prezradil ju aj Ladislav Ťažký v záverečnom posudku ku knihe: „Do textov sa treba jednoducho v pokoji začítať a v čítaní sa s autorom rozprávať.“ Bude to naozaj príjemný rozhovor.

Peter Mišák : Pointa smrť - vydavateľstvo Esa (pre Knižné centrum Žilina), Bratislava 2007, k zakúpeniu TU

Michal Badín

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo