Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
12. február 2020

Anna Záborská: Zanedbali sme výchovu nových kresťanských politikov.

Zanedbali sme výchovu nových kresťanských politikov. Musíme to zmeniť!
Anna Záborská: Zanedbali sme výchovu nových kresťanských politikov.

Pani Záborská, vo vrcholovej politike ste 20 rokov, čo Vás motivuje opäť sa uchádzať o dôveru voličov?

Odpoveď tkvie v mojej výchove, vo formujúcom pôsobení môjho otca Antona Neuwirtha. Učil nás, že nemožno utiecť z boja pokiaľ cítime, že máme poslanie. On neuhol až do svojej smrti a to napriek tomu, že aj vo svojej vlastnej strane nenašiel vždy pochopenie. Kým budem vládať, budem brániť hodnoty kresťanstva zhmotnené našou tradíciou v kolakovičovskej Rodine.

Kresťanská politika na Slovensku nie je v dobrom stave. Preto pokračujem. Preto sme vytvorili Kresťanskú úniu. Musíme sa vrátiť k hodnotám a ideám Silvestra Krčméryho, Vladimíra Jukla, Jána Korca, môjho otca a mnohých ďalších.

Čo chápete ako krízu kresťanskej politiky na Slovensku?

Prázdnotu. Nevýraznosť. Neprítomnosť vízie pre Slovensko z pohľadu kresťana. Neschopnosť ísť do rizika v boji za dobro. Absenciu zásadového kresťanstva v politike.

Čakal som, že poviete vypadnutie KDH z parlamentu, voľbu Alojza Hlinu za predsedu hnutia, roztrieštenosť kresťanov v politike...

To sú len dôsledky, nie príčiny krízy. Okrem toho dve z troch vecí, ktoré ste spomenuli, sa týkali KDH. Ale medzi KDH a kresťanskou politikou na Slovensku nie je znamienko „rovná sa“.

Príčinou je, že sme v mene rôznych kompromisov stratili smer. Nechápte ma zle. Politik môže urobiť kompromis, ale nesmie poprieť sám seba. Túžba vládnuť nesmie byť na prvom mieste. Účel nesvätí prostriedky. Príklad úpadku mnohých kresťansko-demokratických strán na západe je jasným varovaním.

Ďalšou príčinou, ktorá úzko súvisí s tou prvou je, že sme zanedbali výchovu novej generácie kresťanských politikov. Ľudí, ktorých robiť politiku napĺňa, chcú slúžiť svojmu národu a hlavne jej rozumejú. Ján Čarnogurský toto chápal. Odvtedy, ale prešlo mnoho rokov.

Mladým absolventom napr. Kolégia Antona Neuwirtha alebo Spoločenstva Ladislava Hanusa, ktorí sú vedení k tomu, aby pôsobili v rôznych oblastiach verejného života, akoby chýbal impulz aktívne sa zapojiť do politiky.

S Vaším druhým bodom by mnohí nesúhlasili. V politike je predsa mnoho „nových“ kresťanov. Eva Grey, Maroš Čaučík...

Politika je profesia ako každá iná. Treba sa na ňu pripravovať. Dnes mnohí majú pocit, že stačí kandidovať za poslanca a už som politikom a pomaly môžem byť premiérom. Domnievam sa, že aj to je jedna z príčin stavu Slovenska. Chcieť byť politikom či byť zvolený nestačí. Treba sa na to v pokore pripravovať, získavať skúsenosti.

Ako to chcete riešiť?

Svoje nasledujúce roky v politike chcem venovať hľadaniu a príprave kresťanských politikov pre Slovensko. Preto sa ešte nevenujem vnúčatám. (úsmev) Slovensko potrebuje dobrých pripravených politikov - kresťanov. Moje vnúčence ich potrebujú. Aj preto je tu Kresťanská únia. Chceme postupne meniť Slovensko. Pre mňa je kľúčový rok 2022 a voľby starostov, primátorov a županov. Tam by sme radi postavili prvých zásadových a odborne pripravených kandidátov. Pre toto nehorí srdce v Kresťanskej únii iba mne, ale aj Branislavovi Škripekovi. Už teraz obchádza Slovensko a hľadá prvých sto odvážnych.

Inzercia

To je teda Váš dlhodobý plán, čo ale chcete dokázať ako poslankyňa Národnej rady?

Nemám veľké oči, ale ani malé ciele. (úsmev)

Do našej zmluvy s hnutím OĽaNO sme presadili niekoľko dôležitých bodov na obranu kultúry života: neratifikovanie Istanbulského dohovoru, odmietnutie registrovaných partnerstiev, adopcií detí homosexuálnymi pármi. Toto sú podmienky pre vstup a zotrvanie hnutia OĽaNO ako aj Kresťanskej únie v akejkoľvek vláde.

S touto vecou bude súvisieť aj sledovanie, aby sa genderová ideológia nedostala nepozorovane do našej praxe. Aby sa nám nestalo, že síce Slovensko odmietne Istanbulský dohovor, ale genderizmus sa dostane napríklad do našich škôl a verejnoprávnych médií.

Tretia vec je to, čomu sa venujem už desaťročia: ochrana života a rodiny. Možno opäť nedosiahneme veľké sprísnenie potratového zákona, ale musíme presadiť aspoň menšie, zato dôležité body: systémovú pomoc matkám, ktoré zvažujú potrat, aby si dieťatko mohli nechať; skutočné právo žien zvažujúcich potrat na informácie o dôsledkoch svojho rozhodnutia a o možnostiach ako zachrániť život dieťatka a iné. Tieto opatrenia nepotrebujú zmenu zákona a ani nemôžu byť chápané ideologicky. A preto verím, že sa nám to podarí.

Posledná téma, ktorej sa chcem venovať je postavenie matiek a ohodnotenie ich neplatenej práce v domácnostiach. Ak chceme pre ženy čosi urobiť, uznajme ich nezastupiteľnú rolu v rodinách a to tak pri výchove detí ako aj pri starostlivosti o chorých a odkázaných príbuzných.

Plánov je to veľa...

Až som sa preľakla pri ich vymenúvaní. (úsmev) Na druhej strane nebudem v tom sama. V Kresťanskej únii budujeme tím, ktorý na tom bude pracovať. Okrem toho KÚ je členom Európskeho kresťanského politického hnutia, ktoré funguje vo viac ako 20 krajinách Európy a Branislav Škripek je jeho predsedom. Ja som výkonná podpredsedníčka Paneurópskej únie a teda sa môžeme oprieť aj o našich partnerov a ich skúsenosti v zahraničí.

Ako podľa Vás dopadnú tieto voľby?

Úprimne? Neviem. Nech však dopadnú akokoľvek, v marci zdvihnem telefón a budem sa snažiť hovoriť s parlamentnými politikmi, ktorí sa odvolávajú na kresťanstvo a budem hľadať možnosti ako spolupracovať v mene dobra pre Slovensko. Ak chceme budovať Slovensko ako dobré miesto pre život, nič iné mi neostáva. Budovala som mosty v Európskom parlamente, budem ich budovať aj na Slovensku.

 

Objednávateľ: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA, Zámocká 6873/14, Bratislava, IČO: 42287511
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame