Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2015

Nemecko si vie predstaviť centrálne ministerstvo financií eurozóny

Nemecko je ochotné diskutovať o vytvorení postu ministra financií eurozóny, ktorý bude mať vlastný rozpočet aj vlastné príjmy z daní. Informovala o tom agentúra Reuters na základe článku v dnešnom, najnovšom vydaní časopisu Der Spiegel. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker totiž v júni pre...

Nemecko je ochotné diskutovať o vytvorení postu ministra financií eurozóny, ktorý bude mať vlastný rozpočet aj vlastné príjmy z daní. Informovala o tom agentúra Reuters na základe článku v dnešnom, najnovšom vydaní časopisu Der Spiegel.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker totiž v júni predstavil svoju víziu tesnejšej integrácie ekonomík menovej únie, ktorá počíta aj s tým, že jedného dňa dôjde aj k vytvoreniu spoločného ministerstva financií.

Podľa časopisu, ktorý sa odvoláva na zdroje z nemeckého ministerstva financií, šéf tohto rezortu Wolfgang Schäuble je vraj otvorený myšlienke transferu "značných finančných zdrojov" z výberu daní v Nemecku do separátneho rozpočtu eurozóny. Jednou z možností ako ho financovať by totiž mohol byť prevod časti z výberu dane z pridanej hodnoty a daní z príjmov štátov eurozóny do tohto spoločného rozpočtu, píše Der Spiegel.

"Sme pripravení seriózne rokovať o týchto otázkach," cituje časopis jedného z nemenovaných predstaviteľov ministerstva.

Hovorkyňa ministra Schäubleho to nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Uviedla len, že diskusia o vytvorení separátneho rozpočtu eurozóny je len na začiatku a jednotlivé body tohto plánu je potrebné posudzovať v celkovom kontexte. Okrem toho si vyžiada aj zmeny v európskych zmluvách.

Europoslanec Elmar Brok, popredný člen nemeckých vládnych konzervatívcov kancelárky Angely Merkelovej, zase časopisu povedal, že eurozóna by mala zvážiť zavedenie vlastnej dane.

Juncker vo svojej správe, ktorú pripravil v spolupráci s Európskou centrálnou bankou a ďalšími inštitúciami Európskej únie, v rámci tesnejšej integrácie navrhol väčšiu pomoc štátom, ktoré zápasia s krízou, ale v kombinácii s prísnejším disciplinárnym konaním proti  tým krajinám, ktoré neplnia fiškálne ciele. A zároveň v správe odporúča, aby boli niektoré kroky prijaté čo najrýchlejšie, už v nasledujúcich dvoch rokoch. Ide napríklad o zavedenie spoločného systému poistenia vkladov či podporu konkurencieschopnosti. Medzi dlhodobejšie úlohy zaradil Juncker napríklad vytvorenie spoločného ministerstva financií.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Využívanie heliportu vo Vatikánskych záhradách výrazne zrýchli transport pacientov, hovorí riaditeľka jednej z najväčších detských nemocníc. Vatikánsky heliport nechal vybudovať pápež Pavol VI. Foto: vaticanstate.va Pristávaciu plochu pre vrtuľníky vo Vatikáne, ktorú terajší pápež František využíva ...

Presun utečencov do Drážďan vyvolal v Nemecku násilné protesty

Presun utečencov do Drážďan vyvolal v Nemecku násilné protesty

Východonemecké Drážďany boli v piatok večer dejiskom viacerých demonštrácií v súvislosti so sťahovaním utečencov do miestneho tábora, pričom utrpeli traja ľudia zranenia pri násilných potýčkach. Agentúra DPA dnes informovala, že prívrženci krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD) ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.