Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. február 2020, 17:43

Danko so Smerom iniciujú mimoriadnu schôdzu parlamentu, podporí ju aj ĽSNS

Danko so Smerom iniciujú mimoriadnu schôdzu parlamentu, podporí ju aj ĽSNS

Foto - TASR/Jaroslav Novák

Podmienkou Andreja Danka je, aby vláda predložila na rokovanie aj Istanbulský dohovor. Most-Híd mimoriadnu schôdzu nepodporí, kritizuje ju aj opozícia.

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko sa dohodol s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom na zvolaní mimoriadnej schôdze parlamentu. Dankovou podmienkou je, aby vláda predložila na rokovanie aj Istanbulský dohovor.

Na mimoriadnej schôdzi chce Smer-SD prerokovať zdvojnásobenie prídavkov pre rodičov a zavedenie 13. dôchodku. Ďalšou podmienkou Danka je zrušenie diaľničných známok pre fyzické osoby či živnostníkov s vozidlami do 3,5 tony.

Danko si podľa svojich slov myslí, že Istanbulský dohovor bol Národnou radou SR odmietnutý. Keďže prezidentka SR Zuzana Čaputová podľa neho nemá rovnaký názor, Danko sa politicky dohodol s Ficom a Pellegrinim na postupe vo veci Istanbulského dohovoru a niektorých iných zákonov.

Šéf parlamentu potvrdil, že mimoriadnu schôdzu zvoláva poslanecký klub Smeru-SD a SNS. "Predpokladám, že budeme mať viac ako 50 podpisov, nielen 30, ktoré potrebujeme. Chcem pomôcť predsedovi vlády so zákonmi, ktoré sú dôležité, a súčasne mojou podmienkou na túto podporu bolo, aby vláda predložila na rokovanie aj Istanbulský dohovor," povedal na utorkovej tlačovej konferencii.

"Ak by Istanbulský dohovor parlament odmietol, pani prezidentka už nemá žiaden argument, ktorý včera použila, a verím, že si už nevymyslí ďalší argument na to, aby Istanbulský dohovor na Slovensku prestal byť témou," doplnil v tejto súvislosti Danko.

Ďalšia Dankova podmienka - zrušenie diaľničných známok - by sa podľa slov predsedu parlamentu mala dotknúť aj právnických osôb a živnostníkov s vozidlami do 3,5 tony.

"Priznávam, že je to jedna z politických podmienok mimoriadnej schôdze a je to súčasne aj moja výzva, aby sa úplne zmenili zákony, ktoré určujú výšku nielen diaľničných známok, ale aj mýta, a aby sa zmenil systém výstavby diaľnic," podotkol Danko, ktorý chce, aby ľudia vedeli, že štát zodpovedne koná a "nechce od ľudí niečo, čo si nezaslúži". Zároveň podotkol, že toto opatrenie "nie je žiadnym výstrelom do tmy".

Danko tiež dodal, že kontaktoval aj ďalšieho koaličného partnera, predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára. "Ponúkol som mu aj to, aby sme si zvolali ešte Koaličnú radu, aby pochopil všetky súvislosti. Podľa mňa nemá všetky informácie, a verím, že aj Most-Híd ešte prehodnotí postoj k tejto mimoriadnej schôdzi," pripomenul.

Zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu podporí aj ĽSNS. "Podporíme všetky aktivity proti nebezpečnej LGBT propagande," uviedol pre TASR hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica.

Inzercia

Most-Híd zvolanie schôdze považuje za nezodpovedné

Vládny Most-Híd nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, kde chcú Smer-SD a SNS prerokovať zdvojnásobenie prídavkov pre rodičov a zavedenie 13. dôchodku. Podmienkou SNS je tiež rokovať o Istanbulskom dohovore a zrušení diaľničných známok. Most-Híd je presvedčený, že v čase vrcholiacej volebnej kampane nie je zodpovedné zvolávať mimoriadnu schôdzu parlamentu.

"Most-Híd je zodpovedná strana, preto sa tohto procesu nezúčastní," uviedla pre TASR hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme. Zvolávať schôdzu v čase kampane nie je podľa strany zodpovedné, obzvlášť k téme, ktorá zvyšuje spoločenské napätie, pričom Istanbulský dohovor takou témou podľa strany je.

Strana podľa hovorkyne nemá výhrady k návrhom, ktoré pomôžu dôchodcom a mladým rodinám. Magdeme dodala, že Most-Híd už skôr inicioval podobné opatrenia. Napriek tomu zvolávať mimoriadnu schôdzu, na ktorej by sa v zrýchlenom režime prijímali nové opatrenia, Most-Híd nechce.

"Sme však presvedčení, že Slovensko momentálne nečelí žiadnej hrozbe, aby sa musel využívať nástroj skráteného legislatívneho konania a poslanci schvaľovali zákony, na ktoré by musela nájsť potrebné finančné prostriedky ďalšia vláda. Strana Most-Híd nemá záujem participovať na volebnej kampani žiadnej politickej strany," uviedla Magdeme v tejto súvislosti.

Opozícia: Smer predvádza volebnú korupciu najhrubšieho zrna

"Volebná korupcia, ktorú tu predvádza Peter Pellegrini (Smer-SD) a celý Smer-SD, je nehoráznosť. Svojimi návrhmi na zvýšenie rodičovského príspevku a presadeniu 13. dôchodku ukázali populizmus najhrubšieho zrna, ktorým chcú zakryť svoje každodenné rozkrádanie," uviedla SaS v stanovisku pre médiá.

Podľa opozičnej strany sa Smer-SD bojí, že vo voľbách si ľudia zvolia poctivých politikov, ktorí vytrhnú Slovensko z rúk korupčníkov a mafie. "Uvedomujú si svoj koniec a ešte na poslednú chvíľu chcú využiť dane a štátne peniaze na zaplatenie vlastnej kampane. Navyše, je absolútne neprípustné, aby tu končiaca vláda takto hospodárila s peniazmi nás všetkých a nechávala tu za sebou spálenú zem," tvrdí SaS. Vyzvala preto orgány činné v trestnom konaní, aby sa touto "volebnou korupciou Smeru-SD" zaoberali.

Nezaradená poslankyňa Veronika Remišová kandidujúca za stranu Za ľudí je presvedčená, že predseda Smeru-SD Robert Fico robí zúfalé pokusy a chystá sa zneužiť parlament na predvolebnú kampaň. "Pracovať v prospech rodín a nie oligarchov v pozadí Smeru-SD mohli celé štyri roky," podotkla v stanovisku pre médiá.

Zároveň je presvedčená, že takýto bezbrehý populizmus dovedie krajinu do veľkých problémov. "Nakoniec na to doplatia tí najslabší, tak ako sa to stalo v Grécku - mladí ľudia a dôchodcovia. Preto je dôležité, aby každá zo strán demokratickej opozície urobila maximum pre to, aby ľudia prišli voliť, a aby prišli voliť aj nerozhodnutí voliči a nevoliči. Smeru-SD ide o všetko a urobia všetko, aby sa udržali pri moci," dodala Remišová.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 4 hodinami

Remišová hovorí, že je v záujme všetkých koaličných partnerov, aby súčasná vláda vydržala. "Fico, Pellegrini a extrémisti sú najhoršou cestou pre Slovensko." Nechcela povedať či si vie predstaviť Eduarda Hegera na poste premiéra. 

 

 

pred 4 hodinami

"Ak by som ja mala stáť v ceste, som ochotná ponúknuť svoju pozíciu. Na Kolíkovej to vôbec nestojí," hovorí ministerka spravodlivosti. Remišová tvrdí, že ju na odchod z postu nikto nevyzval, ale opakuje, že na stole sú všetky možnosti. 

pred 4 hodinami

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová nekonkretizovala výsledky dnešných rokovaní. Hovorí, že v diskusiách budú naďalej pokračovať. Na stole sú podľa nej všetky alternatívy, nepovedala, či sú Matovič alebo Krajčí naklonení odchodu zo svojich funkcií. Hovorí, že chce, aby parlament pokračoval v takom zložení, ako bol zvolený vo voľbách. "Rekonštrukcia na pôdoryse týchto volieb," vysvetlila. Viackrát opakovala, že si to vyžaduje dlhé diskusie. Priznáva, že poslanci Za ľudí majú problém so spôsobom vládnutia.

pred 5 hodinami

Podľa šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej v koaličnej kríze "nejde o Sputnik ani o politikárčenie." Vážne diskusie si podľa nej vyžadujú svoj čas. Neustále hádky vo vláde ju znechucujú, avšak dodáva, že "tí, čo čakajú na svoju chvíľu v súčasnej opozícii, by boli pre Slovensko katastrofou."

Do koalície strana Za ľudí vstupovala preto, že sme chceli zmenu. Zmenu v kultúre a slušnosti vládnutia. Zmenu v...

Uverejnil používateľ Veronika Remišová Streda 3. marca 2021
pred 5 hodinami

"Nikto nechce pád vlády," povedal Boris Kollár. "Dúfam, že budeme mať dosť pudu sebazáchovy, aby sme to neurobili." S prezidentkou sa neplánuje stretnúť. "Nemám prečo," hovorí s tým, že prezidentka do toho môže vstúpiť, ak by vláda padla. Predsedníctvo sa podľa neho na diaľku zvolať nedá.

Inzercia

Inzercia